غنی در کاپیسا: کسانی که خواب می‌بینند با طالبان حکومت ساختند از دار آویزان نمی‌شوند، فکر دوباره کنند

نگاه نو_ محمداشرف غنی، رییس جمهور، می‌گوید که همه‌ی مردم افغانستان صلح پایدار و دایمی در چهارچوب نظام جمهوری می‌خواهند و وظیفه او به عنوان رییس جمهور نیز جذب طالبان به «درون نظام جمهوری اسلامی» افغانستان است و این کار را می‌کند.

غنی که در سفری به ولایت کاپیسا رفته است، روز چهارشنبه، هژدهم سرطان، در جمعی از باشنده‌گان این ولایت در سخنانی گفت: «اجماع ملی در این بخش وجود دارد. یک چند نفر را بگذارید. آن‌ها خواب می‌بینند و خیال می‌کنند که همراه طالبان اگر کدام حکومت ساختند، صبا این‌ها را کسی از دار آویزان نخواهد کرد. فکر دوباره کنند.»

رییس جمهور غنی در این نشست هم‌چنان گفت که در بسیاری از کشورها این گونه «آوازه‌ها» شده است، اما برخورد این «نوع حرکت‌ها»، با کسانی که خود را «روشنفکر» و اهل سیاست می‌دانستند، مشخص بوده است.

محمداشرف غنی تأکید کرد که تصمیم نهایی را درباره صلح مردم افغانستان می‌گیرند و بر این مردم کسی به زور چیزی را تحمیل کرده نمی‌تواند.

آقای غنی خاطرنشان کرد که روند صلح را با تدبیر به پیش می‌برد و در حالی که شرایط جهانی تغییر می‌کند، اما دولت آماده‌گی مدیریت روند صلح را دارد.

محمداشرف افزود که به عنوان رییس جمهور در بخش صلح دو وظیفه دارد که اولی آن جذب طالبان به نظام جمهوری است. رییس جمهور گفت که در عین حال او سرقوماندانی اعلای قوای مسلح نیز است و بر این اساس از دست‌آوردهای نیروهای امنیتی حفاظت می‌کند.

محمدشراف غنی گفت که با تدبیر و احتیاط باید در روند صلح گام برداشته شود تا صلح سبب بربادی نشود و باید خوش‌بختی را برای مردم افغانستان رقم بزند.

رییس جمهور غنی تأکید کرد که تعهد واضح به حفاظت و حمایت از دست‌آوردهای نیروهای امنیتی دارد و آن‌ها را تجهیز و تمویل می‌کند.

به گفته او، این بار هواپیماهای نیروهای امنیتی به عنوان آهن کهنه به کشورهای خارجی فروخته نمی‌شود.

محمداشرف غنی با اشاره به سفرهای خود در دور پیشین ریاست جمهوری به ولایت‌ها و مراکز نظامی ارتش، گفت ادعای این‌که او تنها «شاروال کابل» است، حقیقت ندارد.

رییس جمهور این سخنان را در حالی مطرح می‌کند که تلاش‌ها برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی با طالبان جریان دارد؛ هرچند زمان آغاز مذاکرات تا هنوز مشخص نیست.

محمداشرف غنی پیش از این نیز احتمال تشکیل حکومت «موقت و سرپرست» را برای تأمین صلح در کشور رد کرده است.