برگزاری دادگاه غیرعلنی ۸ فعال محیط زیستی به اتهام جاسوسی

جلسه محاکمه ۸ متهم جاسوسی از مراکز نظامی کشور صبح امروز به صورت غیرعلنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی و با حضور مستشار دادگاه برگزار شد.

 نگاه نو-   ایسنا : به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، در این جلسه از دادگاه که وکلای تعیینی متهمان نیز در آن حضور داشتند، نماینده دادستان تهران بخشی از کیفرخواست پرونده را قرائت کرد.
عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضع پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، گفت: ۲۰ روز پیش تحقیقات در این خصوص به پایان رسیده بود که نواقصی داشت و پرونده به شعبه بازپرسی بازگشت و بازپرس از مراجع نظامی استعلاماتی داشت که جواب روشنی داده شد و تعدادی از این متهمان اطلاعات نظامی را در قالب محیط زیست کسب کرده بودند.
دادستان عمومی و انقلاب تهران، اظهار کرد: بر همین اساس عنوان اتهامی ۴ نفر از این متهمان از سوی بازپرس پرونده تغییر کرد که در همین ارتباط به کسانی که در این باره انتقاداتی کردند اعلام می‌کنیم در اختیار بازپرس است که نوع اتهام را تعیین کند.
وی افزود: ۸ نفر در این پرونده تعقیب شدند و کیفرخواست آن‌ها آماده ارسال به دادگاه است و عنوان اتهامی ۴ نفر از آن‌ها افساد فی الارض است.

سال گذشته پس از آنکه پسر کاووس امامی یکی از فعالان محیط زیستی بازداشت شده خبر از خودکشی پدر خود در زندان داد، جامعه از بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیستی توسط اطلاعات سپاه باخبر شد.

طی این یک سال خانواده‌ی فعالان محیط زیستی بازداشت شده، در نامه‌های متعدد خطاب به سران قوا و رهبری، نگرانی خود را نسبت به وضعیت سلامت زندانیان خود اعلام کرده و خواستار رسیدگی هرچه سریعتر به وضعیت آنان شذند.

قوه قضاییه و رسانه های نزدیک به سپاه اتهام این افراد را جاسوسی عنوان کرده‌اند، عنوان اتهامی که بارها توسط وزارت اطلاعات و سازمان محیط زیست رد شده است.

«افساد فی الارض»، یکی از موارد اتهامی است که مقام‌های قضایی علیه ۵ نفر از فعالان محیط زیست  به کار برده‌اند.