بررسی آخرین تحولات عراق : پاسخ تند حشدالشعبی در بغداد به حمله آمریکا در الانبار

 

آرمین سلیمانی: همه چیز از جمعه ۲۷ دسامبر (ششم دی ۹۸) آخرین روزهای سال ۲۰۱۹ میلادی و حمله به یک پایگاه نظامی آمریکا به نام k1 در در ۱۵ کیلومتری شمال غرب کرکوک عراق آغاز شد.

پس از آن بود که نیروهای آمریکایی در هشتم دی ۹۸ به پنج پایگاه تیپ ۴۵ گروه کتائب حزب الله از زیرمجموعه‌های حشدالشعبی (بسیج مردمی) در استان الانبار و دو سوی مرز عراق و سوریه با جنگنده‌های نظامی خود حمله کردند.

در حمله راکتی به پایگاه نظامی آمریکا، یک شهروند این کشور که نیروی پیمانکار و از افراد تحت مجموعه نظامی ایالات متحده بود، کشته شد. در حمله نظامیان امریکا به پایگاه‌هایی که برای کتائب حزب‌الله بود نیز تعداد زیادی از نیروهای حشد الشعبی کشته و زخمی شدند.

امروز سه‌شنبه ۱۰ دی‌ماه پس از تشییع جنازه کشته شده‌های نیروهای حشدالشعبی عراق در بغداد، بخشی از تشییع کنندگان و افراد تظاهرکننده به سمت منطقه سبز روانه شدند و مقابل سفارت آمریکا چادرهای اعتراضی و تحصن برپا کردند.

از جمله گروه‌های حاضر در مقابل سفارت امریکا در عراق، کتائب حزب الله، عصائب اهل حق و کتائب سید شهدا بودند؛ همچنین چهره‌ها و فرماندهان شاخص میدانی حشدالشعبی از جمله هادی العامری فرمانده سپاه بدر و نیز قیس الخزعلی فرمانده عصائب اهل حق و فرماندهان میان میان تجمع‌کنندگان حضور پیدا کردند.

اندکی پس از شروع تجمع و تحصن هواداران و طرفداران حشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) مقابل سفارت آمریکا، افراد تجمع کننده و معترضین به سمت درب های امنیتی سفارتخانه هجوم بردند.

در پی هجوم معترضان، ورودی امنیتی اول سفارتخانه آمریکا در بغداد شکست، بخشی از نگهبانی ورودی دوم نیز به آتش کشیده شد و پس از آن پرچم‌های کتائب حزب‌الله و نیروهای حشدالشعبی بر فراز بخش‌هایی از ساختمان و دیوارهای سفارت برپا شد.

در این میان، تظاهرکنندگان با سردادن شعارها و دیوار نویسی‌هایی، خواستار تعطیلی سفارت امریکا در بغداد، اخراج سفیر آمریکا از عراق و پس از آن خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور شدند.

با شدت گرفتن اعتراضات و شعله‌ور شدن آتش در بخش جانبی سفارت امریکا، نخست وزیر عراق خواستار پایان دادن به تجمع شد اما بر تعداد معترضین همچنان افزوده شد.

وزیر دفاع عراق نیز وارد محوطه امنیتی سفارت آمریکا شد و وزیر کشور هم به میان معترضان رفت تا بتواند آنها را آرام کند؛ هر چند نتوانست به موفقیت قابل قبولی دست یابد.

در این حال، نیروهای امنیتی حافظ سفارت امریکا در بغداد اقدام به شلیک گازهای اشک‌آور، شلیک گلوله ها و پرتاب بمب‌های صوتی برای متفرق کردن تجمع‌کنندگان کردند که بر اساس اعلام منابع گروه‌ حشد الشعبی، ده‌ها نفر نیز زخمی شده‌اند.

تا این لحظه به رغم درخواست نخست‌وزیر عراق مبنی بر ترک محوطه سفارت توسط تجمع‌کنندگان و اعلام اخطار نیروهای نظامی به طرفداران گروه «بسیج مردمی» همچنان افراد زیادی اطراف محوطه سفارت حضور دارند.

از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده طی سخنانی، جمهوری اسلامی ایران را مسئول سازماندهی و تدارک حمله به سفارت آمریکا و کشته شدن یک پیمانکار نظامی این کشور دانسته و خواستار پاسخگویی تهران نسبت به عواقب این اقدامات شده است.

پیش‌تر مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران از جمله وزارت امور خارجه ضمن محکوم کردن حمله نظامی به پایگاه‌های بسیج مردمی عراق و اعلام همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان، خواستار عدم دخالت نیروهای خارجی در امور داخلی عراق شده بودند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم با صدور اطلاعیه‌ای، ضمن محکوم کردن حملات آمریکا به مقر نظامی کتائب حزب‌الله، حق پاسخگویی و جواب دادن را برای مردم عراق و نیروهای حشد الشعبی بر اساس قوانین بین المللی و داخلی عراق به رسمیت شناخته بود.

در این میان، آیت الله سیستانی مرجعیت عالی شیعیان عراق خواستار آن شد که هرگونه پاسخگویی به این حملات، فقط توسط نیروهای داخلی و عراقی صورت گیرد.

جنبش نجبای عراق هم که به ایران نزدیک است، با اعلام اینکه خواهان خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از عراق است، به حمایت خود از این اعتراضات پیوست.

‏در آخرین تحولات، بخشی از نیروهای ارتش و پلیس ‎عراق عازم محدوده سفارت ‎آمریکا در بغداد شده‌اند و وزیر کشور عراق نیز همچنان با حضور در محوطه سفارت و صحبت با فرماندهان معترضان، در پی آرام کردن آنها و متقاعد کردن برای خروج آنهاست. ترامپ کمی پیش‌تر اعلام کرد که مسئولیت حفاظت از ساختمان سفارت آمریکا در بغداد، با دولت عراق است و اگر کم کاری صورت پذیرد، نیروهای نظامیش را برای تامین امنیت سفارتش استفاده خواهد کرد.