ترامپ: سپاه یک سازمان تروریستی است

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که واشنگتن، سپاه را یک سازمان تروریستی خارجی در نظر گرفته است.

 نگاه نو-   ایرنا:  ترامپ دقایقی پیش این تصمیم را اعلام کرده است و این تصمیم بیانگر این است که وی تمام سازمان هایی را که با تروریسم صهیونیستی – امریکایی مبارزه می کنند،در فهرست تروریسم قرار می دهد.
محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی در پی اعلام این تصمیم ، در نامه ای به رییس جمهوری و رییس شورای عالی امنیت ملی پیشنهاد کرد که شورای عالی امنیت ملی نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به ‘سنتکام ‘را در فهرست گروه های تروریستی قرار دهد.
ترامپ در بیانیه ای که از سوی کاخ سفید منتشر شد، گفت : من امروز بطور رسمی اعلام می کنم که دولت من قصد دارد بر اساس بند شماره ۲۱۹ از ‘قانون مهاجرت و ملیت’ ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از جمله سپاه قدس را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی اعلام کند .
رییس جمهوری آمریکا مدعی شد: این تصمیم این واقعیت را به رسمیت می شناسد که ایران حامی تروریسم و سپاه یک عامل فعال در این زمینه است.
ترامپ ادعا کرد: سپاه ابزار اولیه دولت ایران برای هدایت و اجرای کارزار تروریستی در جهان است.
وی در ادامه ی ادعاهای خود افزود: با نامیده شدن سپاه بعنوان سازمان تروریستی، خطرات داد و ستد تجاری با سپاه و حمایت از آن مشخص می شود. اگر با سپاه رابطه ی تجاری داشته باشید از تروریسم حمایت مالی خواهید کرد.
وزیرخارجه امریکا
پس از بیانیه کاخ سفید، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در یک مصاحبه ای مطبوعاتی مدعی شد: سپاه پاسداران بسیاری از آمریکایی را در ایران به اسارت گرفته است.
وی با اطمینان دادن به آمریکایی ها برای بازگرداندن بازداشتی های آنها در ایران، اضافه کرد: این اقدام ما پیام روشنی به قاسم سلیمانی و اطرافیان او خواهد بود که رفتار غیرقانونی ایران پذیرفتنی نیست و از متحدان خود در سراسر جهان هم می خواهیم این کار را انجام دهند.
وی درباره پیامدهای احتمالی این تصمیم برای نیروهای آمریکایی در منطقه چه خواهد بود و اینکه آیا تحریم هایی علیه رییس پارلمان لبنان به خاطر حمایت از ایران وضع خواهید کرد؟ گفت: در سفر به بیروت به مقامات این کشور صحبت کردم. آمریکا به نفوذ حزب الله در لبنان با دید اغماض نگاه نخواهد کرد.
وزیر خارجه آمریکا افزود: به نفع مردم لبنان نیست که یک گروه مسلح تروریستی داشته باشند که اعتبار مالی آن را ایران تامین می کند و در داخل لبنان فعالیت کند. این مربوط به احزاب سیاسی نیست بلکه مربوط به نیروهای مسلح در لبنان است.
پمپئو درباره پیامدهای این تصمیم برای آمریکایی ها به خصوص در عراق هم اظهار کرد: من حرف های محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران را دیده ام. در محافل خصوصی و بین المللی روشن کرده ایم که نسبت به هرگونه حمله به آمریکا باید عمیقا فکر کنند و در آن تجدید نظر کنند.
وی در پاسخ به این سوال که سپاه را در فهرست سازمان تروریستی قرار داده اید آیا همچون داعش و القاعده با آنها رفتار می کنید و قاسم سلیمانی را مورد هدف قرار می دهید؟ تصریح کرد: من در این باره نظری ندارم و بهتر است وزارت دفاع درباره آن اظهار نظر کند.
وزیر خارجه آمریکا درباره تجارت با اتحادیه اروپا با توجه به اینکه سپاه در معاملات اقتصادی دخالت دارد؟ گفته اید که می خواهید ایران به میز مذاکره بازگردد، آیا این اقدام آنها را به میز مذاکره باز می گرداند، گفت: ما ۱۲ شرط را گفته ایم و می خواهیم که آنها همچون یک کشور معمولی رفتار کند.
پمپئو افزود: هدف از تصمیم امروز این است که به شروط ۱۲ گانه برسیم. اینکه به سمت عربستان شلیک نکند.
وی درباره اثر بر اروپا هم گفت: من فکر می کنم خطر زیادی در معامله با ایران وجود دارد. سپاه پاسداران بخش بزرگی از بنیه اقتصادی ایران است بنابراین مشکل است که بفهمیم سپاه در چه چیزی دخالت دارد به مداقه بیشتری نیاز دارد. ما این تصمیم را به موقع خواهیم گرفت و روشن می کند که هرگونه معامله با ایران چه خطری در بر دارد.
 پنتاگون
وزارت دفاع امریکا ‘پنتاگون’ اعلام کرد : این وزارت خانه برای اجرای تصمیم کاخ سفید مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان های تروریستی آمادگی کامل دارد.
برایان هوک
برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت که نمی خواهیم وارد فرضیات شویم اما هدف این کار انزوای سپاه است و تمام کسانی که می خواهند با این سازمان تعامل داشته باشند، تجدید نظر خواهند کرد. این یک اقدام دیپلماتیک است که از ۱۹۹۳ بیش از ۶۰ بار استفاده کرده ایم.
نماینده آمریکا در امور ایران در پاسخ به این سوال که معمولا وقتی که تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرده ایم، تهدیدهایی به دنبال داشته است، گفت: چیزی که سربازان آمریکایی را در خاورمیانه به خطر می اندازد، سپاه پاسدارانی است که بتواند بدون هیچ پاسخگویی اقدام کند.
هوک در پاسخ به این سوال که یک فرمانده سپاه پاسداران به آمریکا هشدار داده است که نیروهای آمریکا در غرب آسیا صلح و آرامش نخواهند داشت. آیا تدابیر امنیتی خاصی را در نظر خواهید گرفت؟ اظهار کرد: این تصمیم از سوی چند نهاد و شورای امنیت ملی اتخاذ شده است.
وی افزود: ما می خواهیم رفتار ایران را فاش کنیم که همانند یک سازمان مافیایی کار می کند. تهدیدهای ایران ما را اذیت نخواهد کرد البته جزییات این مساله را مطرح نمی کنیم. بطور کامل این روند را بررسی می کنیم تا در مقابل اقدامات ایران واکنش نشان دهیم.
رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: در ۲ سال اخیر دیده اید که ۲۵ تحریم مختلف داشته ایم و حدود هزار نفر و نهادها را مشمول تحریم قرار داده ایم.
هوک درباره اینکه در دولت اوباما تعداد قربانیان سربازان آمریکایی در عراق ۵۰۰ نفر اعلام شد اما اکنون پنتاگون این تعداد را ۶۰۳ نفر دانسته اند، گفت: گردآوری این اطلاعات طول کشید. اینها کسانی هستند که بر اثر اقدامات سپاه پاسداران کشته شده اند. این فقط در خاک عراق است که تنها ۱۷ درصد موارد مرگ سربازان آمریکایی است و شامل لبنان و اماکن دیگر نمی شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا انتظار دارید این کار باعث تغییر رفتار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با مردم ایران شود؟ اظهار کرد: بله ما انتظار داریم این چنین شود. سپاه پاسداران مسئول سرکوب بسیاری از اعتراضات در ایران است.
هوک اضافه کرد: سخنان قاسم سلیمانی ماهیت سیاست خارجی ایران است نه پیام های زیبای ظریف در توئیتر. اگر می خواهید سیاست خارجی ایران را بفهمید به سخنان سلیمانی گوش دهید.
نماینده آمریکا در امور ایران افزود: وقتی صحبت شهادت می شود برای مردم ایران و کشورهایی که در صف تلاش در پاسخگویی به تعرضات ایران هستند، مشکل ایجاد می کند. در عربستان سعودی، بحرین، لبنان، سوریه و بقیه جاها این مشکل ادامه دارد.
هوک تصریح کرد: در حالی که ایران قوی است، نمی توان به سادگی خاورمیانه با ثبات را تصور کرد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا به عراقی ها خواهید گفت تا مظنونان سپاه پاسداران را به شما تحویل دهند؟ گفت: ما از کسی درخواست نخواهیم کرد. ما شریک عراق هستیم و می خواهیم دولت این کشور بدون هیچ نفوذ شرارت بار بازیگران خارج، برای ثبات عراق، نماینده یک ملت سربلند باشد.
بولتون
جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ هم در واکنش به این تصمیم گفت: باید برای همه روشن شود که حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به هر شکلی همراه با خطر است.
وی ادامه داد: ایران استفاده از تروریسم برای هدف قرار دادن آمریکا و متحدان و شرکایمان را ادامه می دهد.
روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه به نقل از مقامات آگاه خبر داده بود که آمریکا قصد دارد تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک گروه تروریستی بداند و مایک پمپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ جزو حامیان این تصمیم بوده اند.
این روزنامه تاکید کرد،مقامات سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) و ژنرال های ارتش این کشور با این تصمیم مخالف بوده اند.
سیلز
ناتان سیلز هماهنگ کننده مبارزه با تروریسم وزارت خارجه آمریکا هم در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ی آزادی زندانیان آمریکایی صحبتی نخواهید کرد؟ افزود: قانون می گوید این مساله خلاف قانون فدرال است و هر کسی به سازمان تروریستی خارجی کمک کند تا ۲۰ سال زندان دارد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا به عراقی ها خواهید گفت که مظنونان سپاه پاسداران را به شما تحویل دهند؟ گفت: ما از کسی درخواست نخواهیم کرد. ما شریک عراق هستیم و می خواهیم دولت این کشور بدون هیچ نفوذ شرارت بار بازیگران خارج، برای ثبات عراق، نماینده یک ملت سربلند باشد.
این مقام وزارت خارجه آمریکا افزود: ما برداشت تازه ای برای برقراری کارزار حداکثر فشار پیشه کرده ایم تا منابع مالی ایران را برای سیاست خارجی آن محدود کنیم. همانگونه که سپاه پاسداران این منابع را تامین می کند.
سیلز اظهار کرد: این برچسب فقط شامل حال گروه های نیابتی آن نیست بلکه خود سپاه در معرض این شناسایی قرار گرفته است. از دوشنبه آینده هرگونه حمایت از سپاه شامل حال قانون فدرال می شود که ۲۰ سال مجازات زندان دارد. وی ادامه داد: این قدرت بازدارندگی زیادی برای کسانی دارد که می خواهند از سپاه پاسداران یا هر سازمان تروریستی دیگر حمایت کنند.
وی تاکید کرد: با اعلام امروز وضعیت سپاه پاسداران به یک سازمان تروریستی تغییر خواهد کرد.