۴۵ فعال سیاسی و مدنی افغانستان به دوحه دعوت شدند

سلطان برکات، رئیس مرکز مطالعات منازعه و بشردوستانه انستیتوی دوحه نام‌ ۴۵ نفر از فعالان مدنی و سیاسی افغانستان را نشر کرده و گفته که این افراد را برای یک نشست “غیررسمی” در آینده نزدیک به دوحه قطر دعوت کرده است.

نگاه نو_ آقای برکات در توییتر نوشته است که این افراد برای شرکت در یک “نشست فکری آینده افغانستان” به دوحه دعوت شده‌اند.

نام‌های چهره‌های سیاسی، مقام‌های پیشین دولت و شماری از فعالان زنان و نمایندگان مجلس در این فهرست دیده می‌شود.

به گفته آقای برکات این افراد شامل “افغانهای روشنفکر، اهل فکر و رهبران اخلاقی” هستند و برای بحث درباره موضوعات اساسی دعوت شده‌اند که افغانستان پس از امضای توافقنامه دوحه میان آمریکا و طالبان با آنها مواجه است.

به گفته او موضوعاتی که در این نشست روی آن بحث صورت می‌گیرد از جمله حکومت آینده پس از توافق (با طالبان) در بررسی تطبیقی دیدگاه‌ها درباره کشورهای اسلامی که مبتنی بر قانون اساسی با اصول اسلامی هستند، حقوق زنان در آینده افغانستان و موضوعات دیگر اجتماعی-اقتصادی را در بر می‌گیرد.

آقای برکات تاکید کرده که این نشست به هیچ وجه، “یک فضای مذاکره” نیست. تمرکز بر بخش‌های فنی، جنبه‌های اساسی تشریح ایده‌ها، تحلیل و محتوایی است.

او افزوده که این نشست تعامل دیدگاه‌های جمعی در یک گفتگوی باز است، هدف اساسی مشارکت سازنده برای نقشه راه صلح پایدار در افغانستان است.

دولت افغانستان و شورای مصالحه ملی نیز در مورد این دعوت اظهار نظر نکرده اند.

احتمالا نمایندگان گروه طالبان در دفتر سیاسی این گروه در دوحه قطر مانند گفتگوهای غیررسمی بین الافغانی قطر در جولای سال گذشته نیز در این نشست شرکت می‌کنند.

ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان طالبان به بی‌بی‎سی گفت “تا حال این موضوع به ما شریک نشده است، هر زمانی که شریک شد، بعد تصمیم خواهیم گرفت.”