محمود صادقی: رویدادهای چند ماه اخیر موجب فوران خشم و عصبانیت در بین اقشار مختلف مردم شده است

محمود صادقی، نماینده مجلس:

 

به نام خدا

 

سلسله رویدادهای چند ماه اخیر و نحوه‌ی مواجهه و مدیریت آن از طرف نهادهای مسئول و ذی‌ربط به صورت فزاینده‌ای موجب تشدید بدبینی، بی‌اعتمادی، سرخوردگی، نارضایتی، احساس نگرانی از آینده و بعضا فوران خشم و عصبانیت در بین اقشار مختلف مردم شده است.

آنچه بیش از همه نگران‌کننده است این است که در اغلب این حوادث نهادهای ذی‌ربط حاضر به پذیرش مسئولیت نیستند و هریک به نوعی تقصیر را به گردن دیگری می‌‌اندازد.

 

عامل نگران‌کننده ‌ی دیگر اینکه در هریک از این حوادث، ابعاد مبهم، متناقض، محرمانه و پشت‌پرده‌ای وجود دارد یا ادعا می‌شود وجود دارد، که حتی به نهادهایی، مانند مجلس که در جایگاه نظارتی قرار دارند نیز توضیحی داده نمی‌شود و بعضا کنجکاوی یا تقاضای تحقیق درباره‌ی آنها جنبه‌ی ضد امنیتی پیدا می‌کند.

 

در ماجرای افزایش قیمت بنزین یک طرف از فتنه‌ی بنزینی صحبت می‌کند و دولت و شخص رییس‌جمهور را متهم به توطئه برای دامن ‌زدن به آشوب و نارضایتی و سوق دادن حاکمیت به سازش می‌کند، دیگری در نقطه مقابل آن را کودتایی علیه دولت و رییس جمهور می‌داند.

 

در فاجعه‌ی انهدام هواپیمای مسافربری نیز، با اینکه فرمانده‌ی هوافضای سپاه پاسداران صریحا مسئولیت شلیک به هواپیما را متوجه سپاه دانسته، بازار شایعات و اتهام‌زنی داغ است ؛ یکی می‌گوید هیأت دولت به رغم درخواست سپاه، اجازه‌ی لغو پروازها را نداده است. دیگری می‌گوید رییس‌جمهور فرمانده‌ی هوافضا را مجبور به اعلام پذیرش مسئولیت کرده است.

 

دیگری از ایجاد اختلال در سیستم رادار

کشور توسط دولت آمریکا سخن می‌گوید. دیگری به‌صورت مبهم از نفوذ حرف می‌زند.

 

در این میان افکار عمومی سرگردان نظاره‌گر این آشفتگی ها و چندگانگی‌ها و پنهان‌کاری و سیاسی‌کاری‌ها در مجموعه‌ی نظام اطلاع‌رسانی کشور است. به نظر می‌رسد زیان چنین وضعیتی از اصل حوادث برای کشور و منافع ملی کمتر نیست.

 

از مجموعه‌ی نهادهای ذیربط بویژه دولت

انتظار می‌رود هر یک به تناسب حیطه وظایف و نقش خود در هریک از این حواث صادقانه حقایق را بصورت شفاف و صریح با مردم در میان بگذارند.