مرگ مهسا امینی، دختر بازداشتی گشت ارشاد در ایران؛ بازتاب‌ها و واکنش‌ها 

مرگ مهسا امینی، دختر جوانی که پس از بازداشت از سوی گشت ارشاد نیروی انتظامی ایران به «کما» رفته و در بیمارستان بستری شده بود، تایید شد.

روزنامه همشهری در گزارشی نوشت که پیکر مهسا امینی روز جمعه برای انجام آزمایشات پزشکی و کالبدشکافی تحویل پزشکی قانونی شده است. بر اساس اعلام این روزنامه، پزشکی قانونی پس از انجام آزمایشات لازم و کالبد شکافی نتیجه را به مراجع قضایی اعلام خواهد کرد.

شکایت خانواده مهسا امینی

دایی خانم امینی در گفتگو با روزنامه اعتماد با تأیید مرگ او، از شکایت پدر و مادر خواهرزاده‌اش خبر داد. او همچنین تاکید کرد که مهسا امینی بیماری قلبی نداشته و کاملاً سالم بوده است.

پلیس تهران پیشتر بدون نام بردن از مهسا امینی اعلام کرده بود زنی که برای «توجیه و آموزش» به یکی از بخش‌های نیروی انتظامی منتقل شده بود به دنبال «عارضه قلبی» در بیمارستان بستری شد.

مقام‌ها و نهادهای دولتی ایران تاکنون درباره مرگ مهسا امینی اطلاع‌رسانی رسمی نکرده‌اند. اما خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران ایران در گزارشی نوشت که یک هیأت تحقیق و تفحص برای بررسی ابعاد مختلف این موضوع توسط دادستانی تهران و همچنین کارگروه ویژه‌ای هم برای بررسی علت و جزئیات حادثه در وزارت کشور ایران تشکیل شده است.

رئیسی پس از سه روز واکنش نشان داد

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران روز جمعه و سه روز پس از انتشار خبر مرگ مغزی مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، به وزیر کشور دستور داد که به این موضوع رسیدگی کند.

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران هم معاون امنیتی و انتظامی این وزارتخانه را مسئول رسیدگی به حادثه «مهسا امینی» کرد و از او خواست که علت حادثه را با «فوریت و دقت به صورت ویژه» بررسی و نتیجه را گزارش کند.

پیش از این هم علی صالحی، دادستان تهران ضمن اعلام ورود دادستانی به این پرونده از دستور تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی ابعاد پزشکی پرونده خبر داده بود.

شماری از نمایندگان مجلس ایران هم در حالی که چگونگی بازداشت، به کما رفتن و مرگ این دختر ۲۲ ساله موجی از واکنش‌ها را برانگیخته است، وعده دادند که موضوع را پیگیری کنند.

رئیس مجلس ایران هم ورود کرد: فصل الخطاب باید عمل به قانون باشد

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس ایران هم خواستار ارائه گزارشی از چگونگی مرگ خانم امینی به مجلس شورای اسلامی شد. آقای قالیباف می‌گوید به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ماموریت داده است تا همه ابعاد حادثه با «قید فوریت و دقت» بررسی کنند.

در پیام رئیس مجلس ایران آمده است: «اتفاق تلخ اخیر برای یکی از بانوان در یکی از بخش های پلیس تهران، سبب جریحه‌دار شدن افکار عمومی و تاسف شدید اینجانب شد.»

در ادامه پیام وی آمده است: «ضمن تاکید بر اینکه فصل الخطاب همه برای موضوعات مختلف از جمله مسایل اجتماعی و فرهنگی باید عمل به قانون و رفتار قانون‌مندانه باشد، به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ماموریت می‌دهم همه ابعاد این موضوع را با قید فوریت و دقت بررسی کرده و گزارش آن را به مجلس ارایه کند. در صورتی که در گزارش کوتاهی و تقصیری مشاهده شد، در گزارش ارائه شده، الزامات لازم برای جلوگیری از تکرار این قبیل موارد مورد توجه قرار گیرد.»

تردید در نتیجه‌بخش بودن تحقیقات رسمی

 با وجود دستورات مقام‌های دولتی و قضایی ایران برای بررسی علل حادثه خان امینی، برخی از تحلیلگران و همچنین شهروندان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی در نتیجه‌بخش بودن تحقیقات رسمی در مورد چنین پرونده‌هایی ابراز تردید کردند.

علی مطهری، نماینده پیشین مجلس ایران گفت: «متأسفانه نیروی انتظامی توضیح کاملی نمی دهد و فقط یک مطلب سربسته و مجملی را بیان می‌کند که انسان نمی‌فهمد واقعیت قضیه چه چیزی بوده است.»

شیوا قاسمی، عضو فراکسیون زنان مجلس ایران به ایرنا گفت: «گفته می‌شود دوربین‌های مداربسته پلیس تصاویر مربوط به مهسا امینی را ضبط کرده که بررسی این تصاویر جزو مطالبات ما از مسئولان نیروی انتظامی است تا ماجرا برای نمایندگان و مردم شفاف شود.»

توئیت عفو بین‌الملل

سازمان عفو بین‌الملل در پی مرگ خانم امینی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «شرایط منجر به مرگ مشکوک در حین بازداشت مهسا امینی ۲۲ ساله، که شامل گزارش‌هایی مبنی بر شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها بوده است، باید مورد تحقیقات کیفری قرار گیرد.»

اطلاعیه پلیس ایران: هیچگونه برخورد فیزیکی با مهسا امینی انجام نشده است

فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با انتشار اطلاعیه‌ای در خصوص مرگ مهسا امینی نوشت که رسیدگی دقیق به این موضوع به دستور فرمانده کل انتظامی کشور «بدون هیچگونه ملاحظه‌ای» در دستور کار این فرماندهی قرار گرفته است.

در این اطلاعیه آمده است: «بر اساس نتایج به‌دست‌آمده و بازبینی دوربین‌های مداربسته نامبرده روز سه‌شنبه مورخ ۲۲ شهریورماه جاری به همراه تعدادی از افراد به‌ دلیل پوشش نامناسب توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ و به منظور اخذ تعهد و توجیه به یکی از مقرهای پلیس هدایت شدند که وی در جمع سایر مراجعه‌کنندگان در سالن اجتماعات به طور ناگهانی بیهوش شده و بلافاصله با همکاری پلیس و اورژانس به نزدیک‌ترین بیمارستان جهت مداوا منتقل شده که متاسفانه اقدامات درمانی مثمر ثمر واقع نشد.»

در این اطلاعیه همچنین آمده است: «بر اساس رسیدگی دقیق به‌عمل‌آمده از زمان انتقال وی به خودرو و همچنین در مکان مزبور هیچگونه برخورد فیزیکی با ایشان انجام نشده است.»

پلیس ایران می‌گوید تصاویر«دوربین‌های مداربسته از لحظه ورود وی به مقر انتظامی تا انتقال توسط اورژانس به رویت خانواده وی رسیده است.»

پخش تصاویر منتسب به مهسا امینی هنگام ورود به بازداشتگاه از تلویزیون ایران

در همین زمینه تلویزیون ایران با پخش تصاویری اعلام کرد که مهسا امینی را هنگام ورود به بازداشتگاه «وزرا» نشان می‌دهد.

در ویدئوی پخش شده توسط تلویزیون ایران که حدود یک دقیقه است، زنی دیده می‌شود که حالش هنگام صحبت با یکی از ماموران بد می‌شود و به زمین می‌افتد.

تلویزیون ایران پیشتر اعلام کرده بود که پلیس، فیلم دوربین مداربسته بازداشتگاه وزرا را در اختیار آن‌ها قرار داده است و این تصاویر به زودی پخش خواهد شد.