ترامپ تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید می‌کند

رسانه‌های آمریکایی از تصمیم رئیس‌جمهوری این کشور برای تمدید تعلیق تحریم‌های ایران خبر دادند.

به گزارش «نگاه نو» ، به نقل از خبرگزاری رویترز، مشاوران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا می گویند که وی در ضرب‌الاجل روز جمعه (٢٢ دی) دستور تمدید تعلیق تحریم‌های ایران را که به واسطه برجام برداشته شده بودند، بار دیگر صادر خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در خبری گزارش داد که کارشناسان انتظار دارند ترامپ روز جمعه باز هم تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کند.

بر اساس این گزارش، به گفته مقامات و مشاوران آمریکایی احتمال دارد دونالد ترامپ همزمان با اعلام این تصمیم که بخشی از تعهدات واشنگتن در توافق هسته‌ای به شمار می‌آید، تحریم‌های اقتصادی هدفمند جدیدی را علیه افراد و بازرگانان ایرانی صادر کند. این محدودیت‌های جدید ممکن است شرکت‌ها و اشخاصی را هدف قرار دهد که تحریم‌هایشان با اجرای توافق هسته‌ای تعلیق شده بود.

این منابع آگاه که خواستند نامشان فاش نشود، همچنین گفتند که با این حال هنوز این امکان وجود دارد که ترامپ به توصیه مشاوران کلیدی خود یعنی رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه، جیمز متیس، وزیر دفاع و ژنرال مک‌مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا گوش ندهد و تصمیم قطعی در این زمینه تاکنون گرفته نشده است.

از سوی دیگر، رویترز گزارش داد، مشاوران ارشد ترامپ در جلساتی که با او در مورد برجام داشته‌اند، از وی خواسته‌اند تا تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کند اما او در این جلسات ابراز بی‌میلی کرده است.

یک مقام ارشد دولت ترامپ به رویترز گفت که او روز پنج‌شنبه تصمیم قطعی خود را در این باره اتخاذ می‌کند.

مقامات ایران تأکید کرده‌اند که در مورد هر گونه سناریوی احتمالی از سوی آمریکا از جمله خروج این کشور از برجام آمادگی کامل دارند.

رییس‌جمهوری آمریکا قرار است روز جمعه تصمیم خود درباره تایید دوباره توافق هسته‌ای با ایران و تمدید رفع تحریم‌های ایران را اعلام کند. تحریم‌های قدیمی بانک مرکزی که به میزان زیادی دسترسی ایران به نظام مالی بین‌المللی را قطع کرد، قدرتمندترین تحریم‌هایی تلقی می‌شود که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در کنار برخورد با خرید نفت ایران تصویب شد.

برخی از جنگ‌طلبان آمریکایی خواهان بازگرداندن تمامی این محدودیت‌ها هستند اما این مقامات و کارشناسان می‌گویند که ترامپ در حال حاضر قصد ندارد آنها را بازگرداند.

این افراد می‌گویند که به نظر می‌رسد مشاوران ارشد امنیت ملی ترامپ به طور موفقیت‌آمیز پیشنهاد متفاوتی را به رییس جمهور ارائه داده‌اند؛ مبنی بر اینکه تحریم‌های مرتبط هسته‌ای ایران را برای یک دوره ۱۲۰ روزه دیگر تعلیق کند و در عین حال به طور همزمان اقدامات جدیدی را برای مجازات ایران به دلیل آزمایش‌های موشکی بالستیکش و آنچه واشنگتن حمایت تهران از تروریسم و نقض حقوق بشر می‌خواند، در دستور کار قرار دهد.

چنین اقدامی می‌تواند خواسته ترامپ برای افزایش فشار بر ایران را تأمین کند؛ به طوری که توافق هسته‌ای در ظاهر نقض نشود.

همچنین یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا امروز (چهارشنبه) به خبرنگاران گفت که تیلرسون و متیس قرار است قبل از جمعه درباره این مسأله با ترامپ دیدار و گفت‌وگو کنند. ترامپ، تیلرسون و مایک پنس، معاون وی قرار بود ظهر روز چهارشنبه در کاخ سفید پس از نشست رسمی کابینه با یکدیگر رایزنی کنند.

تصمیم ترامپ برای تمدید تعلیق تحریم‌های ایران با ضرب‌الاجل وی برای تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای در گزارش به کنگره که باید سه ماه یک بار انجام شود، همزمان شده است. ترامپ در ماه اکتبر این توافق را تایید نکرد و گفت که رفع تحریم‌ها متناسب با امتیازاتی که در این توافق به ایران داده شده، نیست. وی همچنین گفت که شروط تعیین شده در توافق هسته‌ای منافع امنیت ملی آمریکا را تامین نمی‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته در گفت‌وگویی با آسوشیتدپرس از تلاش خود و دیگر مقامات کاخ سفید و همکاری با اعضای کنگره برای یافتن راه حلی جهت اصلاح قانون بازنگری توافق هسته‌ای با ایران خبر داد؛ به گونه‌ای که منجر به رفع نگرانی‌های ترامپ درباره این توافق شود.

 

منبع: ایسنا