آتش‌سوزی نفت‌کش ایرانی تا یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت

وزارت دریانوردی و ماهیگیری کره جنوبی اعلام کرد؛

Smoke is seen from the Panama-registered Sanchi tanker carrying Iranian oil, which went ablaze after a collision with a Chinese freight ship in the East China Sea, in this January 9, 2018 handout picture released by China's Ministry of Transport January 10, 2018. China's Ministry of Transport/Handout via REUTERS

وزارت دریانوردی و ماهیگیری کره جنوبی هشدار داد که نفتکش ایرانی آتش گرفته در دریای شرقی چین ممکن است تا یک ماه آینده شعله ور بماند.

آتش‌سوزی نفت‌کش ایرانی تا یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت

رویترز به نقل از وزارت دریانوردی و ماهیگیری کره جنوبی روز چهارشنبه هشدار داد که نفتکش ایرانی آتش گرفته در دریای شرقی چین ممکن است تا یک ماه آینده شعله ور بماند و نفت سنگینی که به عنوان سوخت خود کشتی مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند دریا را آلوده کند.

پارک سونگ دونگ، یک مسئول این وزارت خانه گفت: «با توجه به موارد پیشین از حوادث نفتکش ها، بر این باوریم که آتش سوزی دو هفته یا یک ماه دیگر ادامه خواهد داشت».

این در حالی است که صبح امروز حسن قشقاوی با اشاره به آخرین وضعیت نفتکش ایرانی سانحه دیده در سواحل چین گفت: «از ساعت ۹ صبح به وقت چین بنا بر اعلام مقامات چینی و همکاران ما مستقر در کمیته بحران این سانحه، شعله های آتش بیش از گذشته در کشتی فروکش کرده است و انتظار می رود تا پایان امروز آتش مهار شود».

سوخت کشتی کثیف ترین نوع نفت است و زمانی که پخش شود به شدت سمی و مخرب است، هرچند احتمال انفجار آن کمتر است. جمع کردن نفت کشتی نسبتا راحت است، چرا که حجم آن کمتر است و راحت تر می توان آن را از آب جدا کرد، اما حتی حجم کم آن هم می تواند به زندگی آبزیان آسیب برساند.

چاونسی نیلور، دبیر بخش واکنش و آموزش اضطراری در شرکت تخصصی «کنترل آتش و خطر ویلیامز» می گوید: «مشکل نفت سنگین سوخت کشتی است. این نفت واقعا کند می سوزد و سنگین است و روی اقیانوس و هر فلزی می ماند و دود سنگینی ایجاد می کند. این چیزی است که روی پرنده ها می ریزد و می ماند».

منطقه ماهیگیری ژوشان که حادثه در آنجا رخ داده است، به عنوان یکی از بزرگ ترین مناطق ماهیگیری در دریای شرقی چین شناخته می شود.

یک نفتکش از نوع «سوئزمکس» می تواند تا ۵ هزار تن سوخت را برای حرکتش ذخیره کند. تخمین زده می شود که نفتکش «سانچی» هنگام برخورد نزدیک به ۱۰۰۰ تن سوخت داشته است.

در همین حال، گفته می شود که یک انفجار در این نفتکش باعث شده است تا نیروهای کمک رسان از آن فاصله بگیرند.

وزارت حمل و نقل چین گفت انفجار زمانی رخ داد که امدادگران در حال ریختن کف بر روی کشتی بودند تا آتش آن را کنترل کنند.

خسارت های وارد شده ناشی از برخورد این کشتی با کشتی چینی هنوز برآورد نشده اند. این نفتکش حامل میعاناتی به شدت آتش زا به مقصد کره جنوبی بوده است. محموله این نفتکش ۱۳۶ هزار تن بوده که معادل ۱ میلیون بشکه است و نزدیک به ۶۰ میلیون دلار ارزش داشته است.

ده ها قایق نجات از کره جنوبی و چین با وجود باد شدید، موج های بلند و شعله های سمی، در حال جستجوی منطقه ای به وسعت ۳۱۰۰ کیلومتر مربع هستند تا نشانه ای از ۳۱ سرنشین این نفتکش به دست آورند.