سرانجام طرح تعطیلی زمستانه مدارس

وزیر آموزش و پرورش از موکول شدن طرح تعطیلی زمستانه به آینده خبر داد.

وزیر آموزش و پرورش از موکول شدن طرح تعطیلی زمستانه به آینده خبر داد.

سیدمحمد بطحایی در حاشیه نشست شورای اجتماعی کشور که عصر امروز در محل وزارت کشور برگزار شد درباره آخرین وضعیت استخدام آموزش‌یاران نهصت سواد‌آموزی و مربیان پیش‌دبستانی توضیح داد و گفت: در حال حاضر لایحه‌ای در دستور کار مجلس قرار گرفته که همه ما منتظریم که ببینیم تکلیف لایحه چه می شود چراکه حرف آخر را در مورد استخدام آموزش یاران و مربیان خواهد زد امیدواریم به زودی مجلس در این زمینه تعیین و تکلیف کند.

بطحایی درباره زمان برگزاری آزمون استخدامی که قرار بود در دی ماه برگزار شود اظهار داشت: مهمترین مانع ما برای برگزاری این آزمون تعداد ردیف های استخدامی بود که باید با سازمان امور اداری استخدامی به توافق می رسیدیم فکر می کنم هفته آینده زمان برگزاری آزمون استخدامی مشخص شود.

وزیر آموزش و پرورش درباره خبرهایی مبنی بر افزایش حقوق معلمان در سال آینده توضیح داد و گفت: لایحه جدیدی که برای قانون خدمات کشوری به مجلس ارسال شده فکر می کنم اوایل سال آینده در دستور کار مجلس قرار می گیرد ودر آن تمهیدات افزایش حقوق معلمان پیش بینی شده که اگر این لایحه تصویب شود افزایش حقوق معلمان اعمال خواهد شد.

وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگر درباره آخرین وضعیت طرح تعطیلی زمستانی مدارس گفت: تعطیلی میان فصلی برای آموزش و پرورش موضوعی میان دستگاهی است و فقط به محیط زیست نیست و ما از نظر آموزشی و تربیتی در رابطه با این طرح حرف داریم و یک سری عوامل تاثیر گذار در این طرح باید لحاظ شود اما به این دلیل پیچیدگی های این طرح فعلا کار به آینده موکل شده است ولی هر تصمیمی که در این رابطه در دولت گرفته شود، حتما به تصویب مجلس نیاز دارد چرا که ما قانونی دارد شروع پایان کار تحصیلی مشخص شده و اگر بنا باشد تغییری در آغاز و پایان سال تحصیلی ایجاد شود نیاز به قانون جدید داریم.

بطحایی با اشاره به اینکه طرح تعطیلات میان فصلی آموزش و پرورش صرفا مختص موضوع آلودگی هوا نیست افزود: آن طور که به تصویب برسد برای مدارس کل کشور اجرایی خواهد شد . شخصا با یک ماه تعطیلی مدارس موافق نیستم. اما تعطیلات دو هفته ای که بین دو فصل اتفاق می افتد از حیث آثار تربیتی و آموزشی اثار مثبتی را در پی دارد .

آخرین وضعیت برگزاری اردوهای دانش آموزی

وزیر آموزش و پرورش درباره آخرین وضعیت برگزاری اردوهای دانش آموزی بالاخص اردوهای راهیان نور گفت: ما آخرین دستورالعمل اردوهای دانش آموزی را به صورت آزمایشی به مدت سه ماه ابلاغ کردیم که در حال اجرایی شدن است و در آن نکات و ملاحظات ایمنی را مورد توجه قرار دادیم امیدواریم که این دستورالعمل پایان بهمن ماه مورد ارزیابی قرار گیرد و اگر لازم باشد مورد اصلاح و یا اضافه شود و در نهایت آن رابه تمامی مدارس ابلاغ کنیم به نظر می رسد این دستوالعمل آزمایشی که دستورالعمل جامعی است

بطحایی ضمن اشاره به اینکه برخی از فضاهای آموزشی ما همچنان ناایمن هستند بیان کرد: در بودجه ۹۷ ، دو مکانیزم خوب در رابطه با فضاهای آموزشی پیش بینی شده است . در صورتی که لایحه ای که در حال حاضر دررابطه با فضاهای آموزشی مدارس در کمیسیون تلفیق مورد بحث است به تصویب برسد در بازسازی فضای ناایمن مدارس موفق عمل خواهیم کرد یکی از مواردی که در لایحه به ان اشاره شده تغییر کاربری فضای آموزشی است یعنی مجلس به ما اجازه خواهد داد که در جاههایی که فضای مازاد داریم آن را بفروشیم و از قبل آن فضای آموزشی که فرسوده است بازسازی یا نوسازی کنیم.

وی درباره درخواست معلمان زن مبنی بر بازنشستگی پیش از موعد گفت: براساس قانون بانوانی که بالای ۲۵ سال سابقه کار داشته باشند می توانند درخواست بازنشستگی دهند و بدون سنوات ارفاقی می توانند بازنشسته شوند و ما اگر به استمرار این دسته از معلمان نیاز نداشته باشیم با خروج آنها حتما موافقت خواهیم کرد اما در سالهای پیش رو ما به شدت به نیرو نیاز داریم ولی اگر در منطقه ای مازاد نیرو داشته باشیم و اختلالی در فرایند آموزش دانش آموزان ایجاد نشود بازنشستگی معلمان موافقت خواهیم کرد.