پایان یک زمزمه؛ اصلاح‌طلبان انتخابات را تحریم نمی‌کنند

 

محمدحسین مهرزاد:

تا امروز هیچ چهره شاخص یا حزب موثری در جریان اصلاحات سخن از تحریم انتخابات نگفته است. حتی آنها که حضور در انتخابات را منوط به رفتار شورای نگهبان می‌دانند مقصود خود از «حضور» را معرفی کاندیدا عنوان کرده‌اند و اصل شرکت در انتخابات به معنای رای دادن را هرگز نه نفی کرده‌اند و نه برایش نظریه‌ای ارائه داده‌اند.

 

طی ماه‌های گذشته ابتدا سید محمد خاتمی در دفاع از حضور در انتخابات به معنای پای صندوق رفتن در جمع‌های مختلف راهبرد مور نظرش را شرح داد. او البته هر بار که از لزوم حضور در انتخابات گفت در کنارش امکان معرفی کاندیدا را هم مطرح کرد.

 

به فاصله کمی از خاتمی، بهزاد نبوی نیز در دو مقطع چنان از حضور در انتخابات حرف زد که اصل رای دادن را امری غیرقابل مذاکره نمایش داد. او البته یک پله بالاتر از خاتمی رفت و گفت تا وقتی امکان سیاست‌ورزی داریم باید کاندیدا هم معرفی کنیم.

 

مقصودش از امکان سیاست‌ورزی را نیز روشن کرد. چنانکه عنوان کرد هر وقت در جبهه اصلاحات همه کاندیداها و همه کسانی که در امر انتخابات فعال هستند را گرفتند امکان سیاست‌ورزی سلب می‌شود.

 

در کنار این موارد مجمع روحانیون مبارز نیز دیداری با هیئت رئیسه و روسای کمیته‌های شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان داشت که در آن جلسه نیز تاکید بر همین عدم تحریم بود.

 

در عین حال تاکید چهره‌های شاخص مجمع روحانیون بر اصلاح‌طلب بودن کاندیداهای مورد حمایت نشان می‌دهد پایان ائتلاف انتخاباتی اصلاح‌طلبان و میانه‌روهای نزدیک به جناح راست هم فرا رسیده است.

 

دو سیگنال مهم انتخاباتی اصلاح‌طلبان چارچوب عملیاتی آنها را روشن کرده است: انتخابات تحریم نمی‌شود و تنها از کاندیداهای اصلاح‌طلب حمایت خواهیم کرد.

 

به نظر می‌رسد فعلا این دو محور مورد تایید تمام اصلاح‌طلبانی است که در امر انتخابات فعال هستند.

 

اما حالا که اصلاح‌طلبان نسبت خود با انتخابات را روشن کرده‌اند نوبت شورای نگهبان است تا نشان دهد آیا رفتاری بر پایه قانون خواهد داشت یا با برخورد سلیقه‌ای امکان معرفی کاندیدا را از یک تفکر سیاسی ریشه‌دار سلب خواهد کرد.

 

حمایت از کاندیداهای اصلاح‌طلب یعنی پایان کسانی که نمک اصلاح‌طلبی را خوردند و پایشان که به بهارستان رسید اول نمکدان شکستند. حالا در هر حوزه‌ای که کاندیدای به واقع اصلاح‌طلب حضور داشته باشد کاندیدا معرفی می‌شود. آیا شاهد یک انتخابات رقابتی خواهیم بود؟ این البته آزمون شورای نگهبان در پیشگاه مردم است.

 

امتداد