معاون سابق بن‌سلمان نیست

مقامات سعودی همچنان اطلاعاتی درباره محل نگهداری معاون ارشد سابق ولیعهد عربستان اطلاعاتی ارائه نمی‌دهند.

 نگاه نو-  ایسنا:  طبق گزارش واشنگتن پست، با گذشت هفت هفته از تحقیقات هنوز اطلاعاتی از سعود القحطانی، معاون ارشد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در دست نیست.
قحطانی در اکتبر ۲۰۱۸ و چند روز پس از بروز جنجال‌ها بر سر قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان از سمت خود برکنار شد.
عربستان در ماه نوامبر تایید کرد که قحطانی تحت تحقیقات قرار دارد و از ممنوع‌الخروج شده است. به نوشته واشنگتن پست، از آن زمان تا کنون هیچ بیانیه رسمی‌ای در این باره منتشر نشده است.
دادستانان سعوی می‌گویند قحطانی نقش عمده‌ای در قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول داشته است. او یکی از ۱۷ مقام سعودی است که دولت آمریکا بر سر این قتل مورد تحریم قرار داده است.
مقامات سعودی می‌گویند ولیعهد عربستان از برنامه‌ریزیهای صورت گرفته برای این قتل آگاه نبوده است.
بنا بر گزارش واشنگتن پست، آمریکا و کشورهای غربی نظارت خود را بر رفتار دولت سعودی با قحطانی حفظ کرده و آن را معیاری از جدیت این دولت برای محاکمه متهمان قتل خاشقجی می‌دانند.
درباره قحطانی سوالات زیادی وجود وجود دارد که نقش او در قتل خاشقجی از مهم‌ترین آن‌ها است.
خلیل جهشان، مدیر اجرایی مرکز عربی واشنگتن به الجزیره گفت، ناپدید شدن قحطانی “پیشرفت طبیعی تحقیقت عربستان” است و احتمالا یک استراتژی برای حفاظت از بن یسلمان در برابر اتهامات مرتبط با قتل خاشقجی است.
جهشان اظهار کرد: آن‌ها برخی از کسانی را که از سوی ترکیه یا جامعه بین‌المللی به شرکت‌ در قتل خاشقجی متهم شده‌اند، پناه داده‌اند. قصد سعوی‌ها اکنون این است که بن سلمان را از هرگونه اتهام در زمینه این قتل دور نگه دارند.
عبدالعزیز الموید، فعال حقوق بشر عربستانی به الجزیره گفت، ناپدید ششدن قحطانی همان چیزی است که “از ایدئولوژی سعودی انتظار می‌رود”.
الموید گفت، مخالفان سعودی که به طور مسالمت‌آمیز خواستار اصلاحات هستند با مجازات بزرگی تنبیه می‌شوند.
وی افزود: مهم نیست که حتما اصلاح‌طلب باشند، این روشی است که دولت برای مقابله با دیدگاه‌های گوناگون دارد، برای مقابله با افرادی که خواستار نمایندگانی برای مردم هستند.
او تصریح کرد که متهمان قتل خاشقجی مجازات نمی‌شوند.
این فعال حقوق بشر عربستانی که در ایرلند به سر می‌برد، گفت: محمد بن سلمان تمایل ندارد قاتلان خاشقجی را مجازات کند. او تمایل ندارد خودش را هم مجازات کند و این باعث می‌شود که او قدرت را از دست بدهد. در عربستان اقلیت کوچکی بر مردم تسلط دارند. مردم عربستان در حال مبارزه برای حقوق خود هستند و در این راه به زندان می‌افتند.
وی ادامه داد: به اطرافیان بن سلمان آسیبی نمی‌رسد. آنان فوق‌العاده ثروتمند و قدرتمند هستند و واقعا فکر می‌کنند که از قوانین بین‌الملل و عربستان فراتر هستند.