سخنرانی اعلام رضایت ترامپ از اوضاع؛ چرا همه از اوضاع امروز رضایت دارند

 

داوود حشمتی:

درحالی که بسیاری منتظر بودند تا ببینند ترامپ در اولین سخنرانی بعد از حمله موشکی به پایگاه نظامی‌اش در عراق چه واکنشی نشان می‌دهد، او کاملا عقب‌نشینی کرد. او از وضعیت فعلی رضایت دارد. با این کار هم ایران را راضی کرد، هم دموکرات‌ها را.

 

ترامپ سخنرانی‌اش را نیم ساعت دیرتر آغاز کرد. تعمدا این کار را کرد تا همه را در انتظار این بگذارد که چه خواهد گفت. با این حال نکات برجسته سخنرانی ترامپ این موارد بود:

 

ترامپ گفت: «اجازه نمی‌دهیم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.» (این یعنی بار دیگر تنها خط قرمزش را در مساله هسته‌ای قرار داد و فارغ از هرچیزی گام پنجم ایران باوجود آنکه به آن اشاره نکرد برایش بسیار مهم است)

 

درخواست ترامپ از ناتو برای فعال‌تر شدن و اشاره به خودکفایی در تولید نفت و بی‌اهمیت بودن نفت خاورمیانه. (این سخنی ترامپ فاصله گذاری بیشتر با وقایع خاورمیانه بود. آنهم در شرایطی که ایران سیاست #انتقام_راهبردی‌ را «خروج آمریکا از منطقه» اعلام می‌کند. ترامپ می‌خواهد بگوید که کشورهایی که از نفت خاورمیانه استفاده می‌کنند ناچارند آنجا را حفظ کنند و قصد ندارد بیش از این در اینجا هزینه کند. برای همین از اروپا و ناتو می‌خواهد فعال تر شوند. مخالف سرسخت این سیاست امروز او در خاورمیانه، فقط و فقط اسرائیل است. حتی می‌توان گفت عربستان هم دیگر به مرحله ناامیدی از ترامپ رسیده است و تمایل دارد مشکلش را با ایران در پشت پرده حل کند.)

 

ترامپ گفت: «هیچ کس در عملیات به عین‌الاسد کشته نشده است.» (حرف ترامپ درست است. ظریف تایید کرد که براساس قوانین مقامات عراق را در جریان این حمله قرار داده بودند. لذا کاملا طبیعی است که آنها منطقه را خالی کرده باشند. سئوال این است که آیا توانستند هواپیماها را هم خارج کنند؟ احتمال آن بسیار است. مگر اینکه زمان بندی اجازه چنین کاری را به آنها نداده باشد. او البته به دروغ گفت که از طریق سیستم هشدار قوی خودشان به این حمله پی برده است. به باور من دروغ است. مگر اینکه منظورش از سیستم هشدار، یک سیستم جاسوسی در درون ایران باشد که بعید است)

 

او اعلام کرد که آماده یک توافق است. ترامپ از شرایط امروز کاملا رضایت دارد. به نظر می‌رسد همه در این وضعیت رضایت دارند. ایران از اینکه «سیلی» به صورت آمریکا نواخته و پاسخی دریافت نکرده است راضی است. ترامپ از اینکه هیچ کدام از نیروهایش را از دست نداده است و خط قرمزش همچنان پا برجا مانده راضی است. دموکرات‌ها از اینکه کشورشان درگیر جنگ نشده راضی هستند. عربستان راضی است. نتانیاهو راضی است. روسیه و ترکیه از اینکه سردار سلیمانی که در واقع اداره کننده وضعیت منطقه بود و در بسیاری مواقع با سیاست‌های آنها مخالفت داشت، و حالا دیگرنیست، بسیار راضی هستند. مردم ایران هم احتمالا از اینکه هیچ جنگی در نگرفته است، رضایت دارند.

 

این میان ایران، مردی را از دست داد که «تکرار ناشدنی»‌ است.

صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را / تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید