“چگونه انتخابات آمریکا را پیش‌بینی کنیم؟”

هادی خسروشاهین، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسایل بین‌الملل:

در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۲۰۱۶ آمریکا، حداقل شش ایالت مردد سرنوشت انتخابات را تعیین کردند. درحالیکه نظرسنجی‌های ملی نشان می‌داد هیلاری کلینتون با ۴٨درصد نرخ محبوبیت از دونالد ترامپ با ۴۶درصد پیشتاز است؛ ولی در ایالت‌های مردد اتفاقات دیگری در حال رخ دادن بود.

میانگین محبوبیت ترامپ در ۶ایالت مردد پنسیلوانیا، میشیگان، ویسکانسین، آریزونا، کارولینای شمالی و فلوریدا حدود ۴٨درصد در برابر ۴٧درصد هیلاری کلینتون بود.

حال وضعیت همین ۶ایالت با حدود ١٠١رای الکترال در نوامبر٢٠١٩، یعنی یکسال مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری، برای انجام یک تحلیل کاربردی و همه‌جانبه حایز اهمیت است.

جدیدترین نظرسنجی‌ها در ماه نوامبر و پس از تصویب لایحه انجام تحقیقات برای استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان نشانگر آن است که رقابت سنگین و نفس‌گیری بر این ایالت‌های مردد حاکم است و در این زمان باقیمانده به برگزاری انتخابات و قطعی‌شدن طرح مساله استیضاح، دونالد ترامپ رقابت را به رقبای خود واگذار نکرده است.

در میشیگان با ١۶رای الکترال نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که در رقابت بایدن-ترامپ نامزد دموکرات‌ها با فاصله تنها یک‌درصد پیشتاز است؛ درحالیکه این رقم در رقابت سندرز-ترامپ به عدد ٣درصد می‌رسد. ولی در رقابت با الیزابت وارن، ترامپ با ۴درصد اختلاف پیشتاز است.

در پنسیلوانیا با ٢٠رای الکترال نیز در رقابت بایدن-ترامپ، نامزد دموکرات با یک‌درصد پیشتازی می‌کند، ولی در رقابت با سندرز و وارن، ترامپ به ترتیب با یک‌درصد و ٢درصد در صدر قرار دارد.

در ویسکانسین با ١٠رای الکترال، بایدن با ٢درصد پیشتاز است، سندرز رقابت شانه‌به‌شانه و برابر دارد و وارن نیز ٢درصد دوباره از ترامپ عقب‌تر است.

در آریزونا با ١١رای الکترال بایدن دوباره با ٢درصد پیشتاز است، ولی سندرز حدود۴درصد از رقیب جمهوریخواهش عقب‌تر و وارن نیز رقابت شانه‌به‌شانه و برابر را با ترامپ تجربه می‌کند.

فلوریدا با ٢٩رای الکترال هم به میدان جنگ تبدیل شده است؛ بایدن با ٢درصد پیشتاز، سندرز با ٢درصد و وارن با ۴درصد اختلاف پشت ترامپ حرکت می‌کنند.

در کارولینای شمالی با ١۵رای الکترال همه‌چیز به سود ترامپ است؛ به ترتیب، بایدن با٢درصد و سندرز و وارن با۴درصد در رقابت با ترامپ عقب افتاده‌اند.

اما برای تکمیل تحلیل مان بد نیست به این شش ایالت مردد یک ایالت مردد و کلیدی دیگر نیز اضافه کنیم.

آیوا با ۶رای الکترال ایالتی است که سوت آغاز انتخابات مقدماتی و داخلی دموکرات‌ها در فوریه۲۰۲۰ از آنجا زده می‌شود. در این ایالت، همه‌چیز به سود ترامپ است؛ چراکه به ترتیب، بایدن با یک‌درصد، بوتیجیج با ۴درصد، سندرز با ٣درصد و وارن با ۶درصد از ساکن کنونی کاخ‌سفید عقب هستند.

حال همه‌چیز به ٣٧۶٩هیات نمایندگی دموکرات‌ها بستگی دارد. اگر انتخابشان ایدئولوژیک باشد، یعنی به دوقلوهای چپگرای وارن و سندرز رای دهند، هدیه بزرگی به دونالد ترامپ تقدیم کرده‌اند و اگر پراگماتیستی رفتار کنند و انتخابشان بایدن میانه‌رو باشد، سیگنال‌های یک رقابت سنگین را به ترامپ ارسال کرده‌اند.

بااین‌حال، الیگارشی “پدر و پسر” در خاندان بایدن‌ها و افتضاحاتی که در اوکراین رقم زده‌اند، ممکن است هیات‌های نمایندگی را به انتخاب وارن یا سندرز مجبور کند.

البته نشانه‌های خطر از هم‌اکنون برای بایدن به صدا درآمده است. آخرین نظرسنجی نیویورک‌تایمز در ایالت آیوا نشان می‌دهد بایدن به رتبه چهارم در رقابت داخلی دموکرات‌ها تنزل پیدا کرده و جایگاه وی را در صدر رقابت‌ها وارن در اختیار گرفته است. اگر رشد بایدن ظرف ماه‌های آینده متوقف یا نزولی شود؛ خبر خوشی برای جمهویخواهان است.

البته روند استیضاح ترامپ می‌تواند به اعتبار و تصویر ترامپ نیز در ایالت‌های مردد آسیب بزند. در این صورت، شاهد ریزش آرای الکترال ساکن کاخ‌سفید نیز خواهیم بود.

با همه اینها، خیلی بعید است ترامپ نتواند خود را به عدد جادویی ٢٧٠رای الکترال نزدیک نکند؛ چراکه به‌جز پتانسیل کسب ١٠١رای الکترال در این شش ایالت و ۶رای در آیوا، پیروزی وی در ١۶ایالت قرمز با مجموع ١٣۵رای الکترال حتمی است. دراین‌صورت، او فقط به ٢٨رای الکترال دیگر نیاز دارد تا دومین دوره ریاست‌جمهوری‌اش را آغاز کند.

با همه این ملاحظات، تا نوامبر٢٠٢٠ شرط عقل آن خواهد بود که فقط میزان محبوبیت‌ها در ایالت‌های مردد را رصد کنیم؛ نظرسنجی‌های ملی عایدی برای تحلیل شرایط اجتماعی و سیاسی آمریکا در ماه‌های آینده نخواهد داشت.