آنکارا: روند خروج آمریکا از سوریه با هماهنگی ایران، روسیه و ترکیه باشد

وزیر خارجه ترکیه با اظهار این نکته که خروج آمریکا از سوریه با مشکلات جدی روبروست پیشنهاد کرد که این روند با هماهنگی ایران، روسیه و ترکیه برای جلوگیری از سوء استفاده تروریست‌ها از خلاء ایجاد شده صورت گیرد.

 نگاه نو-    ایسنا : به نقل از خبرگزاری آر تی، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت:  آمریکا با مشکلاتی در روند عقب‌نشینی از سوریه روبرو شده است. ما می‌خواهیم که این روند در هماهنگی با روسیه و ایران که با آنها در روند آستانه موفق به دستیابی به چارچوبی کلی در این زمینه شده‌ایم صورت گیرد.
چاووش اوغلو تصریح کرد: در حال حاضر ما می‌بینیم که  خروج از سوریه  برای آمریکا  بسیار سخت شده است .زمانی که با یک گروه تروریستی آنچنان ادغام شده و در هم آمیخته حرکت کنند، در این صورت به هنگام جدایی بسیار سخت می‌شود.
چاووش اوغلو اواخر دسامبر از مسکو برای مذاکره درباره شرایط سوریه دعوت کرد .
وی گفت که برای مذاکره دوجانبه ایران و ترکیه چارچوب زمانی خاصی تعیین نشده است.
به گفته وزیر خارجه ترکیه تدارکات برای نشست سه جانبه در مسکو فراهم شده است.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به توافق ادلب گفت: تاکنون در این توافق و اجرای آن دچار مشکل نشده‌ایم و امیدواریم که ازاین پس نیز در اجرای این توافق دچار مشکل نشویم.
او درباره‌ی مساله‌ی قبرس گفت:  روند مذاکرات قبرس به دلیل انتخابات پارلمان اروپا به تعویق افتاده است.
چاوش اوغلو در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که ترکیه مساله‌ یمن را با حساسیت بالایی دنبال می‌کند. حل مساله‌ی یمن در طول امسال یکی از اولویت‌های ما خواهد بود.