این بار مسوولان پای موسیقی ایستاده‌اند

یک کارشناس موسیقی گفت: امید است شرایط موسیقی بهتر شود؛ دلم گواهی می‌دهد این بار دوستان می‌خواهند پای کار بایستند.

 نگاه نو-  به گزارش ایسنا، انتشار ویدیو برخورد با یک گروه موسیقی خیابانی در رشت، سر و صدای زیادی را در چند روز گذشته ایجاد کرد؛ در این ویدیو سه جوان در حال ساز زدن در خیابان هستند که ناگهان فردی پشت سر آن‌ها حاضر می‌شود، با برخوردی تند، یقه دو نفر از نوازندگان را می‌گیرد و آن‌ها را از روی صندلی ساقط کرده، روی زمین به دنبال خود می‌کشد.

این اتفاق، واکنش‌های منفی برخی هنرمندان و کاربران فضای مجازی را به دنبال داشت. در ابتدا گفته شد این برخورد از سوی ماموران شهرداری انجام شده اما بعد از سوی پلیس مطرح شد که این جوانان به دلیل آنکه در شب شهادت امام حسن عسکری (ع) در حال ساز نواختن بودند، با آن‌ها برخورد شده است. البته یکی از اعضای این گروه موسیقی بعد از این جریان اظهار کرد: «اصلا نمی‌دانستیم که شب شهادت است و اگر می‌دانستیم قطعا آن شب به خیابان نمی‌رفتیم.»

فرماندار رشت در این زمینه گفت: «باید به ارزش‌های مذهبی در جامعه اسلامی توجه کرد و احترام گذاشت اما نحوه برخورد با سه جوان نوازنده نادرست بوده و در آموزه‌های دینی ما نیز برای امر به معروف و نهی از منکر مراحل و شیوه‌هایی پیش بینی شده است.»

در این میان سید محمد مجتبی حسینی ـ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی ـ یک روز پس از این انتشار این ویدیو، درحالی‌که به عنوان مهمان در اختتامیه جشنواره «کتاب و رسانه» حضور داشت، از یک گروه موسیقی خیابانی تقدیر کرد. او همچنین در نشست خبری جشنواره «بهار مهربانی» که به مناسبت هفته وحدت برگزار می‌شود، از پیش‌نویس شیوه‌نامه‌ای برای ساماندهی اجراهای موسیقی در معابر و خیابان خبر داد و گفت که کمیسیون فرهنگی مجلس نیز این موضوع را تایید کرده است.

حالا رضا مهدوی ـ کارشناس موسیقی ـ با اشاره به اینکه در آستانه هفته وحدت قرار داریم، در زمینه برخورد با گروه موسیقی خیابانی در رشت، به ایسنا می‌گوید: در وهله اول باید این رفتار را مذمت کرد. ما باید خلق حسنه‌ داشته باشیم. پیامبر ما، پیامبر مهربانی است. ما که مسلمان هستیم با زبان خوش می‌توانیم مانع کژی و بدی شویم.

او با بیان اینکه باید دادستان به عنوان مدعی‌العموم باید این ماجرا را پیگیری می‌کرد، قبل از اینکه دیگران بخواهند اعتراض کنند، ادامه می‌دهد: حالا شاید (این کار) بعدا اتفاق بیفتد، ما خبر نداریم.

مهدوی همچنین با اشاره اینکه در آستانه جشن گرفتن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، معتقد است جوانان این مرز و و بوم نباید از شخص و مرجعی رفتار ناپخته ببینند.

مهدوی با اشاره تقدیر معاون هنری ارشاد از یک گروه نوازنده خیابانی و تدوین شیوه‌نامه موسیقی خیابانی بیان می‌کند: جناب آقای حسینی ذهنیت خوبی در رابطه با هنرها دارد زیرا خودش هنرمند است و قدر هنرمندان را می‌داند. او در مجموعه مدیریت قبل، اثبات کرده نگاه روشن‌گرایانه‌ای دارد. حالا که بر مسند مدیریت است همگام با وزیر محترم ارشاد می‌خواهد در این عرصه سامان‌بخشی کند که امیدوارم شهرداری، نیروی انتظامی و نهادهای ذی‌ربط پای کار باشند.

این کارشناس موسیقی اضافه می‌کند: امیدوارم شرایط موسیقی بهتر شود. قرار است در هفته وحدت طبق برنامه مشترک وزارت ارشاد و شهرداری تهران در خیابان و فضای باز، موسیقی اجرا شود و این نویدبخش اتفاقات خوبی است که دولت می‌خواهد پای کار باشد. دلم گواهی می‌دهد این بار دوستان می‌خواهند پای کار بایستند.

رفتار با نوازندگان خیابانی رشت محکوم شد 
فرماندار رشت در پی حاشیه‌های پیش آمده در زمینه برخورد با سه نوازنده خیابانی در این شهر، می‌گوید: به فرمانده نیروی انتظامی اعلام شد تا در مورد ابعاد ماجرا بررسی و متعاقباً پیگیری و اقدامات مقتضی در اسرع وقت صورت گیرد تا رفتار یک شخص موجب لطمه به زحمات و تلاش‌های مدبرانه و شبانه‌روزی فرماندهی و پرسنل نیروی انتظامی در سایر حوزه‌ها نشود.

 ویدیویی در فضای مجازی دست به دست می‌شود و سر و صدا می‌کند. تصاویر، چند جوان را در حال نواختن ساز در شهر رشت نشان می‌دهد که فردی از پشت با برخوردی خشن مانع از ادامه کار آن‌ها می‌شود و با انداختن صندلی‌هایشان جوان‌ها را به زور به دنبال خود می‌کشد.

دیدن این تصاویر چهره‌هایی را مانند محسن یگانه، فرزاد فرزین، محمد علیزاده، بابک جهانبخش و هانا کامکار در فضای مجازی به واکنش وا داشت و اعتراض‌هایی در این زمینه انجام شد، حتی رضا صادقی به دلیل آنچه دلجویی از این سه‌ نفر عنوان کرد، آن‌ها را به کنسرت آذرماهش دعوت کرد.

در ابتدا گفته شد این برخورد شدید با این نوازنده‌ها از سوی ماموران شهرداری رشت انجام شده اما در ادامه اظهاراتی مطرح شد مبنی بر اینکه پلیس اماکن مانع از ادامه اجرای این افراد شده است. گویا نام این گروه موسیقی «آرامش بند» است و به دلیل اینکه در شب شهادت امام حسن عسکری (ع) در حال نواختن بوده‌اند با آن‌ها برخورد شده است.

سپس یکی از اعضای «آرامش بند» در گفت‌وگویی با بیان اینکه سازهای آن‌ها ضبط شده است، اظهار کرد که آن‌ها خبر نداشتند در شب شهادت این اجرا را انجام می‌دهند و گفت، به آن‌ها اینگونه گفته شده که فردی از بالا در حال پرتاپ چیزهایی به سمت نوازندگان بوده و کسی که با اعضا برخورد تندی داشته، در حقیقت اعضای گروه موسیقی را نجات داده است!