رد کردن پالرمو با یک توئیت! / روحانی: لوایح تصویب نشد به دولت ایراد نگیرد/ سبقت گرفتن شورای نگهبان دوم از شورای نگهبان اول

گروه سیاسی: یک سال از ارسال لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو و CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام میگذرد. کنوانسیون های بحث برانگیزی که قرار بود برای عادی شدن شرایط ایران در FATF در مجلس تصویب شود. اما شورای نگهبان با این دلیل که مباحث «امنیتی» در مورد آنها مطرح است آنها را رد کرد. سرانجام مجلس بار دیگر آن را تایید و سرنوشت آن به مجمع رسید. مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز پیش از آنکه آن را در مجمع به رای بگذارد توسط هیات نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام که اخیرا نقش شورای نگهبان دوم را ایفا می‌کند رد شد. اما با اینحال چون می دانستند باید در مورد آن رای‌گیری کنند سال گذشته تا امروز این موضوع را کش دادند تا در صحن مجمع به رای گذاشته نشود. حالا اما بدون رای گیری، محسن رضایی با یک توئیت پالرمو را رد کرده است.

 

دبیر مجمع تشخیص در توئیت خود نوشت: لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو، پیش از این به دلیل مغایرت با سیاست های کلی نظام (بند ۲ اصل ۱۱۰) ‌در هیات عالی نظارت رد شد. منظور او از هیات عالی نظارت همان هیاتی است که قرار است وظایف رهبری در بعد نظارت بر سیاست‌های کلی نظام را انجام دهد. محسن رضایی در بخش دوم توئیتش تایید میکند که پالرمو نه از سوی مجمع که از سوی همین جمع محدود که علی مطهری آنها را شورای نگهبان دوم نامگذاری کرده رد شده است. او می‌نویسد: «بنابراین طبق مقررات ابلاغی رهبر انقلاب، شورای نگهبان، لایحه را مغایرت اصل ۱۱۰ دانست. با پایان زمان قانونی، دولت مجوز الحاق به پالرمو را دریافت نکرده است.»

 

مجمع تشخیص مصلحت یک سال است از تصمیم گیری در مورد این لوایح عاجز است. از یک سو نمی‌تواند آنها را رد کند. از سوی دیگر فشار جریان های خاص اجازه تایید آن را به آنها نداده است. حالا که یک سال از آن گذشته، ابتدا تیم احمدی نژاد (که در ظاهر نسبت به این لوایح سکوت کردند اما در باطن با آن مخالف بودند) ماجرا را کلید زدند و مدعی شدند با گذشت یک سال، این لوایح رد شده محسوب میشود.

 

اما حشمت الله فلاحت‌پیشه رئیس وقت کمیسیون امنییت‌ملی که در جریان مباحث این لوایح در داخل مجمع بود گفته بود: با پایان مهلت قانونی مجمع تشخیص برای بررسی پالرمو و عدم تصمیم گیری در اینباره، این لایحه عملا تبدیل به قانون شده است. در واقع این لایحه را نه شورای نگهبان و نه مجمع رد نکرده‌اند و ردیه‌ای بر آن وجود ندارد.

 

در مقابل اما مصباحی مقدم با فارس مصاحبه کرده و می گوید: این لایحه بر اساس نظر شورای نگهبان رد شده تلقی می‌شود. مجمع و مجلس دیگر امکان ورود به پالرمو را ندارند.

 

نکته جالب تر اینکه او دلیل عدم تصویب آن را روشن می کند که اعترافی است به اینکه آنها با اصل تصویب این لوایح مخالفتی ندارند بلکه از آن به عنوان ابزاری برای چانه زنی با اروپا و گروکشی برای رفع تحریم ها استفاده می کردند. او گفته است: «مجمع، رسیدگی به پالرمو را متوقف کرد تا تحریم‌های آمریکا برداشته شود. یکسال از ارجاع لایحه به مجلس می‌گذرد و تحریم‌ها برداشته نشد.»

 

فلاحت پیشه در مورد سرنوشت این دو لایحه اما می گوید: الان تنها دو اتفاق می‌تواند بیفتد، اتفاق اول این است که این لایحه را مصوب بدانیم، چراکه شورای نگهبان آن را مستقیم رد نکرده است. اتفاق دیگری که می‌تواند بیفتد این است که مجمع دوباره جلسه تشکیل بدهد و برای پایان این مهلت قانونی یک توجیهی بیاورد که این کار خالی از اشکال نیست.

 

در این باره پیشتر حسن روحانی اتمام حجت کرده و گفته بود که مسئولیت این کار برعهده کسانی است که این تصمیم را میگیرند. او در جلسه هیات دولت گفت: فردا اگر روابط بانکی و شعبات بانکی ما در دنیا دچار مشکل شدند مردم نگویند دولت ناکارآمد است. این دولت کارآمد است و به موقع لوایح خودش را تایید و به مجلس فرستاد. مجلس هم با دولت همکاری کرد و در این زمینه مردم و دولت در آن سرافرازند. مردم در عین حال توقع دارند که همه نهادها و بخش‌ها در این زمینه تلاش کنند. منافع ملی برای ما مهم است. شعار را همه بلد هستند و در کوچه و خیابان همه شعار می‌دهند.»‌ او تاکید می‌کند که «تاریخ باید در آینده نسبت به ما درست قضاوت کند.»

 

امتداد