غلامرضا حیدری: تلاش اصلاح طلبان برحضور حداکثری زنان و جوانان در لیست/ شورای نگهبان در رد صلاحیت‌های گسترده تجدید نظر کند

 

غلامرضا حیدری عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه جبهه اصلاحات همانند دوره‌های پیش با وحدت تمامی گروه‌ها در انتخابات شرکت خواهد کرد، گفت:

قطعا در جبهه اصلاحات همانطور که در گذشته هم رواج داشته زنان و جوانان نقش مهمی را خواهند داشت و تلاش اصلاح طلبان برای حضور حداکثری آنها در لیست است.

اگر بخواهیم بر اساس روند گذشته تحلیل کنیم، اگر عموم مردم پای صندوق‌های رأی بیایند، طیف اصلاح طلبان اکثریت را به دست می‌آورند. در مجلس دهم هم لیست امید هم به اعتبار اصلاح طلبی رأی آورد هر چند تعدادی از آنها بعد از انتخابات به راه دیگری رفتند و اعلام کردند عضو فراکسیون امید نیستند.

عامل مهم دیگر در این زمینه نقش شورای نگهبان است که اگر با دید بازی برخورد کند و یا به گونه‌ای عمل نکند که کاندیداهای شناخته شده و استخوان دار رد صلاحیت شوند، بر حضور بیشتر مردم در انتخابات تاثیر می گذارد.

هر چند دردوره گذشته مردم نسبت به رد صلاحیت‌های گسترده عکس العمل نشان دادند اما پای صندوق رأی آمدند و به صرف اینکه لیست امید مورد حمایت رییس دولت اصلاحات بود موجی را ایجاد کردند که نتایج خوبی را به دنبال داشت؛ بنابراین اگر بخواهیم کلان تر نگاه کنیم و منافع ملی و مصلحت کلیت نظام جمهوری اسلامی را در نظر بگیریم، شورای نگهبان باید در رد صلاحیت های گسترده تجدید نظر کند.

به نظر من باید سازوکار متناسب با نظام انتخاباتی در کشور نهادینه شود. نظام انتخاباتی به عنوان یکی از دستاوردهای تمدن بشری است و این دستاورد تمدن بشری در کشورهای پیشرفته جهان، با احزاب عجین شده است؛ به عبارت دیگر این احزاب هستند که میدان دار اصلی انتخابات می شوند.

احزاب ۲ عامل کلیدی دارند که یکی شعار انتخاباتی آنها و دیگری میزان عملکردشان نسبت به تحقق شعارهای دوره قبل چه در انتخابات ریاست جمهوری و چه در انتخابات مجلس است.اما متاسفانه احزابی که واقعی و میدان دار باشند را کم داریم. در مقطعی بعضی از احزاب که پایگاه مردمی داشتند جان گرفتند اما متاسفانه به نوعی حذف شدند.

این تقاضا را از مقامات عالی کشور دارم همانطور که در قانون اساسی هم بحث فعالیت احزاب به عنوان یک اصل مطرح شده است، بنابراین بستر را برای فعالیت آنها فراهم کنند؛ چراکه نماد جمهوریت، در انتخابات است و هر چه انتخابات با مشارکت حداکثری و با بهره وری بالاتری برگزار شود ماندگاری نظام بیشتر تضمین می شود و یکی از الزامات آن، ایجاد بستری هست تا احزابی که پایگاه های مردمی دارند بتوانند فعال باشند.

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com