سعید شریعتی، فعال سیاسی و اصلاح‌طلب  :”طرح سرا” به سازماندهی پایگاه رای اصلاح‌طبان و مشارکت پائین به بالا کمک می‌کند 

 

 

کلیات طرح “سرا” یا سامانه رأی سنجی اصلاح طلبان به پیشنهاد کارگروه سیاست‌ها و راهبرد‌ها در بیست و دومین نشست عمومی شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، پس از استماع نظرات موافقین و مخالفین به تصویب رسید.

سعید شریعتی، فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، ضمن اشاره به تصویب کلیات این طرح در گفتگو با امتداد، اظهار داشت:

مهمترین حسن این طرح در صورتی که بر اساس، آنچه طراحان اولیه آن ارائه کردند، عملیاتی شود، این است که طرح سرا به سازماندهی پایگاه رای اصلاح‌طلبان کمک زیادی کرده و مکانیزم مشارکت پائین به بالا را فراهم می‌کند.

این طرح در تعیین فهرست اصلاح طلبان، می‌تواند مورد بهره‌برداری قرار گرفته و به عنوان یک سامانه دائمی و بانک اطلاعاتی جامع در راستای استفاده از نظرات بدنه سیاسی احزاب به خدمت گرفته شود. حال، اینکه این طرح تا چه میزان در این دوره انتخابات مورد استفاده بوده و چه میزان در ادوار آتی به کار گرفته می‌شود، مشخص خواهد شد.

طرح سرا به رقابت‌های درونی جبهه اصلاحات، فرمت شفاف، دقیق و قابل احصا داده و بیشترین تاثیر را در پلتفرم‌های ائتلاف هر حزب داشته باشد.

نکته دیگر این که، آن دسته از افرادی که در معرض انتخاب قرار گرفته و بنای حضور در لیست را دارند، به جای اینکه در بالا به صورت ناشفاف و با چانه‌زنی با اشخاص در این باره اقدام کنند، مجبور خواهند بود تا توانایی خود را در پهنه وسیع‌تری عرضه کرده و از بدنه اصلاح‌طلبان اخذ رای کنند.

این پایگاه رای بدون تردید، هوشمند بوده و شناخت بهتری نسبت به افراد و اشخاص دارد و بر این اساس، هرکس که خود را برای پایگاه رای اصلاح طلبان بشناساند، فرصت بهتری برای حضور در لیست خواهد داشت.

این امر باعث این می‌شود که کسانی که خارج از فرآیندهای دموکراتیک و با چانه‌زنی و لابی افراد را گزینش می‌کردند، از این ساز و کار دموکراتیک خارج شوند.
به نظر من، هیچ ایرادی ندارد که یک گروه ذیل ائتلاف با یک ایده یا طرح مخالف بوده و دلایل خود را بیان کند. از این سو، خرده‌ای به منتقدان این طرح وارد نیست و باعث می‌شود که طرح، چکش خورده و این مسئله به عملیاتی‌تر شدن آن کمک کند.

اما؛ اشکال کار در این جا است که، وقتی طرحی پس از طرح مسئله، توسط مخالفان و موافقان آن در جلسات متعدد مورد بحث، واکاوی و تبادل نظر قرار گرفته و در شورایعالی سیاستگذاری با یک رای قابل توجه مورد تصویب قرار می‌گیرد، باید به عنوان یک مصوبه رسمی آن را تلقی کرد.

حتی جریاناتی که با آن مخالف بودند و به هر دلیلی در اقلیت مخالف قرار گرفتند، اینکه بخواهئد پس از تصویب طرح در شورایعالی به آن هجمه کرده و علیه آن موضع گیری کنند، این مسئله، یک ناپختگی سیاسی است.

چنین رویکردی، نه تنها اصلاح‌طلبانه نبوده، بلکه با پرنسیب‌های کنش سیاسی سازگار نیست. آقایان، وقتی خودشان در جلسات تصمیم‌گیری و رای‌گیری حضور داشته و نظرات خود را مطرح کردند و حالا دست به فضاسازی منفی می‌زنند، این امر، جز، ائتلاف شکنی نبوده و نقد جدی به آن وارد است.