پس‌لرزه‌های جنگ اوکراین؛ هشدار بانک مرکزی بریتانیا از افزایش قیمت مواد غذایی

بانک مرکزی بریتانیا هشدار داد که احتمال افزایش بیشتر قیمت مواد غذایی یک نگرانی بزرگ برای بریتانیا و کشور‎های در حال توسعه است.

اندرو بیلی، رییس بانک مرکزی بریتانیا در ۱۶ می با حضور در کمیته منتخب خزانه‌داری مجلس نماینده‌گان این کشور، گفت که تهاجم روسیه به اوکراین، منجر به جهش غیرقابل پیش‌بینی تورم شده است؛ زیرا به گفته او، جنگ اوکراین تأثیر عمده‌ای بر قیمت جهانی مواد غذایی داشته است.

بیلی به نماینده‌گان مجلس گفت: «وزیر دارایی اوکراین گفت که غذا در انبار است، اما آن‎ها نمی‌توانند آن را بیرون صادر کنند.»

وی همچنان افزده که جنگ خطر دیگری نیز ایجاد کرده و آن افزایش قیمت انرژی است که از قطع گاز ناشی می‌شود.

طبق گزارش اداره ملی آمار بریتانیا، نرخ تورم این کشور در ماه مارچ ۷ درصد بوده‎ است. بانک مرکزی بریتانیا اعلام کرده است که تورم احتمالاً در سه ماه پایانی سال ۲۰۲۲ به ۱۰٫۲۵ درصد خواهد رسید.

این بانک با این انتقاد مواجه شده است که برای مهار تورم فزاینده به اندازه کافی سریع حرکت نکرده است؛ اما بیلی به اعضای مجلس گفت که او معتقد نیست بانک مرکزی می‌توانست متفاوت‌تر از این عمل کند.

بیلی گفت: «یک‌سری شوک‌ها اخیراً از اثر جنگ خلق شده است» که به گفته او هیچ‌کسی نمی‌توانست آن‎ها را پیش‌بینی کند.

این در حالی است که چین نیز قرنطینه‌های شدیدی را بر شهرهای بزرگ از جمله شانگهای، مهم‌ترین چرخه اقتصادی این کشور، اعمال کرده است که باعث اختلالات شدیدی در زنجیره‌های تأمین بین‌المللی شده است.