بازتاب فرصت‌ها و چالش‌های زنان در اثرهای نقاشی یک بانو در هرات

یک بانوی هنرمند در هرات، ۳۰ اثر نقاشی‌اش را امروز (یک‌شنبه، ۲۱میزان/مهر) در نمایشگاهی در هرات به نمایش گذاشت.

نگاه نو_ شکیبا صحرایی، می‌‎گوید در نقاشی‌هایش مشکلات و دستاوردهای زنان را به تصویر کشیده‌است.

بانو صحرایی در این باره گفت: «هدف ما این است که انگیزه بدهیم به خانم‌ها بخاطر این‌که آن‌ها همین محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی‌که استند را بشکنند و بتوانند به هر عرصه‌یی‌که دوست دارند فعالیت کنند.»

برخی بازدیدکننده‌گان این نمایشگاه، نشان دادن چالش‌های زنان در قالب نقاشی را در بهترشدن اوضاع زنده‌گی زنان اثرگذار می‌دانند.

آنان می‌گویند که کلام هنر اثر عمیق بر ذهن‌ها دارد و دیدگاه هر بیننده‌یی را نسبت به زنان تغییر می‌دهد.

انیتا احمدی، یکی از این بازدیدکننده‌گان گفت: «این‌بار رنگ‌ها استند که خبر می‌دهند. حرف‌های نگفته و حس‌های نگفته‌یی است که هرگز بیان نشده.»

انیسه سروری، رییس امور زنان هرات نیز بیان داشت: «در کنار این موضوعات خانم‌ها بسیار خوب کار کرده‌اند و دست‌آوردهای خوبی داشته‌اند. می‌توانیم بگویم دست‌آوردهایی که در هژده سال گذشته داشته‌اند نسبت به مشکلاتی که فراراه آنان است، بیشتر است.»


مقام های محلی هرات، می‌پذیرند که نقاشی‌های این نمایشگاه نشان دهنده اوضاع عینی زنان در این ولایت استند.
مونسه حسن زاده، معاون والی هرات اظهار داشت: «به واقعیت مشکلات وجود دارد و این را انکار نمی‌کنیم …. ادارۀ محلی هرات دربارۀ این مشکلات در قالب کمیسیون‌ها راه حل پیدا می‌کند.»

خشونت‌ها و چالش‌ها در برابر زنان در ولایت هرات همواره نگران کننده بوده‌است. مقام‌های محلی هرات با این‌که از تلاش‌های حکومت برای بهبود وضعیت زنده‌گی زنان در این ولایت سخن می‌گویند، اما برخی فعالان حقوق زنان می‌گویند که چالش‌ها در برابر زنان همچنان به قوت خود باقی است.