دیدار فردای آمریکا و طالبان در دوحه لغو شد

قرار بود نمایندگانی از طالبان افغانستان و مقام‌های آمریکایی فردا در یک نشست دو روزه در قطر درباره روند صلح گفتگو کنند اما امروز اعلام شد که طالبان این نشست را به دلیل اختلاف بر سر دستور کار آن لغو کرده است.

 نگاه نو-   ایسنا:  به نقل از خبرگزاری رویترز، طالبان درخواست‌های مکرر قدرت‌های منطقه‌ای برای موافقت با حضور مقام‌های افغان در این نشست را رد و تاکید کرده بود که آمریکا دشمن اصلی در نبرد ۱۷ ساله افغانستان است و دولت کابل یک رژیم دست نشانده به حساب می‌آید.
این شبه نظامیان نشست‌ها با مقام‌های آمریکایی در عربستان را که قرار بود برگزار شود، لغو کردند و علتش تاکید ریاض برای حضور دولت کابل در این نشست بود.
گفتگوهای فردا قرار بود چهارمین دور از نشست‌های میان زلمای خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا و رهبران طالبان باشد.
پیش از خبر لغو نشست فردا یکی از اعضای ارشد طالبان افغانستان که خواست نامش فاش نشود، گفته بود: پس از رایزنی‌های مشترک، ما برآنیم تا با مقام‌های آمریکایی در دوحه روز چهارشنبه گفتگو کنیم. این نشست، دو روزه خواهد بود.
مقام‌های ایرانی و پاکستانی گفته‌اند که تلاش می‌کنند تا طالبان را برای دیدار با مقام‌های دولت کابل متقاعد کنند.
یکی از رهبران طالبان مستقر در افغانستان نیز گفته بود: این زمانی است که ما می‌خواهیم با مقام‌های آمریکایی گفتگو کنیم. ما درباره خروج نیروهای آمریکایی، تبادل زندانی و لغو تحریم‌ها علیه رهبران طالبان صحبت می‌کنیم.
اما امروز سه شنبه مقامات ارشد طالبان به رویترز گفتند: دو طرف توافق کرده‌اند که در نشست قطر شرکت نکنند.