محکومیت ۳۲۰ متهم کودتای ترکیه به حبس ابد

۳۲۰ نفر از متهمان کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ ترکیه به حبس ابد محکوم شدند.

۳۲۰ نفر از متهمان کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ ترکیه به حبس ابد محکوم شدند.

خبرگزاری آناتولی در گزارشی نوشت: این افراد به اتهام مشارکت در کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ و عضویت در گروه گولن محاکمه و به تحمل جزای حبس ابد محکوم شده اند.

بنا به اعلام این رسانه، پس از ناکامی کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ ترکیه، دادستان کل جمهوریت ترکیه بلافاصله تحقیقات از افرادی را که در همکاری، ساماندهی و اجرای کودتا مشارکت داشتند، آغاز کرد که در این راستا افراد بسیاری به اتهام عضویت در گروه گولن و مشارکت در کودتا توسط پلیس امنیت دستگیر و بازجویی شدند.

به نوشته این رسانه، پس از اتمام تحقیقات و بازجویی، محاکمه متهمان شروع شد که در میان آنها شمار زیادی از ژنرال های عالیرتبه سابق ارتش ترکیه، کارمندان وزارتخانه ها، سربازان نیروهای مسلح، افسران پلیس امنیت، استادان دانشگاه، حقوقدان و مقامات ارشد شهرها حضور داشتند.

آناتولی افزود: مراجع قضایی ترکیه در شهرهای مختلف پس از بررسی پرونده متهمان و برگزاری جلسات دادگاه تاکنون ۳۲۰ نفر از متهمان را به حبس ابد محکوم کرده اند که ۱۴۷ نفر از این افراد باید دوران حبس خود را در سلول انفرادی بگذرانند.

آناتولی نوشت: در میان محکومان حبس ابد می توان از مقامات مشهوری از جمله فرمانده سابق ژاندارمری ارزینجان، رییس سابق واحد اطلاعات پلیس امنیت ارزروم، معاون سابق فرماندهی کماندوهای دنیزلی، فرمانده سابق گارد ساحلی آمارسا، معاون سابق پلیس امنیت باشاک شهیر و فرمانده تیپ ۱۸ پیاده نظام ارتش نام برد.
در کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ (۲۵ تیرماه ۱۳۹۵) ترکیه ۲۴۹ نفر کشته و ۲ هزار و ۱۹۳ نفر نیز زخمی شدند.

محاکمه عوامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ترکیه همچنان در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.
مقامات ترکیه اعلام کرده اند که پرونده کودتا با محاکمه عوامل دخیل، تا یک سال آینده بسته می شود.
وزیر دادگستری ترکیه تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را نزدیک ۱۷۰ هزار نفر اعلام کرد که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای ۱۵ جولای سال گذشته ترکیه نقش داشتند.
دولت ترکیه بعد از کودتا ۶ دوره متوالی حالت فوق العاده برقرار کرده و با استفاده از اختیارات قانونی متاثر از آن و با صدور ‘بخشنامه های در حکم قانون’، به تصفیه همه ارکان حکومتی و دولت از افراد متهم به کودتا پرداخته است.