محسن غرویان، استاد حوزه و دانشگاه: برخی با بعضی از رفتارها کاری کرده‌اند که کارکرد منبر تغییر یافته است؛ برخورد با آنهایی که با تندروی شأن منبر را خدشه‌دار می‌کنند امری لازم است.

محسن غرویان  با این توضیح که «منبر جایگاه پیامبران و امامان بوده و به‌ همین دلیل بر واعظان واجب است از این جایگاه مقدس برای تبلیغ اسلام و رفتار اصولی و همچنین دعوت مردم به اخلاق استفاده کنند» گفت: متاسفانه پس از حضرت محمد (ص) کسانی در منبر بداخلاقی کردند و شأن منبر را کمی بعد از رحلت ایشان زیر سوال بردند تا اهداف‌شان را محقق کنند. اتفاق دردآور این است که در روزگار ما هم برخی با بعضی از رفتارها و اظهارات کاری کرده‌اند که کارکرد منبر تغییر یافته است. دلیل چنین رویکردی هم چیزی نیست جز اینکه در بالای منبر گرفتار غرور می‌شوند و فکر می‌کنند‌ بر همه امور تسلط دارند در حالی که چنین نیست.

 

 

این عضو سابق هیات علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی توضیح داد: علما و مجتهدین همیشه تذکر داده‌اند وقتی منبری‌ها و خطبا جمعیتی را مقابل خودشان می‌بینند نه تنها نباید گرفتار غرور،‌ تکبر و استکبار شوند و از جاده اخلاق خارج شوند، بلکه باید تواضع،‌ فروتنی و احترام نسبت به مردم در رفتار و گفتارشان ملموس باشد تا از این طریق هم شأن منبر و هم شأن پامنبری‌ها حفظ شود.

 

 

وی ادامه داد: متاسفانه شاهد رفتارها و حرف‌هایی هستیم که باعث شده مسجد و منبر از مسیر اصلی خود منحرف شوند که قطعاً چنین مساله‌ای موجب بی‌اعتمادی مردم نسبت به مسجد و منبر خواهد شد.

 

 

غرویان با بیان اینکه امید داریم از این پس منبری‌ها بیشتر به ارزش‌ها توجه نشان دهند تا هم از شأن منبر مراقبت کنند و هم اینکه به جریان‌های سیاسی اجازه ندهند از مسجد و منبر برای رسیدن به مقاصد سیاسی‌شان بهره ببرند اظهار داشت: سیاسی شدن مساجد اتفاقی است که هزینه‌های زیادی به طور حتم بر جامعه و افکار عمومی تحمیل خواهد کرد. هزینه‌هایی که حتی می‌توان گفت جبران‌شان امری محال است.

 

این چهره حوزوی ادامه داد: برخورد و مقابله با آنهایی که با تندروی شأن منبر را خدشه‌دار می‌کنند امری لازم است. به همین دلیل خود مجلسی‌ها که مورد توهین قرار گرفته بودند باید واکنش‌هایی نشان دهند و تذکر دهند. البته علاوه بر این، باید نوعی مواجهه جدی‌تری صورت بگیرد تا این کارها تکرار نشود و شأن مسجد و منبر خدای ناکرده قربانی سیاست نشود و مردم را نسبت به این جایگاه‌های مقدس بدبین نکنند.

 

محسن غرویان در پایان صحبت‌هایش گفت: مراجع عظام که مورد تایید همه مردم هستند باید به این مساله ورود کنند و با تخریب‌کنندگان مسجد و منبر برخوردهای لازم را صورت دهند.