آیا نتانیاهو به عربستان می‌رود؟

  وال استریت ژورنال با انتشار مقاله‌ای تحت عنوان آیا نتانیاهو به ریاض می‌رود؟ نوشت: تعجب نکنید اگر نتانیاهو به زودی راهی عربستان شود و با محمد بن سلمان دیدار کند.

 نگاه نو-   ایسنا، کارن الیوت هاوس، در مقاله‌اش برای وال استریت ژورنال نوشته است: ” سفر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به ریاض نباید مردم را غافلگیر و تعجب‌زده کند، زیرا دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا طی دو سال اخیر تمام تلاش خود را به کار گرفته تا عربستان و اسرائیل همکاری علنی با یکدیگر داشته باشند.
هاوس که کتاب “تاریخ عربستان و مردم آن” را در کارنامه خود دارد، می‌نویسد: سفر نتانیاهو به عربستان شدنی است زیرا بن سلمان عاشق ماجراجویی و ریسک است و دوست دارد پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد عربستانی که دوم اکتبر در کنسولگری این کشور در استانبول کشته شد را ببندد. به نظر می‌رسد، سفر مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا به خاورمیانه طی هفته جاری برای پایان دادن به درامی باشد که قهرمان آن ولیعهد عربستان است.
شایان ذکر است که مدیران آمریکایی نیز در منطقه حضور دارند؛‌ جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا روز شنبه به اسرائیل رفت و پامپئو هم روز چهارشنبه در ابتدای سفر دوره‌ای خود وارد امان، پایتخت اردن خواهد شد. وی در این سفر دوره‌ای به هشت کشور عربی می‌رود و قصد دارد پیش از سفر خود اوایل هفته آتی به ریاض، در قاهره سخنرانی کند. پامپئو در این سفر خود تاکید خواهد کرد که آمریکا روابطش با منطقه را متوقف نکرده و از خاورمیانه غافل نیست بلکه به رهبری تلاش‌ها علیه ایران ادامه می‌دهد.
در قلب این تلاش‌ها اسرائیل و عربستان دو هم پیمان مورد اعتماد آمریکا قرار دارند که هراس از  ایران نقطه مشترک هر دو آنهاست، عربستان و اسرائیل روابط غیررسمی‌ خود را حفظ کرده‌اند و با یکدیگر در راستای منافع خود همکاری‌های امنیتی دارند. چرا این روابط را فاش نمی‌کنیم؟ در واقع دیدار  نتانیاهو و بن سلمان می‌تواند نقطه عطف تلاش‌های دولت ترامپ در منزوی و مهار کردن ایران باشد. بی تفاوتی کشورهای عربی نسبت به انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی هم این اطمینان خاطر را به ولیعهد سعودی داده که در زمان مناسب ارتباط خود را با اسرائیل علنی کند.
در سطح سیاسی افشاگری درباره روابط عربستان و اسرائیل به هر سه رهبر یعنی ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان خدمت خواهد کرد و موجب انحراف افکار عمومی و رسانه‌ها از مشکلاتی خواهد بود که گریبان آنها را گرفته است. ترامپ از دشواری وضعیتی که به دلیل تعطیلی نهادهای فدرال آمریکا و تصمیم غافلگیر کننده خود درباره خروج از سوریه با آن روبه‌روست، تا حدودی رهایی خواهد یافت. نتانیاهو نیز با مشکلات سیاسی در داخل و انتخابات پارلمانی مقابله می‌کند، چنین سفری دستاورد دراماتیکی برای او  به همراه خواهد داشت همانند سفری که انور سادات، رئیس‌جمهور پیشین مصر به اراضی اشغالی در سال ۱۹۷۷ داشت.
دیدار ولیعهد سعودی با نتانیاهو ممکن است استقبال بین‌المللی را برای بن سلمان که پس از قتل خاشقجی کاملا منزوی شده، به دنبال داشته باشد. باوجودی که این دیدار منافعی برای ترامپ و نتانیاهو به دنبال خواهد داشت اما حامل خطرهایی برای ولیعهد جوان عربستان است، زیرا همکاری آشکار او با اسرائیل پیش از حل و فصل مساله قدس بدون شک مخالفت محافل دینی عربستان را در پی خواهد داشت، اما این مخالفت‌ها به دلیل سیاست سرکوب‌گری که بن‌سلمان علیه مخالفان و علمای دینی اتخاذ کرده، کم‌رنگ خواهد شد. بنابراین این سفر با وجود داشتن پیامدهای خطرناک، نتایج مثبتی در پی خواهد داشت.
جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد ترامپ طی دو سال اخیر برای متحد کردن عربستان و اسرائیل با هدف حمایت از طرح موسوم به معامله قرن و برقراری روابط جامع دپیلماتیک تلاش کرده است، روشن نیست که کشورهای منطقه آماده پذیرش این طرح هستند یا نه، آنچه که واضح است این است که آنها آماده پرش از روی مساله فلسطین و همکاری با آمریکا برای به زانو درآوردن ایران هستند؛ کشوری که در یمن، سوریه، عراق و لبنان نقش تعیین کننده‌ای دارد و عاملی برای همکاری دوجانبه سعودی و اسرائیل شده است.
ولیعهد جوان در اظهارات خود اشاره کرده که برقراری روابط با اسرائیل در آینده نزدیک خواهد بود، او در ماه آوریل در جریان سفرش به آمریکا گفته بود، “یهودی‌ها حق دارند در سرزمین  خود در صلح زندگی کنند”. وی در راستای توجیه ارتباط کشورش با اسرائیل گفت که پیامبر خدا (ص) با یک زن یهودی ازدواج کرد.
دیدار علنی ولیعهد و نخست‌وزیر اسرائیل  مانند سفر انور سادات و ریچارد نیسکون، رییس جمهوراسبق آمریکا به چین در سال ۱۹۷۲ و نیز نشست ترامپ با رهبر کره‌شمالی غیرممکن بود، اما واقعیت جدید منطق محالات را از بین می‌برد، زیرا  ترامپ عاشق نمایش‌های جذاب است و تصورش این است که این درام ( دیدار نتانیاهو و بن‌سلمان) را از صفحه تلویزیون رصد می‌کند یا این‌که برای مشارکت در آن به ریاض پرواز می‌کند.”