سختگیری شدید در مرز افغانستان بعد از حادثه تروریستی

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گفت: ستاد کل نیروهای مسلح با وزارت کشور طرحی را برای انسداد مرز افغانستان به پیش می‌برند تا با موانع فیزیکی تردد در مرز محدود شود.

به گزارش تسنیم، امیر مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در نشست خبری امروز چهارشنبه با اشاره به حادثه تروریستی راسک اظهارکرد: وظیفه سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ایجاد زیرساختهای لازم برای رصد مرزها است که در این حوزه برای رصد مرز و تحلیل داده در حال نصب سامانه‌های پایشی هستیم.

وی افزود: بعد از نصب این سامانه‌ها برای بهره‌برداری در اختیار مرزبانی قرار می‌گیرد.

فخری تصریح کرد: ستاد کل نیروهای مسلح با وزارت کشور طرحی را برای انسداد مرز افغانستان به پیش می‌برند تا با موانع فیزیکی تردد در مرز محدود شود.

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ادامه داد: تعیین نقاطی که این انسداد باید صورت بگیرد وظیفه سازمان جغرافیای است که چند دور مذاکره بین ما و مسئولان افغانستانی صورت گرفته است و چندی پیش هم نیروهای فنی ما و افغانستان روی یکی از نقاطی که مورد بحث بود مذاکره کرده و این موضوع هم رفع شد.

فخری اظهارکرد: در مورد دیوار مرزی زابل هم بخشی از زمینهای کشاورزی در آن سوی دیوار بود که مذاکره شد و حقوق ما در این باره استیفا شد.

وی در ادامه این نشست خبری خاطرنشان کرد: نمایشگاه بین‌المللی ایران ژئو با ایده هم افزایی ملی در حوزه اطلاعات جغرافیایی از سال ۱۴۰۰ بنیانگذاری و علی رغم شرایط کرونایی در آن ایام راه‌اندازی شد.

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح افزود: هدف ما این بود که تمامی دستگاه‌هایی که با اطلاعات جغرافیایی سر و کار دارند در این نمایشگاه هم افزایی داشته باشند و دستگاه‌های مسئول تولید اطلاعات مکانی و دانشگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی باید دست به‌دست هم دهند تا سازمان‌های بهره‌بردار بتوانند راهکاری برای حل مشکلات ارائه دهند.

امیر فخری تصریح کرد: ساخت‌وسازهای غیرمجاز و سطح زیرکشت و هیدروپلیتیک که ما با کشورهای همسایه داریم از جمله موضوعاتی است که در این نمایشگاه مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت. این نمایشگاه دوم تا پنجم دیماه از نه صبح تا پنج بعد از ظهر در سالن ۲۷ نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.

 رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گفت: ما تعداد زیادی شرکت دانش‌بنیان در کشور داشتیم و داریم که محلی برای ارائه محصولاتشان پیدا نمی‌کردند. در نمایشگاه‌های قبلی توانمندی‌های این شرکت‌ها ارائه شد و قراردادهایی هم با برخی سازمان‌ها بسته شد. همچنین دستاوردهای سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ارائه و قراردادهایی هم برا ی همکاری دو جانبه بسته شد.

وی ادامه داد: ما در حوزه تولید اطلاعات جغرافیایی در کشور دستگاه‌های متعددی داریم که وظایف مشخصی هم دارند. چالش کشور، یکپارچه کردن این اطلاعات و ارائه خدمات و محصولات این حوزه است. موضوع تشکیل سازمان ملی جغرافیایی در کشور موضوعی است که بحث مبسوطی دارد ولی ما سعی کرده‌ایم یکپارچه کردن اطلاعات جغرافیایی را انجام دهیم که این کار را با سازمان مدیریت بحران برای مدیریت هرچه بهتر بحرانها به پیش می‌بریم. برای آن کار تعامل مشترکی با سازمان‌های مختلف انجام داده‌ایم که تا امروز به نتایج خوبی هم رسیده‌ایم.

امیر فخری تصریح کرد: هر خودروی زرهی و یا خودرویی که در وزارت دفاع تولید می‌شود نیازمند سامانه ناوبری دیجیتال است که تجهیزاتی در سازمان طراحی کردیم که می‌تواند در هواپیما، شناور و خودروها نصب شود و جای نقشه‌های کاغذی را بگیرد.

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گفت: در موضوع حقآبه هیرمند با پایش تصاویر ماهواره‌ای از سی سال پیش کار ارزشمندی انجام دادیم و میزان آب ورودی به هیرمند و میزان استفاده از آن تبدیل به نمایه‌های علمی شده و در اختیار وزارت خارجه و دستگاه‌های نظامی قرار داده شده است.

وی گفت: در رژیم حقوقی دریای خزر یک بند آن تعیین مرز آبی کشورهای حاشیه خزر است. شش جلسه با سران کشورهای ساحلی خزر تشکیل شده است و در این زمینه پیشنهادات مختلفی ارائه شده است. این پیشنهادات در حال کارشناسی است که در صورت توافق اعلام می‌شود. موضوع پس روی دریای خزر و حوزه آبهای ورودی به این دریا به‌خصوص‌رود ولگا دائما در حال رصد است و ما یک کشتی را برای آبنگاری دریای خزر تجهیز کرده‌ایم که در حال کار است.

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در پاسخ به سوالی در خصوص برخی مشکلات مرزی با عراق گفت: موقعیت مرزی با عراق بر اساس قرار داد ۱۹۷۵ الجزایر تنظیم شده که در برخی نقاط به صورت خیلی محدود بین ما و عراق مورد بحث است که البته مشکل خاصی هم نیست که برخی از آنها به دلیل شرایط خاص جغرافیایی مشکلاتی پیش آمده و مشکل خاصی هم وجود ندارد.

امیر فخری در پایان اظهارکرد: وظیفه رصد پایگاهای ثابت دشمن به عهده خود نیروهای مسلح است که ما هم توسط تصاویر ماهواره‌ای به آنها کمک می‌کنیم. الان تمرکز ما روی ارائه اطلاعات جابه‌جایی شناورهای فرامنطقه‌ای در خلیج‌فارس، دریای عمان و دریای مدیترانه است.