“روژاوا؛ رویایی که به پایان می‌رسد…”

 

مهرداد فرهمند،  کارشناس مسایل خاورمیانه:

شبه‌نظامیان کرد از رقه هم که برایش جنگیده و خون داده و با پشتیبانی ارتش آمریکا از دست داعش درآورده بودند، خارج شدند و به ارتش سوریه‌اش واگذاردند.

ترامپ و اردوغان برای سوریه مصداق عدوی شدند که سبب خیر می‌شود. دولت مرکزی بی‌آنکه یک گلوله شلیک کند و یک قطره خون سربازش ریخته شود، حاکمیت خود را بر سرزمین‌هایی باز می‌یابد که اگر ترامپ پشت کردها را خالی نکرده و اردوغان به شبه‌نظامیان کرد حمله نکرده بود، باید یا به حاکمیت دولت کرد اسما خودگردان اما عملا مستقل (همچون اقلیم کردستان عراق) بر آن رضایت می‌داد یا برای بازپس‌گرفتنش جنگ‌ها می‌کرد و خون‌ها می‌داد.

جنگ در شمال‌شرق سوریه به گونه‌ای پیش می‌رود که به‌تدریج واپسین بازمانده‌های ارتش آمریکا از سوریه خارج می‌شوند و جایشان را بلافاصله ارتش سوریه می‌گیرد و تا جایی پیش می‌رود که به عمق منطقه عملیاتی ارتش ترکیه برسد و همان‌جا متوقف شود.

ارتش روسیه هم همان‌جا مستقر می‌شود تا هم جلو نیروهایی سوری زیر فرمان ترکیه را بگیرد که از آن نقطه پیشتر نروند و هم مانع از اصطکاک ناخواسته میان ارتش‌های ترکیه و سوریه شود.

در آن سو، ارتش ترکیه به عملیات خود ادامه می‌دهد تا شبه‌نظامیان کرد را تا عمق ۳۰کیلومتری عقب براند، یعنی عملا به دامان ارتش سوریه. در نتیجه، قلمرو خودگردان کردها از میان می‌رود.

از عمق ۳۰کیلومتری به‌آن‌سو، مناطق عمدتا عرب‌نشین است که یا جمعیت کرد در آن وجود ندارد یا در اقلیت است و شبه‌نظامیان کرد نمی‌توانند حاکمیتی برای خود به هم بزنند.

کانتون‌هایی که دولت خودگردان کرد را در شمال شرق سوریه تشکیل داده بودند، همگی در همین منطقه زیر آتش ارتش ترکیه‌اند و شبه‌نظامیان کرد در آن پیوسته در حال عقب‌نشینی.

(“کشور”) کردها در سوریه که نامش را روژاوا (باختر) گذاشته بودند، به پایان خود نزدیک می‌شود.

 

راهبرد

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com