نژادپرستی در زرورق سنت

انتقال مالکوم از بارسلونا به زنیت سن‌پترزبورگ یکی از مهم‌ترین نقل و انتقالات این فصل فوتبال روسیه است و البته یکی از گران‌ترین‌های‌شان.

فرهنگستان فوتبال :

انتقال مالکوم از بارسلونا به زنیت سن‌پترزبورگ یکی از مهم‌ترین نقل و انتقالات این فصل فوتبال روسیه است و البته یکی از گران‌ترین‌های‌شان. باشگاه زنیت که اهداف جدیدی را در سر می‌پروراند و به دنبال راه‌یابی به مراحل حذفی لیگ قهرمانان است، هیچ‌یک از ستاره‌هایش از جمله سردار آزمون را به فروش نرساند و برای تقویت خط حمله‌اش ستاره‌ای در حد مالکوم را با مبلغ ۴۰ میلیون پوند خریداری کردند تا چشم‌ها را به سمت فوتبال روسیه خیره کنند. مالکوم سال گذشته در آستانه عقد قرارداد با آ.اس رم بود و در فرودگاه بین‌المللی رم هم دیده شد، اما در واپسین لحظات بارسلونا این بازیکن را از رم قاپید و او را به نیوکمپ برد. مالکوم در بارسا زیر سایه مثلث هجومی این تیم و نیمکت‌نشینان گرانقیمت آبی‌اناری‌پوش چندان فرصت درخشش پیدا نکرد. از آنجایی که او پاسپورت اروپایی ندارد و هر تیم می‌تواند تعداد محدودی بازیکن غیراروپایی جذب کند، کاتالان‌ها ترجیح دادند قید او را بزنند و لیست‌شان را برای یک خرید بزرگ که احتمالا نیمار باشد خالی کنند. در این میان، باشگاه زنیت سن‌پترزبورگ گوی سبقت را از رقبا دزدید و با پیشنهادی که تقریبا هم‌اندازه قیمت خرید مالکوم از بوردو بود، توانست این وینگر با استعداد برزیلی را جذب کند.

بعد از قطعی شدن این انتقال، هواداران زنیت سن‌پترزبورگ به جای خوشحال شدن از جذب چنین بازیکنی، فریاد اعتراض سر دادند. آنها معتقدند جذب مالکوم پشت کردن به سنت‌های باشگاه است. هواداران زنیت بنری را به ورزشگاه برده‌اند که روی آن نوشته شده است: «به سنت‌ها پایبند بمانید و بازیکن سیاه‌پوست به خدمت نگیرید.» این بنر به وضوح نشان از رفتار نژادپرستانه هواداران زنیت دارد. آنها در شبکه‌های اجتماعی اتهام نژادپرستی را رد می‌کنند و می‌گویند این تنها احترام به سنت‌هاست؛ گویا فراموش کرده‌اند که این سنت دقیقا از نژادپرستی می‌آید و سنجیدن بازیکنان فوتبال با رنگ پوست‌شان و نه با توانایی‌های فنی‌شان، مصداق نژادپرستی است؛ مشکلی که فوتبال انگلیس هم سال‌ها با آن درگیر بوده و هست. در آخرین اقدام در این راستا، چلسی یکی از هوادارانش را به جرم توهین نژادپرستانه به رحیم استرلینگ، مادام‌العمر از حضور در ورزشگاه استمفوردبریج منع کرده است. سه تن دیگر از هواداران این تیم نیز با جریمه‌هایی سنگین روبرو شده‌اند. در فوتبال ایتالیا هم هر فصل با این پدیده مواجه هستیم و بازیکنان سیاه‌پوست زیادی مورد خشم نژادپرست‌ها قرار می‌گیرند. در فصل‌های اخیر چندین بازیکن در جریان بازی به دلیل توهین‌های هواداران رقیب از زمین بازی خارج شده‌اند و مواردی از اشک ریختن در زمین هم مشاهده شده است. با وجود اینکه چنین اقداماتی در ایتالیا و انگلیس همه‌گیر نیست و به صورت سازماندهی شده انجام نمی‌شود، داستان در روسیه کاملا متفاوت است. با باشگاه فوتبالی مواجه هستیم که به دلیل تمایلات نژادپرستانه هوادارانش تاکنون اقدام به جذب بازیکنان سیاه‌پوست نمی‌کرد. با حضور مالکوم، این قانون نانوشته باشگاه زیر پا گذاشته شد و مدیران قدمی رو به جلو برداشتند اما گروه‌های افراطی هواداران و بطور کلی افکار عمومی حامیان تیم زنیت، دل خوشی از این انتقال ندارند. برای آنها اهمیت ندارد که مالکوم، چه ارزش افزوده‌ای در تیم ایجاد می‌کند و حضورش چقدر به پیش‌برد اهداف باشگاه در لیگ قهرمانان اروپا کمک می‌کند. برای آنها ظاهر و رنگ پوست این بازیکن است که اهمیت دارد. بدتر از همه اینجاست که آنها می‌خواهند تحت لوای «احترام به سنت‌ها»، نژادپرستی افراطی‌شان را پنهان کنند. مستمسک قرار دادن سنت، برای توجیه نژادپرستی اتفاق تازه‌ای نیست. اما رصد کردن نظرات هواداران این تیم در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که آنها با استفاده از واژه سنت، کارشان را توجیه نمی‌کنند، بلکه باور دارند کاملا منفک از نژادپرستی این درخواست را از باشگاه دارند.

واکنش باشگاه زنیت کوتاه و روشن است. آنها اعلام کرده‌اند که تنها عده قلیلی از هواداران چنین بحث‌هایی را مطرح می‌کنند و با انتشار ویدئویی از اولین حضور مالکوم در استادیوم زنیت و تشویق او توسط تماشاگران نوشته‌اند: « ۵۴۰۷۸ نفر با هم، بازیکن جدیدمان مالکوم را تشویق می‌کنند. خودتان ببینید و به حرف‌های دیگران اکتفا نکنید.» هرچند شایعاتی شنیده می‌شود که این باشگاه به احتمال فراوان در صورت نرسیدن به مرحله حذفی لیگ قهرمانان، مالکوم را همین زمستان می‌فروشد. پیش‌تر بازیکنانی مثل هالک، ویتسل، باریوس، هرنانی و روندون بازیکنان رنگین‌پوستی بودند که به زنیت پیوسته بودند اما چنین واکنش تندی از هواداران دریافت نکردند. به نظر می‌رسد شدت تیره بودن پوست مالکوم در این اعتراضات نقش دارد و چنین چیزی در قرن بیست و یکم موضوعی واقعا عجیب و قابل تامل است.