ایران کجای اعتراضات عراق و لبنان بایستد؟

 

مجید تفرشی پاسخ می‌دهد

تحلیلی بر اعتراضات عراق و لبنان

زهرا منصوری: اعتراض‌ها در عراق و لبنان علیرغم فرم و زمینه‌های متفاوت‌شان اما اشتراکاتی هم با هم دارند. این اعتراض‌ها در هردو کشور با دلایل اقتصادی و به نوعی اعلام اعتراض مردمی به فسادی است که در میان حکمرانان و دولتمردان دو کشور وجود دارد؛ مردم عراق از سرنوشت پول نفت‌شان می‌پرسند و به حقوق‌های نجومی و دولتمردان و وضعیت بد اقتصادی خود اعتراض دارند.

از سوی دیگر شروع اعتراضات لبنان به مالیاتی برمی‌گردد که دولت قرار بود برای تماس اینترنتی رایگان واتساپ قرار دهد، اگرچه دولت لبنان از این کار منصرف شد اما آتش اعتراضات در لبنان خاموش نشد. علاوه بر این لبنان با وضعیت اقتصادی دشواری روبرو است و آن‌ها را بیش از پیش ناراضی کرده است.

اما در این اعتراض‌ها در لبنان و عراق گاهی از سمت تعدادی از تظاهرکنندگان شعارهایی علیه ایران شنیده شده و از سوی برخی رسانه‌ها به این شعارها پرداخته می‌شد.
مجید تفرشی، نیز مانند بسیاری از تحلیلگران دیگر معتقد است که این اعتراضات که ریشه‌ در مطالبات اقتصادی به‌حق مردم دارد، اما به عنوان بستری برای سوءاستفاده‌ی بازیگران دیگر نیز قرار می‌گیرد.

او می‌گوید «ایران هم باید با معترضان ابراز همدردی کند و هم از دولت عراق حمایت کند؛ از سوی دیگر در عراق، امارات و سعودی‌ قصد دارند اعتراض‌ها را به سمتی که می‌خواهند ببرند‌ و در لبنان نیز تلاش می‌شود تا حزب الله تضعیف شود؛ اما ایران در شرایطی نیست که بتواند به طور مستقیم در یک طرف دعوا بایستد».

بازیگرانی که تفرشی از آنها نام می‌برد می‌توانند اهدافی مشترک را در هردو کشور دنبال کنند: از تلاش برای بردن اعتراض بسوی منفی نشان دادن نقش ایران در این کشورها تا تضعیف حزب الله و… . موضوعی که می‌تواند در هر دوکشور با برانداختن دولت –چه دولت عبدالمهدی در عراق و چه با استعفای حریری در لبنان- این کشورها را به سمت خلا قدرت برده و معضلی جدید بیافرینند.

اما اکنون باتوجه به اینکه هردوکشور از متحدان ایران هستند و در گیرودار تحریم‌های همه‌جانبه حکم ریه‌ای تنفسی برای ایران را دارند، موضع گیری جمهوری اسلامی در مقابل این اعتراض‌ها باید چگونه باشد تا در مقابل معترضان قرار نگیرد؟

مجید تفرشی، تاریخ نگار و تحلیلگر سیاسی در این مورد به گفت‌وگو با انصاف نیوز پرداخته است که در ادامه می‌خوانید:

از اعتراضات مردمی و بحق عراق و لبنان تا هدف موج سواران از آتش‌افکنی

تفرشی با بیان اینکه شورش‌های عراق بحث جدیدی نیست و در گذشته نیز در مقاطع مختلف وجود داشته است، به انصاف نیوز گفت: تفاوت اعتراضات این روزهای عراق با اعتراضات قبلی این است که اکنون شدیدترین نوع بروز خودش را نشان داده، باید توجه داشت که مردم و کسانی که در این اعتراضات شرکت دارند دلایل و انگیزه‌های منطقی و مشروعی دارند، یعنی از وضع موجود ناراضی هستند. ولی این به معنای آن نیست که تحریکات بدخواهان خارجی در شعله‌ور کردن و رادیکال‌تر کردن شرایط دخیل نیست.

مساله‌ی فساد و ناکارآمدی در بین حکمرانان و دولتمردان عراق به حد غیرقابل قبولی رسیده است. البته در گذشته نیز بوده اما اکنون افزایش یافته است؛ رشوه‌خواری، فساد و دزدی‌هایی در دولت وجود دارد. امروز این دوگانه وجود دارد که کسانی که سرکار هستند دزد و یا ناکارآمد و یا ترکیبی از هر دو هستند. بنا به گزارش‌های مستقل مختلف، معیار و مقیاس دزدی در عراق بیشتر از همه‌ی کشورهای منطقه و چندین برابر آنچه در ایران تصور می‌کنیم، وجود دارد.

مساله‌ی دیگر این است که در حال حاضر در عراق با دولتی مواجهیم که اتفاقاً به طور نسبی، بر خلاف این فساد و ناکارآمدی عمل می‌کند؛ اگرچه شاید سیر و سرعت آن قوی و زیاد نباشد اما نسبت به دولت‌های گذشته در زمینه‌ی پاکدستی و شفافیت به طور نسبی بهتر عمل می‌کند. ضمنا باید بدانیم دولت عادل عبدالمهدی در مقایسه با همه‌ی دولت‌های بعد از سقوط صدام، حتی دولت نوری المالکی که بیشترین وفاق را با ایران داشت، دولت عبدالمهدی بیشترین همراهی عملی را با ایران داشته است. مثلا در سفری که آقای روحانی به عراق داشت توافقات اساسی صورت گرفت؛ درباره‌ی احقاق حق ایران در شط العرب/ اروند رود و لایروبی شط العرب و همچنین اجرایی کردن واقعی قرارداد ۱۹۷۵ دولت عادل عبدالمهدی بیشترین همراهی را با ایران داشت. طبیعتاً در زمان تحریم‌ها و اعمال فشار از سوی سه جناح آمریکا، اسرائیل و اتحاد سعودی که شامل بحرین و امارات هم می‌شود، در این میانه عراق با ایران بیشترین همراهی را داشته است که هم برای عراق سود داشته و هم برای ایران؛ در واقع بازی دو سر برد بوده است.