حمود صادقی در گفتگو با امتداد: صرف اینکه بگویند، کاش ما در آن هوایپما بودیم کافی نیست/لزوم اجازه برگزاری مراسم برای جان‌باختگان

محمدجعفری:محمود صادقی، نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس در گفتگو با امتداد، در ارتباط با موضوع هواپیمای اکراینی اظهار داشت:

 

هفته گذشته بعد از شهادت و ترور شهید سلیمانی، مردم از اقشار و طیف‌های مختلف سیاسی با دیدن صداقت در وجود این فرمانده نظامی کشور به صحنه آمده و در آئین تشییع او شرکت کردند.

 

بر این اساس هم، سرمایه اجتماعی که پیش‌تر خدشه‌دار شده بود به سمت بازسازی پیش می‌رفت که متاسفانه با حادثه سرنگونی هواپیما و بخصوص، مدیریت نحوه اطلاع‌رسانی آن، این سرمایه اجتماعی به شدت و به صورت مجدد آسیب دید.

 

مردم، هرگاه صداقت ببینند، اعتماد خواهند کرد و این اعتماد، جان مایه سرمایه اجتماعی است. متاسفانه، نحوه اطلاع‌رسانی این حادثه دردناک به مردم و خانواده‌ها قابل پذیرش نبوده و تاب تحمل بی‌اعتنایی صورت گرفته به احساسات جریحه دار شده مردم از دست رفته است.

 

در حال حاضر هم باز دیر نیست. یعنی اگر مسئولین ذیربط با تدبیر، درایت و صداقت با مردم سخن بگویند، گام مثبتی خواهد بود. سردار حاجی‌زاده تا حد زیادی این صداقت را از خود نشان داد و مسئولیت کامل این ماجرا را بر عهده گرفت، اما این مسئله، صرفا در مقام حرف کافی نیست. برای جبران آن عدم صداقتی که مردم از مجموعه دیده‌اند، باید کارهای اساسی ترتیب داد.

 

از جمله این کارها، اعلام عزای عمومی در هفتمین روز درگذشت جان باختگان است و مسئولین باید تمهیدی برای برگزاری مراسم بزرگداشت این عزیزان در نظر بگیرند. مراسمی که با حضور خانواده‌ها و مردم در یک مکان وسیع برگزار شود، می‌تواند در راستای التیام آلام مردم قدم تاثیرگذار باشد.

 

سلسله مراتبی که در مسئولیت این ماجرا وجود داشته، باید پاسخگو بوده و به بعد حقوقی مسئله رسیدگی شود. صرف اینکه، عنوان شود کاش ما در آن هواپیما بودیم به لحاظ احساسی خوب است اما، آقایان باید به شکلی عملی پاسخگوی تبعات حقوقی و قانونی اقدام خود باشند.

 

اگر نقدی صورت گرفته به معنای نادیده گرفتن خدمات یا تضعیف یک نهاد نیست. اگر عنوان شده که باید مسئولیت این اقدام بر عهده گرفته شود، اتفاقا در جهت تقویت آن نهاد است.

 

متاسفانه در شرایط فعلی، هرکس نقدی کند، برخی فورا خواهند گفت که سردار حاجی‌زاده را زدند، فلان مقام را زدند یا فلان نهاد را تضعیف کردند. برخی متاسفانه، نگاه امنیتی و مالیخولیایی به واقعیات دارند که همه را متهم می‌کنند.

 

علت اینکه در حال حاضر، التهابی را در دانشگاه‌ها می‌بینیم، بسیار واضح است. به هر حال، جان باختگان این حادثه، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های شریف، امیرکبیر و تهران بودند و دانشگاه در این حادثه خود را عزادار می‌بیند.

 

وزارت علوم باید به این مسئله ورود کرده و برای این جانباختگان در کنار مراسم حاج قاسم، برنامه عزاداری برقرار کند. حال در این بین، ممکن است که جوانان چند شعار هم سر بدهند. آقایان باید این مسئله را تحمل کنند و از آن زخم جدیدی ایجاد نشود.

 

ما در حوادث آبان، شاهد ایجاد زخمی در جامعه بودیم که درست در زمانی که هنوز التیام نیافته بود، ماجرای ترور شهید سلیمانی و جان باختن، بیش از 60 نفر از هموطنان زخم جدیدی را ایجاد کرد.

 

برخی افراد هم در این بین، مدام بر طبل فتنه و فتنه کوبیده و بر آن اصرار می‌کنند. به هر حرکت مردمی، نقد و اعتراضی برچسب فتنه چسبانده و همه را فتنه‌گر می‌دانند. آقایان!

 

احساسات مردم در این حادثه تلخ، جریحه دار شده و باید به آن پاسخ بدهید تا هیجانات آن‌ها ابراز و آلام‌شان التیام پیدا کند.

 

ما در این شرایط به روانشاسان اجتماعی نیاز داریم که بتوانند، احساسات جریحه دار شده مردم را تحلیل کرده و مدیریت کنند. اینکه، مدام زخم روی زخم مردم گذاشته شود، عقلانی است؟

 

مسئله استعفای مسئولین در چنین شرایطی در دنیا مرسوم بوده و ما متاسفانه آن را به یک تابو بدل کرده‌ایم. البته، استعفای توام با مسئولیت پذیری.

 

روز گذشته، سردار سلامی گفت که اپراتور پدافند، عنوان کرده که دست مرا قطع کنید و به شدت از این اتفاق عذاب وجدان داشته است. اما این مسئله کافی نیست. بخصوص در نیروهای مسلح و شبکه پدافند هوایی کشور که سلسله مراتب وجود دارد، نه تنها اپراتور که همه باید پاسخگوی این حادثه بزرگ و دردناک باشند.