محمود صادقی، رئیس فراکسیون شفاف‌سازی مجلس: چرا عده‌ای تا این حد از لوایح FATF هراس دارند؟ /برخی کشور را دچار خودتحریمی می‌کنند

 

 

محمد جعفری: مسئله معطل ماندن و عدم تصویب لوایح مربوط به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعلام موضع اخیر جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، مبنی بر لزوم تسریع در تصویب آن، بار دیگر به نقل محافل سیاسی و رسانه‌ای بدل شده و هجمه تندی را علیه وی از سوی رسانه‌های تندروی جریان اصولگرا به دنبال داشته است.

در همین رابطه، محمود صادقی، رئیس فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی و عضو فراکسیون امید مجلس، ضمن اشاره به این مسئله در گفتگو با امتداد، اظهار داشت:

کمن شخصا، خبر خاصی از آنچه در جلسه سران قوا در خصوص این لوایح مطرح شده ندارم، اما بعید می‌دانم که معاون اول رئیس جمهور، خلاف واقع، اظهار نظری در این باره کرده باشد.

خیلی تعجب می‌کنم از اینکه چرا، عده‌ای تا این حد از این لوایح هراس داشته و چه خطری از طرح مسائلی نظیر شفافیت و مبارزه با پولشویی احساس می‌کنند؟ اگر بحث منافع ملی است که همه بر روی ان اشتراک نظر داریم، اما اینکه آن را به یک مسئله سیاسی و جناحی تبدیل کنند، عجیب به نظر می‌رسد.

به هر حال در تصمیم اخیر FATF، اگرچه عنوان شده که مهلتی تا فوریه به ایران داده شده اما با پایان مهلت اخیر، دو اقدام متقابل علیه کشورمان وضع شده است.

حقیقتا، من تردیدهایی را که آقایان در این زمینه دارند را درک نمی‌کنم.
سوال از این آقایان این است که آیا حیات و فعالیت نهادهای وابسته به جمهوری اسلامی به پولشویی وابسته است؟ یعنی مثلا دوستان موارد مورد ادعای غربی‌ها را درباره ایران تائید می‌کنند؟ یعنی بر این مبنا ما از تروریست حمایت مالی کرده یا نهادهای وابسته به ایران از طریق پولشویی فعالیت می‌کنند؟

گفته می‌شود با توجه به تحریم‌های اخیر آمریکا، بر فرض اینکه ما استانداردهای FATF را بپذیریم، باز هم با تحریم‌های ترامپ کارساز نخواهد بود. خب! این مسئله را که مسئولین اجرایی کشور، اعم از معاون اول رئیس جمهور، وزیر اقتصاد و مسئولینی که درگیر مسائل اقتصادی و به ویژه مبادلات بانکی هستند، نسبت به آن اشراف دارند.

به نظرم، تعبیر معاون اول رئیس جمهور هم این بوده که ما در کنار تحریم‌های آمریکا به نوعی خودتحریمی هم کرده و باعث مضاعف شدن تحریم‌های فعلی می‌شویم.

البته، کسی منکر تحریم‌های آمریکا نیست، اما ما خودمان با دست خود، این ابزارهای تحریمی را تشدید می‌کنیم.
حتی نگاه به شرقی که در استراتژی جمهوری اسلامی وجود دارد با رد این استانداردها مورد مخاطره قرار می‌گیرد. به هر حال، شرکای عمده تجاری ما، اعم از روسیه و چین، همه عضو این معاهده‌ها بوده و استانداردهای مذکور را رعایت می‌کنند.

من خیلی سعی کردم با نگاه واقع‌گرایانه به این موضوع، درک درستی از نگرانی و دلواپسی این دوستان داشته باشم ولی، حقیقتا از لحاظ کارشناسی، هیچ وقت متقاعد نشدم که چه دلایل دقیق کارشناسی برای امتناع از پذیرش این استانداردها وجود دارد.

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com