مخالفت قطر با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

دولت قطر موضع خود درباره عادی سازی روابط با دولت سوریه و بازگشایی سفارتش در دمشق در پی اقدامات مشابه برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس را اعلام کرد.

نگاه نو-  جماران : به نقل از المیادین، قطر امروز دوشنبه موضع خود درباره عادی سازی روابط با دولت سوریه و بازگشایی سفارتش در دمشق در پی اقدامات مشابه برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس را اعلام کرد.
«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر که کشورش از جمله کشورهای عربی بود که از گروه های تروریستی از جمله «جبهه النصره» شاخه گروه القاعده در سوریه طی هفت سال از جنگ در سوریه حمایت کرده است، در کنفرانسی مطبوعاتی در پاسخ به امکان بازگشایی سفارت قطر در دمشق گفت: نشانه های تشویق کننده برای عادی سازی روابط با دولت سوریه وجود ندارد.
وزیر خارجه قطر در ادامه افزود که کشورش با بازگشت سوریه به اتحادیه عرب مخالفت می کند و ضرورتی برای بازگشایی سفارتش در دمشق نمی بیند.
وی تصریح کرد: دلایلی که باعث شد مشارکت سوریه در اتحادیه عرب تعلیق شود همچنان به قوت خود باقی است.
این در حالی است که روزنامه رأی الیوم روز گذشته-یکشنبه- گزارش داد که سازمان هواپیمایی سوریه اعلام کرد که شرکت هواپیمایی عمان برای اطلاع از اوضاع فنی فرودگاه دمشق وارد آن فرود گاه شد و انتظار می رود که به زودی دو هیأت از کشورهای حاشیه خلیج فارس به منظور از سر گیری پروازها به سوریه به دمشق می روند.
«شفاء النوری»مدیر سازمان هواپیمایی عربی سوریه تأکید کرد که دو روز پیش هیأت عمانی به دمشق سفر کرد.
النوری افزود که شرکت های هواپیمایی «الخلیج» بحرین و «الاتحاد» امارات نیز برای اطلاع یافتن از اوضاع فرودگاه دمشق به منظور آمادگی برای از سرگیری پروازها به دمشق درخواست ارائه کردند.
اخیرا کشورهای عربی عادی سازی روابط خود را با سوریه از سر گرفتند و امارات در ماه دسامبر گذشته سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرد و بحرین نیز تأکید کرد که سفارتش فعالیت خود را در پایتخت سوریه از سر گرفت.
در ۱۶ دسامبر «عمر البشیر» رئیس جمهور سودان به عنوان اولین رهبر عربی که از سال ۲۰۱۱ به سوریه سفر می کند به دمشق رفت و با «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه دیدار کرد. همچنین زمزمه هایی درباره بازگشت دمشق به اتحادیه عرب به گوش می رسد.