“ایووا؛ قدرت‌نمایی سندرز‌ و تزلزل بایدن”

 اکبر مختاری، کارشناس ارشد علوم‌سیاسی :

 

ایستگاه اول در هر فعالیتی مهم و تعیین‌کننده است. نتایج اولیه گاه اعتمادبه‌نفس را به بالاترین حد برای ادامه راه می‌رسانند و گاه سبب سقوط گام‌به‌گام میشوند.

 

نتایج رای‌گیری در انتخابات مقدماتی کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا در ایالت آیووا دقیقا نقش زمینه‌ساز پرش یا سقوط را بازی می‌کند.

 

این دوره نیز مثل دوره‌های گذشته پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری برای حزب دمکرات اهمیت ویژه دارد. حزبی که عزمش را جزم کرده تا یکی از خاص‌ترین روسای‌جمهوری آمریکا را شکست دهد؛ شکستی که تحقق آن بسیار دشوار می‌نماید.

 

در میان کاندیداهای حزب دمکرات دو فرد ویژگی متفاوتی دارند. دو فردی که از دو بخش کاملا متضاد حزب دمکرات می‌آیند.

 

در یک طرف، جو بایدن سیاستمدار کهنه‌کاری ایستاده که به طیف راست میانه حزب دمکرات تعلق دارد و رای و‌ پشتیبانی نخبگان بالادستی حزب را با خود به‌همراه دارد و در برابر، برنی سندرزی قرار دارد که متعلق به طیف چپ آرمانخواه حزب دمکرات است.

 

ساندرز کاندیدایی است که بیشترین اعانه انتخاباتی را در میان کاندیداهای حزب دمکرات جمع‌آوری کرده و بیشترین حامیانش متعلق به طیف جوانسال و رنگین‌پوستان حامی حزب دموکرات هستند.

 

درحالی نتایج اولیه انتخابات آیووا بیان شد که برنی سندرز از حمایت بالایی در میان حامیانش در این ایالت برخوردار شده و در دلیگیت‌ها (نمایندگان انتخاب‌کننده حزبی) نیز در رقمی نسبتا برابر با بوتیجج، جوان‌ترین کاندیدای ریاست‌جمهوری امسال، قرار گرفته است.

 

بوتیجج همان کاندیدای خاصی است که علنا به دگرباش بودن خود اذعان کرده و‌ در دوران دانشجویی نیز از برنی سندرز بعنوان یکی از الگوهای خویش نام برده است.

 

قرار گرفتن نام جو بایدن در رتبه چهارم رای‌ها در انتخابات درون‌حزبی آیووا

زنگ خطر را برای تیم بایدن و‌دحامیانش به صدا درآورده است. بایدن باید برای برگشت جدی‌اش در روند انتخابات، در انتخابات مقدماتی در ایالت نیوهمپشایر، حداقل جز دونفر بالایی قرار گیرد.

 

اگر جو بایدن در نیوهمپشایر نیز نتواند

موفقیتی کسب کند؛ ستاره بختش مانند سال‌های ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸ بار دیگر کمرنگ می‌شود.

اگرچه‌در ایالات بزرگ جو بایدن از ظرفیت پیروزی در انتخابات مقدماتی برخوردار است و‌با توجه به رای حزبی ایالت‌های بزرگی چون کالیفرنیا، اصل تعیین‌کننده برای موفقیت در انتخابات نهایی با وجود اهمیت کسب ۱۹۹۱ دلیگیت، قابلیت موفقیت در ایالت‌هایی است که کوچک‌ترند و اینکه بتوان افراد مردد بیشتری را جهت رای دادن جذب کرد.

 

نتایج ایووا نشان می‌دهد که نمی‌توان با قاطعیت از جو بایدن بعنوان کاندیدای نهایی دمکرات‌ها سخن گفت. اگرچه در سال ۲۰۱۶ شکست ترامپ از تد کروز در آیووا مانع رسیدن او به کارزار نهایی انتخابات نشد.

 

لیکن چهارم شدن بایدن در ایستگاه اول، ممکن است زمینه‌ساز تزلزل هرچه بیشتر انتخاب او بعنوان کاندیدای نهایی حزب دمکرات شود.

 

راهبرد