آنچه از سفر نیویورک روحانی نشنیدید

 

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در گفتگو با روزنامه اعتماد به برخی پشت پرده‌های سفر اخیر روحانی به نیویورک اشاره کرده و گفته: امسال حضورمان در نیویورک متفاوت از سال‌های قبل بود. بیشترین ترافیک کاری و حجم بالایی از ملاقات‌ها را داشتیم. فضا طوری بود که باید به صورت فشرده پاسخگوی درخواست‌های متعددی ملاقات سران کشورها می‌شدیم. مکرون و بوریس جانسون در دو روز اول حضورمان تلاش کردند تا آقای روحانی را برای گفت‌وگو در ارتباط با برجام راضی کنند اما طرف آمریکایی تلاش می‌کرد موضوع را طور دیگری جلوه دهد.

واعظی همچنین از حضور هیات ایرانی در نیویورک باوجود عدم صدور روادید برای بعضی اعضای هیات دفاع و تاکید کرده: حضور ما در سازمان ملل موجب شکست استراتژی امریکا برای به حاشیه راندن ایران شد. البته امریکا با عدم صدور روادید برای برخی از اعضای هیات ایرانی و خبرسازی‌های متعدد سعی داشت تا ایران را از حضور در سازمان ملل منع کند ولیکن تحت فشارهای بین‌المللی این پروژه او نیز با شکست روبه‌رو شد. به‌طور قطع اگر ما در سازمان ملل حضور نمی‌یافتیم، میدان را به امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها داده بودیم .

سرپرست نهاد ریاست جمهوری درباره برخی انتقادات مطرح شده درباره خنده رئیس‌جمهور در یکی از دیدارهای سازمان ملل هم گفته: موضوع خنده رییس‌جمهور یک امر حاشیه‌ای و جزیی بود که صرفا آنهایی که از موفقیت هیات ایرانی عصبانی بودند، به آن پرداختند ولی رسانه‌های داخلی و خارجی این صحنه را نشانه اعتماد به نفس و تسلط آقای دکتر روحانی و اقتدار ایران در مذاکرات تلقی کردند.