وقتی ترامپ به فرماندهان ارشد ارتش امریکا توهین کرد

سی ان ان : در یک سال گذشته یکی از بهترین کتاب هایی که در شهر واشنگتن نوشته شد، “نابغه باثبات – دونالد ترامپ آزمونی برای آمریکا “نام دارد. فیلیپ راکر و کارول لئونیگ ، هر دو از خبرنگاران واشنگتن پست و نویسندگان این کتاب هستند. قرار است این کتاب روز سه شنبه 21 ژانویه منتشر شود.

در این کتاب نوشته شده است که در ماه ژوئیه سال 2017 دیدار بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و مقامات ارشد امنیت ملی و امور خارجه این کشور، بر خلاف آن چیزی که برنامه ریزی شده بود، به پایان فاجعه آمیزی ختم شد.مقامات امنیت ملی آمریکا امیدوار بودند در دیدار با دونالد ترامپ درباره ساده ترین و اساسی ترین درس های مربوط به نقش جهانی آمریکا مطالبی را به وی(ترامپ) بیاموزند، اما رئیس جمهور عصبانی شد و به فرماندهان نظامی آمریکا توهین کرد.

براساس گزارش های منتشر شده که در این کتاب هم به آنها اشاره شده است، دونالد ترامپ خطاب به این فرماندهان گفت: من با شماها به جنگ نمی روم. شما یک مشت کودکِ احمق هستید.

نویسندگان کتاب می افزایند: وقتی که ترامپ این حرف ها را خطاب به فرماندهان زد، سکوت تمام اتاق را فراگرفت، طوری که برخی فرماندهان حالشان از این رفتار ترامپ بهم خورد.

در این کتاب آمده است رکس تیلرسون وزیر امور خارجه وقت آمریکا تنها فردی بود که آن روز جلوی دونالد ترامپ ایستاد.

اما دونالد ترامپ به جملات تحقیر آمیز خود ادامه داد و گفت افغانستان جنگ بازنده ها است. ترامپ خطاب به آنها گفته بود شما نمی دانید که چطور در یک جنگ پیروز شوید.

در این باره خانم آنا پالمر خبرنگار ارشد پولیتیکو در واشنگتن می گوید : لفاظی های تند و شدید در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری کار ساز است و بسیاری از حامیان رئیس جمهور آن را دوست دارند، اما این گونه لفاظی ها به مذاق مقامات ارشد نظامی و کسانی که در خط مقدم خدمت می کنند، خوش نمی آید. یکی از چیزهایی که باعث می شود من این کتاب را کتابی عالی بدانم این است که کلیه اطلاعاتی که تاکنون از این کتاب به بیرون درز کرده است، واقعا اطلاعات خوبی به انسان می دهد. این کتاب نشان می دهد که دونالد ترامپ از نخستین روزهای ریاست جمهوری خود چه کار کرد و اینکه وی چقدر در زمینه تصمیمات سیاست خارجی فردی بی اطلاع بود.کتاب نشان می دهد که وی (ترامپ) چقدر درباره جایگاه آمریکا در جهان بی اطلاع و چه اندازه به اظهارات مشاوران خود بی توجه بود!

در جلسه ای که این اتفاق رخ داد بسیاری از مشاوران ترامپ حضور داشتند که شامل ژنرال جیمز ماتیس (وزیر دفاع وقت آمریکا) و جان کلی ( رئیس دفتر وقت کاخ سفید) می شود که هر دو نفر دیگر در دولت ترامپ حضور ندارند.

هدف از برگزاری آن جلسه آموزش دادن به رئیس جمهور و مهار کردن او بود، اما کارساز واقع نشد.

شارلی دنت مفسر سیاسی می گوید : رکس تیلرسون و جیمز ماتیس قصد داشتند درباره نظمِ مبتنی بر قانون به ترامپ توضیح بدهند و بگویند که نظم مبتنی بر قانون چه مزایای امنیتی، راهبردی و اقتصادی برای آمریکا دارد، اما جلسه به جایی ختم شد که رئیس جمهور به نظامیان آمریکایی توهین و بی احترامی کرد