پس‌لرزه‌های بریتانیای صغیر

گروهی می‌گویند اتحادیه اروپا بعد از خروج بریتانیا دچار سکته مغزی شده است. این بلوک ۱۵ در صد سهم اقتصادی‌اش که توسط انگلیس یکی از بزرگ‌ترین حامیانش تامین می‌شد را از دست داد.

 

انگلیس زمانی که وارد اتحادیه شد یعنی سال ۱۹۷۳ از منظر اقتصادی به‌سان پیری بیمار بود و در جریان دو دهه پیش رهبران این کشور از حامیان اصلی پیشتازی یورو بودند. اما در سال‌های اخیر موضوعات متعدد چون آشفتگی‌های حاکم بر منطقه یورو، ترس از مهاجران و محاسبات نادرست دیوید کامرون موجب شد تا مقدمات خروج چیده و رفراندومی در این ارتباط برگزار شود که در جریانش ۵۲ درصد شهروندان بریتانیایی به خروج رای مثبت دهند و ۴۸ درصد دیگر نه بگویند. برگزیت رخ داد اما زخم‌های حاصل از آن هنوز برجا است. هنوز جامعه بریتانیا در ارتباط با برگزیت درگیر شکاف است.

 

آماندا چتویند، یکی از بنیان‌گذاران موسسه سک در این باره به نیویورک‌تایمز گفت «بعد از همه‌پرسی ۲۰۱۶ جدال‌ها و بحث‌های زیادی در ارتباط با خروج یا چگونگی‌اش رخ داد. هنوز هم جامعه و بسیاری از خانواده‌ها درگیر پس‌لرزه‌های حاصل از نبردهای لفظی در مورد آینده برگزیت هستند».در این میان گروهی نسبت به تحولات آینده هشدار می‌دهند. تونی بلر، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا یکی از آنها است. او با اشاره به خواست‌های جدید اسکاتلند و ایرلند‌شمالی نسبت به فروپاشی کشور هشدار می‌دهد.

 

اکثریت شهروندان اسکاتلندی و یا ساکن در ایرلند شمالی سال ۲۰۱۶ به برگزیت رای مثبت دادند و حالا با وقوعش بسیاری‌شان خوشحال‌اند. بلر با تایید این موضوع در این باره می‌گوید انگلیسی‌ها در این چهار سال و اندی در باب ادغام یا خروج از اتحادیه درگیر شکاف جدی شده‌اند و تراژدی آن است که موافقان جدایی در حقیقت در جست‌وجوی پایان دادن به یک رابطه موفق هستند. حالا کسانی که خواهان عضویت دوباره هستند شاید باید تا همیشه منتظر بمانند. به باور حامیان برگزیت روز خروج، روز استقلال بریتانیا و رهایی از پروژه‌های دست‌و‌پا‌گیر آلمان بود.

 

این گروه امید دارند بعد از وقوع برگزیت انگلیس اصلاحات تازه‌ای را آغاز کرده و از رقبای اروپایی‌اش پیش بیافتد. اما مخالفان برگزیت باور دیگری دارند و می‌گویند این خروج غرب را تضعیف خواهد کرد و موجب خواهد شد بریتانیا به‌واسطه تضعیف ساختار اقتصادی‌اش به جزیره‌ای بی‌اهمیت تبدیل شود. دیوید تاکر ۷۵ ساله در این مورد به رویترز گفت «‌انگلیس زمانی قدرتمندترین بلوک اقتصاد جهان بود اما در آینده به جزیره‌ای کوچک تبدیل خواهد شد».