بررسی سه روز نامه: انتقاد پراکنده از بسیج تا فضای مجازی

 

محمدحسین مهرزاد: روزنامه کیهان در سرمقاله‌اش به بهانه نقد چرایی حاکم نشدن بسیج بر کلیه امورات کشور دست روی موضوعی گذاشته که مکنون قلبی‌شان را نمایش می‌دهد:«وقتی ما این بسیج و مأموریت‌ها و تأثیر اجتماعی آن را با ‌اندیشه «موسس بسیج» می‌سنجیم، می‌بینیم حاکمیت پیدا نکرده است. وقتی در این بخش، عملکرد متولیان بسیج را در این چهل سال مرور می‌کنیم، می‌بینیم اساساً گویا برای حاکمیت‌بخشی به تفکر بسیج کار چندانی صورت نگرفته است؛ به گونه‌ای که امروز به وضوح می‌بینیم، بسیج راه خود را می‌رود و دولت راه خود را می‌رود؛ بسیج راه خود را می‌رود و مجلس شورای اسلامی راه خود را و… »

 

اگر از تفکری که به دنبال رییس جمهور نظامی بود انتقاد داشتیم حالا این تفکر پرده از آنچه تمام و کمال می‌خواهد برداشته است.

 

به نام ما به کام شما

 

مخالفان گسترش اینترنت پوشش‌های جالبی دارند. مثلا چنان از خیرخواهی برای شما حرف می‌زنند که فکر می کنید دلسوزترین هستند اما به وقتش شیر اینترنت را جوری خصمانه می‌بندند که گویی اصلا برای وجود شما و حق شما هیچ حرمت و احترامی قایل نیستند. یکی از همین پوشش‌ها را امروز در جوان می‌خوانیم:«سردمداران شرکت‌های فناورانه همیشه از چیز‌هایی می‌گویند که محصولات جدید به زندگی ما اضافه می‌کنند. سرعت بیشتر، آسانی و ارزانی و امکاناتی که پیش از این نداشته‌ایم. اما هیچ وقت از چیز‌هایی که در اثر این محصولات از دست می‌دهیم، حرف نمی‌زنند. فناوری شهرهایمان، محیط‌زیستمان و حتی خودمان را تغییر می‌دهد، بدون آنکه فرصت داشته باشیم به درستی با این تغییرات سازگار شویم.»

 

کلا معترضیم

 

وطن امروز به هر تحرکی در حوزه دیپلماسی معترض است و چیزی جز تقابل روح نا‌آرام این جماعت را آرام نمی‌کند و خیالشان راحت نمی‌شود. ببینید درباره تشکیل جلسه کمیسیون مشترک برجام هم غرو لند می‌کنند:«نشست آتی کمیسیون مشترک برجام در شرایطی ۱۵ آذر برگزار می‌شود که با خروج آمریکا از برجام و بی‌تعهدی ۳ کشور اروپایی در قبال مطالبات ایران، مشخص نیست برگزاری این نشست چگونه می‌تواند به تحقق مطالبات ایران در برجام کمک کند.»

 

آنها معتقدند این کمیسیون بی‌خاصیت است. این را هم امروز یادشان افتاده نه در این سال‌ها! علت چیست؟ شاید در جلسه ۱۵ آذر قرار است اتفاقی بیفتد که منافع ملت ایران بهتر و بیشتر تامین شود که دلواپس شده اند.

 

۲۴ ساعت عقب ماندگی

 

روزنامه فرهیختگان معمولا از مواضع اعمالی جریان دلواپس ۲۴ ساعت عقب است. مثل امروز که مثلا خواسته خط دیروز تندروهایشان را بیشتر و بهتر پی بگیرد:«حضور مردمی اصلا به‌معنای حمایت از دولت تفسیر نمی‌شود. پلاکارد «مسئولان ذوق نکنند، به عشق رهبری آمده‌ایم» در این راهپیمایی‌ها خودنمایی می‌کند و نشان می‌دهد مردم هنوز از اجرای شتابزده، نادرست و پراشکال طرح ناراضی‌اند»

 

امتداد