کیهان فقط کپی پیست کاران را دوست دارد

 

داوود حشمتی : کیهان در پاسخ به بیانیه ۲۰۰ سینماگر کشور که در نامه ای به رئیس قوه قضائیه از وضعیت سانسورگلایه کرده بودند نوشته است: «سانسور دقیقا همان کاری است که اکثر این سینماگران طی ۴۰ سال اخیر انجام دادند؛ عدم پرداختن به هزاران شهید و نادیده گرفتن سبک زندگی ایرانی- اسلامی و بی‌توجهی به افتخارات و حماسه‌ها و قهرمانان ملی و چشم بستن بر مطالبات و خواسته‌های به حق مردم و… در سینما، سانسوری است که طی ۴۰ سال اخیر توسط بخش اعظم ۲۰۰ سینماگر امضا‌کننده این بیانیه اتفاق افتاده است.»

وقتی این جملات را در کیهان خواندم، یاد فیلم «زیرصفرمرزی» افتادم. فیلمی که اتفاقا هم درباره شهید و هم در ارتباط با جنگ بود. هم از قهرمان می گفت و هم از ایران اسلامی (با تمام اقوام) حکایت داشت. هم از حماسه بود و هم از سوز دل مادر شهیدی فراموش شده. مستندی که مهدی افشارنیک ساخت و بعد از یک سال که پشت درهای اکران ماند، آخر سر هم در مشهد اجازه اکران آن داده نشد.

و یا در کنار این فیلم به یاد فاطمه معتمدآریا می افتم، همان کسی کیهان بارها به او توهین کرد و دشنامش داد، اویی که نقش مادر شهید و جانباز بازی کرد و چه خوب این زنان رنج دیده اما مقاوم سرزمینمان را به تصویر کشید، یا بهرام رادان در نقش جانباز جنگ تحمیلی و یا بسیاری دیگر که همین بیانیه را امضا کرده اند و مورد دشنام کیهان قرار گرفته اند.

کیهان به خوبی می داند مشکل در آنجاست که آنها از شهید، حماسه، جنگ و حتی مقاومت تنها روایت خود را می خواهند و می پسندند. آنها همه را مرغان مقلدی می خواهند که همچون سربازان یک حزب پادگانی، یک نوع لباس بپوشند، یک نوع فکر کنند و یک سخن را تکرار کنند.

پیشتر در مورد این مستند بارها نوشتم. از شهید گمنامی که نه نقشش را در جنگ می‌شناختند نه محل شهادتش را. از شهید علی هاشمی که وقتی رفت خیلی ها تعمدا فراموش کردند چنین کسی وجود داشت و وقتی پس از ۲۰ سال پیکرش بازگشت خیلی ها برای گرفتن عکس یادگاری زیر تابوتش رفتند.

کیهانیان به خوبی می دانند که ایرادشان وارد نیست. مهمتر از آن باید پاسخ بدهند چرا در مقابل سانسور و توقف اکران یک فیلم در مورد شهدا سکوت کردند؟ کیهانیان تنها کسانی را می خواهند که روایت آنها را بی کم و کاست کپی پیست کنند.

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com