ستاره طلایی لاله‌های نارنجی

در مورد لیکه مارتنز

مهاجم خوش‌تکنیک و گلزن تیم ملی هلند که طرفداران بسیاری در شبکه‌های اجتماعی دارد، در شبی که صد و هفتمین بازی ملی‌اش را با هلند پشت سر می‌گذاشت، موفق شد گل‌های چهل و سوم و چهارمش را با پیراهن تیم ملی به ثمر برساند.

فرهنگستان فوتبال : در یک هشتم نهایی جام جهانی فوتبال سامورائی‌ها مقابل هلند بازی خوبی از خودشان به نمایش گذاشتند اما حذف شدند. چرا که آنها لیکه مارتنز نداشتند. ژاپن که بازی‌های خوبی در دور گروهی از خودش به نمایش نگذاشته بود و با ۴ امتیاز راهی مرحله حذفی شده بود، مقابل لاله‌های نارنجی تیمی متفاوت نشان داد اما در نهایت با دبل ستاره هلندی‌ها مجبور به ترک فرانسه شد. مارتنز ابتدا در دقیقه ۱۷ روی یک ضربه کرنر با یک ضربه پشت پا توپ را از بین پاهای مدافع ژاپنی عبور دارد و دروازه را باز کرد و در دقیقه ۹۰ گل پیروزی بخش تیمش را از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند تا یکی از تیم‌های خوب این دوره با حذف فینالیست دوره قبل به جمع هشت تیم برتر جام برسد.

مهاجم خوش‌تکنیک و گلزن تیم ملی هلند که طرفداران بسیاری در شبکه‌های اجتماعی دارد، در شبی که صد و هفتمین بازی ملی‌اش را با هلند پشت سر می‌گذاشت، موفق شد گل‌های چهل و سوم و چهارمش را با پیراهن تیم ملی به ثمر برساند. ماتنز از سال ۲۰۱۱ در تیم ملی هلند حضور داشته و حالا به یکی از قدیمی‌های این تیم تبدیل شده است. با این حال هلندی‌ها در فوتبال زنان تا پیش از سال ۲۰۱۷ حرفی برای گفتن نداشتند. آنها تا سال ۲۰۱۵ موفق به حضور در جام جهانی نشده بودند و در یورو نیز افتخار قابل ذکری غیر از یک مقام سومی در سال ۲۰۰۹ به دست نیاورده بودند. اما نسل جدید فوتبال زنان هلند که بدون شک گل سرسبدشان مارتنز به حساب می‌آید، توانستند شرایط را عوض کنند و تیم زنان هلند را به مانند تیم مردانشان، به تیمی دوست‌داشتنی و مدعی در سطح جهان تبدیل کنند.

مارتنز در سال ۲۰۰۹، دو سال قبل از حضور در تیم ملی هلند، و زمانی که تنها ۱۷ سال سن داشت به باشگاه هیرنفین در کشورش پیوست و در یک فصل حضور در این تیم دو گل نیز به ثمر رساند. سپس در طول ۷ سال بعدی پنج بار تیم عوض کرد و در نهایت در سال ۲۰۱۷ به عنوان یک فوق ستاره راهی تیم بارسلونا شد. آبی‌اناری‌پوش شدن مارتنز مصادف شد با درخشش او در اروپا. ستاره لاله‌های نارنجی با بارسلونا در لیگ قهرمانان اروپای سال ۲۰۱۹ تا فینال هم بالا رفتند اما در نهایت مغلوب لیون شدند. مارتنز تا کنون در ۵۲ بازی موفق به زدن ۲۲ گل برای آبی‌اناری‌ها شده است.

همان طور که گفته شد سال ۲۰۱۷ بهترین سال فوتبالی زندگی ماتنز به حساب می‌آید. او به همراه هم‌تیمی‌هایش در یورو ۲۰۱۷ که به میزبانی هلند برگزار می‌شد موفق شدند اولین جام تاریخ فوتبال زنان هلند را به ارمغان بیاورند. آنها در فینال با نتیجه ۴ بر ۲ دانمارک را از پیش رو برداشتند و جام را در خانه نگه داشتند. گل دوم هلند در آن بازی را مارتنز وارد دروازه دانمارکی‌ها کرد. مارتنز در پایان تورنمنت با ۳ گل و ۲ پاس گل عنوان بهترین بازیکن مسابقات را از آن خود کرد. ولی این تمام آن چیزی نبود که این بازیکن به آن دست پیدا می‌کرد. چند ماه بعد مارتنز عنوان بهترین بازیکن سال یوفا را تصاحب کرد. او این عنوان را در رقابت با هاردر از دانماک و ماروشسان از آلمان به چنگ آورد. کلکسیون افتخارات لاله طلایی هلندی‌ها اما یک عنوان کم داشت و آن هم معرفی شدن به عنوان بهترین بازیکن جهان بود. جای خالی این جایزه خیلی زود در کمد افتخارات مارتنز پر شد. لیکه در رقابت با لوید از امریکا و کاستلانوس از ونزوئلا بهترین بازیکن زن جهان در سال ۲۰۱۷ لقب گرفت. مارتنز هنگام دریافت جایزه‌اش در اردوی تیم ملی هلند حضور داشت اما بعدا تندیسش را از دستان مارکو فان‌باستن اسطوره فوتبال هلند دریافت کرد.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com