طالبان به داد بانک مرکزی ایران رسید!

ممنوعیت خروج ارز از هرات از سوی طالبان به بانک مرکزی ایران در مدیریت قیمت دلار/دالر بازار تهران کمک کرده است.

نرخ دلار که طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بیش از 900 تومان بالا رفته بود، در پایان معاملات چهارشنبه با 600 تومان کاهش به 25 هزار و 800 تومان رسید. کاهش نرخ دلار در هرات بیشتر از تهران بود و 24 هزار و 750 تومان معامله شد تا اختلاف نرخ دلار در این دو بازار به بیش از هزار تومان برسد.

با افزایش اختلاف نرخ در تهران و هرات، دوباره این گمانه‌زنی در بازار شکل گرفت که بازارساز بوسیله هرات سعی در کنترل نرخ تهران را دارد. آن‌ها معتقدند بودند که در گذشته بدین‌گونه بود که هر زمان اختلاف به بالای 200 تومان می‌رفت بوسیله آربیتراژ دلار از هرات به تهران، بازار تنظیم می‌شد، اما الان طالبان اجازه خروج دلار را نمی‌دهد و بازارساز فقط با نرخ دهی در هرات، دلار تهران را حرکت می‌دهد. در واقع از دید معامله گران محدودیت طالبان یک نوع کمک ارزی به بانک مرکزی ایران به حساب می آید زیرا ممنوعیت خروج دلار از هرات موجب شده بازار ساز بهتر بتواند بازار نقدی تهران را مدیریت کند.

روند کاهشی سکه اما از نیمه دوم معاملات با ریزش اونس جهانی شروع شد، این درحالیست که نرخ دلار تا ظهر 500 تومان کاهش پیدا کرده بود. با این کاهش اونس و دلار و سکه، حباب سکه بعد از چهار روز دوباره مثبت شد.

در سمت رسمی دلار نیز، بازار متشکل با 100 تومان افزایش، در خلاف جهت دلار آزاد حرکت کرد. با کاهش قیمت آزاد دلار و افزایش قیمت در بازار متشکل، اختلاف دلار نقدی تهران با نرخ رسمی به 1200 تومان رسید که نسبت به روز قبل با کاهش شکاف روبرو بود.

حال و هوای خبری بازار نیز به شدت مثبت بود و معامله گران به کنایه می‌گفتند که با این همه خبر مثبت، ما باید تمام دارایی‌هایمان را به ریال تبدیل کنیم. به عقیده آن‌ها همه خبرها معنی شمارش معکوس مذاکرات وین را می‌دهند اما یک جای کار می‌لنگد. این دسته می‌گفتند با رسیدن نرخ دلار به کف 24 تا 25 هزار، خبر توافق نمی‌تواند در این نرخ بیاید چرا که بیشتر از این‌ها می‌ریزد، در واقع از نظر آن‌ها خبر توافق در کف نمی‌آید. شاهد این دسته، کمبود مال یا ارز در سلیمانیه بود و می‌گفتند معامله‌گران سلیمانیه نرخ فردا را خریدار بودند، پس می‌توان شاهد تغییر روند در بازار بود.

اما در مقابل خوشبین‌های بازار به تمام خبرهای مثبت اشاره داشتند. مهمترین خبر این دسته مربوط به مسایل لغو تحریم‌ها بود. در این مورد یک شایعه در بازار بود که روز پنج شنبه سپاه پاسداران و عده دیگری از افراد سیاسی از لیست تحریمی خارج می‌شوند. البته دسته خوشبین بازار به این نکته نیز اشاره داشتند که شرکت‌های وارداتی به امید توافق، تقاضای دلاریشان را کم کرده‌اند. عددهای حمایتی دلار هرات برای تکنیکالیست‌های بازار 24 هزار و 400 و 23 هزار و 700 تومان بود که سطح اول را حمایت مهم می‌دانستند و معتقد بودن با خبر توافق از دست می‌رود.نکته بازار چهارشنبه ورود نرخ خرید نیما به کانال 23 هزار تومان بود.