بررسی سه روزنامه: دروغ را آنقدر بگو تا خودت هم باور کنی

 

 

محمدحسین مهرزاد: جریان اصلاحات تمام قد مسئولیت خطاهای کسانی که به مردم معرفی کرده را می‌پذیرد و فراتر از آن خود به عنوان منتقد اصلی آن عمل می‌کند چه آنکه در قبال اشتباهات دولت روحانی و فراکسیون امید کمترین مماشاتی نداشت. یکی از شاخصه‌های بارز اقلیت پرصدای دلواپس این است که هرگز مسئولیت کارشان را نمی‌پذیرند. این البته ریشه در اصولگرایی‌شان هم دارد. همان رفتاری که اصولگرایان با احمدی‌نژاد کردند امروز با مجلس دهم می‌کنند. همان مجلسی که گفتند اصولگرا و انقلابی ماند.

 

امروز کیهان همه مدایحی که پس از انتخابات ۹۴ برای مجلس اصولگرا نوشت را فراموش کرده و نوشته: «از میان مجالس بعد از جنگ دست‌کم سه مجلس (مجالس سوم و ششم و دهم که اکثریت از آن اصلاح‌طلبان و حامیان دولت بوده) به اصلاح‌طلبان و اکثریت آنها رسیده است.» ویژگی دیگر این جماعت این است که یک دروغ را آنقدر می‌گویند تا خودشان هم باورشان شود. مثل کاری که با اظهارات علی شکوری‌راد کردند و دروغی از قول اومنتشر کردند و حالا همان دروغ را تحزیه و تحلیل هم می‌کنند:«حال که از منظر مدعیان اصلاحات، آشوب‌های اخیر چنین خاصیتی دارد و پایگاه رای رقیب را هدف گرفته، پس چرا نباید از تکرار آن استقبال کرد؟! اینجاست که تاج زاده می‌گوید: «من پیش‌بینی می‌کردم که دیر یا زود اتفاق می‌افتد و الان هم باز پیش‌بینی می‌کنم که دیر یا زود باز هم اتفاق می‌افتد.»در پایان این سؤال جدی مطرح است که جرم آن جوانی که هیجان زده به خیابان آمده و شاید اقدامی تخریبی انجام داده و اینک در بازداشت به‌سر می‌برد و منتظر محاکمه است، بیشتر است یا این عناصر انتحاری؟»

جملات پایانی گزارش کیهان نه سوالی است نه خبری. یک تهدید کاملا جدی است که نشان می‌دهد شرایط از آستانه تحمل آنها عبور کرده و …

 

ماجرای یک دروغ

 

همین چند سطر بالاتر در وصف تندروها گفتیم یک دروغ را آنقدر تکرار می‌کنند تا خودشان هم باورشان شود. ویژگی دیگر آنها که تکنیک خاصی است و مهارت بالایی می‌خواهد این است که تعبیر خودشان از حرف‌های یک نفر را منتشر می‌کنند. بعد همان را به فرد مذکور منتسب کرده و تحلیلش می‌کنند. این تکنیک آخرین بار در مورد شکوری‌راد به کار گرفته بود. برای این که یک نمونه جذاب آن را ببینید این مطلب از روزنامه جوان را بخوانید:««نوبخت: حذف یارانه ثروتمندان به استرس آن نمی‌ارزد»، تیتر یک دیروز روزنامه «جوان» بود که برگرفته از متن سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری بود که گفت: «چند سالی است که حذف دهک‌های بالا و تعداد ۲۴ میلیون نفر مطرح می‌شود، ولی باید به شرایط هم توجه داشت. یارانه همین چند صد هزار نفری که حذف کردیم هم با اعتراض همراه شد و گله‌مند شدند. حذف و روالی که موجب ایجاد استرس بین مردم می‌شود نمی‌ارزد». مسئولان سازمان برنامه و بودجه در تماس با روزنامه اعلام کردند که کلمه «ثروتمندان» در سخنان رئیس این سازمان نبوده است لذا خواستار تصحیح تیتر شدند. بدیهی است که مراد از دهک‌های بالا ثروتمندان باشند. ضمن آنکه عین عبارت مذکور نیز به عنوان سوتیتر ذیل تیتر یک روزنامه در صفحه اول آمده بود. در هرحال ضمن عذرخواهی، عبارت دقیق سخنان آقای نوبخت چنین است: «حذف و روالی که موجب استرس بین مردم می‌شود نمی‌ارزد.»

 

ابتدا در تیتر یک روزنامه چیزی می‌نویسند بعد که دیدند سمبه طرف مقابل پر زور است یک گوشه‌ای از صفحه یکشان از او عذرخواهی می‌کنند. به همین راحتی!

 

یک نمونه دیگر

 

خیلی اتفاقی امروز تکنیک دروغ را در هر سه روزنامه دلواپس می‌بینیم. مرور این سه روزنامه یک کارگاه آموزشی برای کسانی است که می‌خواهند پله‌های ترقی را در این جریان طی کنند.

دیروز خبرگزاری تسنیم دروغی را منتشر کرد و امروز وطن امروز آن را تیتر یک کرده است. ماجرا به بازداشت پسر وزیر سابق راه و شهرسازی باز می‌گردد. بخشی از خبر تسنیم این بود:«بر اساس آنچه تا‌کنون در تحقیقات مشخص شده، فرزند آخوندی در یک فقره فقط از محل واگذاری پروژه پردیسان قم، 500 میلیارد تومان منتفع شده است. »

همین موضوع عینا در وطن امروز چاپ شده و آنها خواستار محاکمه عباس آخوندی شده‌اند. جالب است بدانید ارزش کل پروژه‌ای که مدعی آن هستند ۹۰ میلیارد تومان بوده است که تازه آن هم به فردی که مدعی شده رشوه داده ارجاع نشده!حتی اگر فرض کنیم تخلفی رخ داده آیا باورپذیر است که برای پروژه ۹۰ میلیارد تومانی ۵۰۰ میلیارد تومان رشوه دهند؟ روح مرحوم گوبلز شاد که راهش ادامه دارد…