بازگشت فردو به چرخه فعالیت هسته ای ایران / وقت شرمندگی نابرجامیان

 

محمدپوریا بهشتی: دیروز رئیس جمهور در بخشی از سخنرانی‌اش در مراسم افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی با اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران و با اشاره به اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود گفت: «من امروز به سازمان انرژی اتمی می‌گویم که از فردا گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بردارند.»

در توافق نامه برجام ضایران تحت فشار داخلی و بیرونی بر سر فردو قرار داشت. مخالفان داخلی معتقد بودند فردو را باید حفظ کرد. به هرحال تاسیساتی است که هزینه های زیادی برای آن در دل بیابان شده است. از سوی دیگر طرف مقابل مذاکره کنندگان ایران قرارداشتند که به هیچ عنوان حاضر به پذیرش فردو نمی شدند. لذا مذاکره کنندگان توانستند فردو را حفظ کنند به طوری که هر وقت نیاز شد بتوانند دوباره به حالت قبل بازگردانند.

از همین رو طبق برجام ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو درحال گردش بود بدون آنکه گاز به آنها تزریق شود. براساس گام چهارم که ۱۴ آبان ماه ۹۸ برداشته شد با دستور رئیس جمهور به این سانترفیوژها گاز تزریق شد. همچنین کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در وین هم گفت: «پس از اعلام رئیس محترم جمهوری و‌ دستور ایشان به سازمان انرژی اتمی برای آغاز گازدهی در تاسیسات فردو، این مراتب طی نامه ای به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی رسید.»

«در این نامه، تصریح شده است که جمهوری اسلامی ایران از فردا گازدهی یو اف شش را در تاسیسات فردو آغاز خواهد کرد» اهمیت این گام در دو نقطه است. اولا سرعت تولید اورانیوم غنی شده در آنها بالاتر است. در غنی سازی به روش پخش گازی UF6 (که یک گاز بسیار سمی و به شکل جامد است) آن را کمی حرارت داده تا به شکل گاز درآید سپس آن را با فشار از داخل تعداد زیادی محفظه که به صورت چیدمان و سری با هم قرار گرفته اند و هر یک دارای حفره های میکروسکوپی هستند عبور می دهند. با توجه به سبک تر بودن اورانیوم ۲۳۵، این ایزوتوپ راحت تر از حفره ها عبور می نماید و کم کم درصد آن نسبت به اورانیوم ۲۳۸ افزایش می یابد.

ایران در سال ۸۷ اعلام کرد که از کیک زرد UF6 تولید کرده است. از سوی دیگر نفس انجام این اعمال در فردو برای غرب اهمیت دارد. چرا که فردو در منطقه ای ساخته شده که امکان حملات هوایی را از کشورهای دیگر سلب می‌کند. اما فارغ از این موارد، حالا وقت شرمندگی نابرجامیان است که مکرر می گفتند دولت صنعت هسته ای ایران را از بین برده است. شاید حالا انصاف به خرج داده و اعلام کنند که ایران نه راکتور اراک را از دست داده است و نه فردو را.

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com