جلایی‌پور: «سرا» فقط برای انتخاب کاندیداها و انتخابات نیست

 

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی گفت: سرا یا «سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان» سامانه‌ای است که این امکان را به جریان اصلاحات می‌دهد تا نه فقط انتخاب کاندیداها، بلکه هر تصمیم مهمی را در فرایند اصلاحات بتوان با مشارکت هزاران اصلاح‌طلب در سراسر کشور اتخاد کرد.

حمید رضاجلایی پور به ایرنا پلاس گفت:

«جریان اصلاحات» یک جریان وسیعی است. در اینجا وقتی از جریان اصلاحات صحبت می‌کنیم منظور من «جریان اصلی اصلاح‌طلبان» است که خود این جریان صدای سیاسی جریان وسیع و میلیونی اصلاح‌جویی در کشور است. منظور از جریان اصلاحات جریانی است که فعالانش برای تعمیق دموکراسی استوار بودند و از پرداخت هزینه دریغ نداشتند و ندارند و در این راه «کاسب‌کارانه» عمل نمی‌کنند.

این جریان اصلاحی قبول دارد که تعمیق دموکراسی در ایران کار سخت و طولانی است، ولی این جریان در هنگام سختی‌ها با اصول دموکراسی (مثل اصل مشارکت و اصل نمایندگی شهروندان) بازی نمی‌کند. این جریان اصلی در اطراف شخصیت‌های شناخته شده و صادقی که «تکرار» می‌کرده‌اند شکل گرفته‌است، نه در اطراف فرصت‌طلبان سیاسی و همیشه حاضر.

این جریان اصلاحی از تشکل‌ها و فعالان سیاسی شناسنامه‌دار شکل گرفته است. این جریان سیاسی در انتخابات‌های قبلی در قالب حرکت «جبهه‌ای» نه حزبی حرکت کرده و در انتخابات اسفند ۹۸ هم «جبهه‌ای» حرکت می‌کند. مکانیزم هماهنگی این جبهه در قالب «شعسا» (شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان) و تدابیر محمد خاتمی انجام گرفته و خواهد گرفت.

«شعسا» در انتخابات قبلی لیست اعضای شوراها را براساس امتیازدهی به صلاحیت‌ها با رای اعضای آن انجام داد و کار موفقی هم بود. (زیرا الان شورای پنجم تهران موفق و دموکراتیک و با مدیریت انسانی دارد شهر را اداره می‌کند و بدون شهرفروشی با التزام به شفافیت نهادی شهرداری تهران دارد بدهی‌های دوره قالیباف را هم می‌دهد، تعداد روزهای با هوای پاک تهران بیشتر شده، تحولی انسان‌مدارانه نه «خودرومدارانه» در فرایند حمل‌ونقل در جریان است.)

مع‌الوصف در همان موقع یعنی در انتخابات ۹۶ بعضی از فعالان بدنه جبهه اصلاحات انتظار داشتند کیفیت تهیه لیست کاندیداها دموکراتیک‌تر تهیه شود و به شعسا به درستی نقد داشتند.

سرا یا «سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان» سامانه‌ای است که این امکان را به جریان اصلاحات می‌دهد که نه فقط انتخاب کاندیداها، بلکه هر تصمیم مهمی را در فرایند اصلاحات بتوان با مشارکت هزاران اصلاح‌طلب در سراسر کشور اتخاد کرد. به بیان دیگر سرا در خدمت تقویت دو اصل مشارکت و نمایندگی است. لذا «سرا» یک اقدام دموکراتیک و صادقانه اصلاح‌طلبان است و از این نظر یک اقدام ویژه و ابتکاری نسبت به دوره گذشته است. اصلاح‌طلبان می‌خواهند به مخاطب خود این پیام را بدهند که: اگرچه دستاورد «قانونی» و حقوقی اصلاح‌طلبان در بیست سال گذشته در دموکراتیک‌کردن نظام‌سیاسی کم است و راه بلندی را در پیش داریم، ولی اصلاح‌طلبان از دموکراتیک کردن فرایند تصمیم‌گیری‌ها در خود جریان اصلاحات غافل نیستند. به بیان دیگر «سرا» اقدامی است در برابر «اندک‌سالاری» در میان خود جریان اصلاحات.

در کارهای جمعی و جبهه‌ای اختلاف نظر معمولا وجود دارد. مهم این است که تصمیمات پس از بحث‌ و گفت‌گوی کارشناسانه و به صورت اجماعی و اکثریتی صورت بگیرد که این کار شده است. ببینید اندک‌سالاری به یک معنا هم راحت و هم جذاب است؛ چون تصمیم‌گیری درباره امور مهم دست چند نفر باقی می‌ماند و یک عده محدودی می‌توانند راحت‌تر تصمیم بگیرند. ولی این نوع تصمیم‌گیری در بدنه فعالان اصلاح‌طلب منتقد جدی دارد. البته طبیعی است که همه تشکل‌ها برای تفویض اختیارات یک‌باره به بدنه فعالان جبهه اصلاحات آمادگی ندارند. با این همه خوشبختانه برای دموکراتیک‌تر شدن تصمیمات جریان اصلاحات‌ همچنان که اشاره کردم اکثریت شعسا با رای خود اعلام آمادگی‌ مثبت کردند.

گفتم از ۳۹ نفر عضو حاضر در نشست شعسا با رای سه چهارم اعضا، کلیات سرا به تصویب رسیده است و مخالفت دو حزب و تشکل‌ سیاسی با این تصمیم طبیعی است. ولی سه چهارم اعضا کاملا با «سرا» همراه بوده‌اند. اتفاقا این مخالف‌ها نشان می‌دهد که کثیری از تشکل‌های اصلاح‌طلب علاقه‌دارند با مشارکت فعالان بدنه اصلاحات حرکت کنند.