بحران اعتماد برای ترامپ / چرا هیچ کس ادعای ترامپ در مورد سردارسلیمانی را باور نکرد

 دیگر هیچ کس نه در ایران و نه آمریکا به ترامپ اعتمادی ندارد. پدیده‌ای که ما پیشتر آن را در ایران با احمدی نژاد تجربه کرده بودیم، امروز در آمریکا رخ می‌دهد. جوزف نای، استاد دانشگاه هاروارد، در نشریه «هیل» به این موضوع اشاره کرده و می‌نویسد:«همان طور که در کتاب جدیدم “آیا اخلاقیات مهم است؟” نشان می‌دهم، بسیاری از رئیسان جمهوری (آمریکا) دروغ گفته‌اند ولی نه تا این حد [۱۵ هزار دروغ در هزار روز]. ترامپ (در دروغگویی) منحصر به فرد نیست؛ افراطی است. او سکه اعتماد را از ارزش می اندازد.»

 

این مساله برای آمریکایی‌ها آنجا مهم‌تر شد که با ادعای ترامپ در مورد علت ترور سردار سلیمانی روبه‌رو شدند. درحالی که براساس اطلاعاتی که مقامات عراقی دادند، سردار سلیمانی برای انجام رساندن یک پیام مهم به عربستانی‌ها به بغداد سفر کرده بود، ترامپ ادعا می‌کند که علت ترور پیشگیری از وقوع یک جنگ بود. او مدعی است که با این کار جلوی حملات به آمریکایی‌ها را گرفته است. اما این موضوع حتی در آمریکا هم مورد تایید نیست. تا آنجا که جوزف نای در هیل در مورد آن، این گونه قضاوت می‌کند: «رئیس جمهور ترامپ بیش از تمامی اسلاف خود سخن نادرست بر زبان رانده و تنها برخی از این اکاذیب به نفع خودش نبوده است. این خصیصه دلیل آن است که وقتی ترامپ تهدید قاسم سلیمانی را قریب الوقوع اعلام می کند، کسی حرف او را باور نمی‌کند.»

 

این استاد دانشگاه تاثیر این موضوع را در آنجا می‌بیند که «از اعتبار افتادن رئیس جمهور، قدرت آمریکا در تاثیرگذاری بر دیگر کشورها را کاهش» خواهد داد.