عراقچی: طالبان در ایران دفتر ندارد

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران که به افغانستان سفر کرده بود، در گفت و گو با شبکه طلوع نیوز درباره حضور طالبان در ایران و داشتن دفتر گفت: طالبان در ایران دفتر ندارند.

نگاه نو_ معاون سیاسی وزارت خارجه ایران در ادامه افزود: این یک واقعیت است که آمریکا که خود را متحد افغانستان حساب می‌کند با طالبان درباره آینده افغانستان مذاکره و معامله کرده است.

وی همچنین درباره شورای مشهد نیز گفت: ممکن است طالبان برای خود شورای مشهد درست کرده باشد اما از نظر ما موضوعیت ندارد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در پاسخ خبرنگار این شبکه درباره اینکه تماس‌های ایران با طالبان از چه زمانی برقرار شده؟ گفت: مدتی است که آغاز شده و اگر درباره جزییات آن بخواهم توضیح دهم می‌شود گفت چندسال. همانطور که با همه گروه‌ها تماس داشتیم با آنها (طالبان) هم تماس داشتیم، نظراتشان را شنیدیم و نظرات خودمان را نیز گفتیم.

عراقچی همچنین درباره میزان رابطه ایران با طالبان گفت: همه می‌دانند که طالبان را چه کسی ساخته و حمایت کرده و الان هم چه کسی در حال مذاکره و معامله با آنهاست. این یک واقعیت آشکار است که آمریکا که خود را متحد افغانستان می‌داند با طالبان مذاکره کرده، معامله و توافق کرده است. ما با طالبان هیچ رابطه‌ای به این شکل نداریم.

وی با بیان اینکه ایران به نیت امریکا در روند صلح در افغانستان شک دارد، افزود :‌ تهران مخالف صلح در افغانستان نیست، اما آن‌چه که امریکا با طالبان به راه انداخته‌، معامله با این گروه است.

معاون وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد باید از رهگذر گفت‌وگوهای میان افغانان به روند صلح در افغانستان پرداخته شود اما عوامل گوناگونی وجود دارد که ایران را نسبت به برنامۀ صلح امریکا با طالبان ناامید می کند.

وی تاکید کرد: آمریکا در غیاب دولت افغانستان رسما با طالبان مذاکره و معامله کرده و با یکدیگر درباره آینده افغانستان معامله کرده‌اند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افغانستان در پاسخ به ادعایی درباره حضور ملااختر منصور در سال ۲۰۱۶ در ایران نیز گفت: من اطلاعی ندارم.

عراقچی همچنین در پاسخ به سوالی در این باره که اتهاماتی مطرح می‌شود که ایران طالبان را تجهیز می‌کند، خطاب به مجری شبکه طلوع نیوز گفت: کسانی سعی می‌کنند ایران را دشمن افغانستان نشان دهند، حداقل شما در این دام نیفتید.

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که در راس هیاتی بلند پایه با هدف پیگیری توافقات انجام شده در جریان سفر اخیر آقای اتمر به تهران و به ویژه نهایی سازی متن سند جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور به افغانستان سفر کرده بود ، شامگاه روز چهارشنبه با آقای حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این ملاقات طرفین مسائل روابط دوجانبه، روند صلح در افغانستان و مسائل و مشکلات منطقه ای و بین المللی، از جمله مشکلات ایجاد شده در اثر بیماری کرونا و همچنین همکاری‌های اقتصادی دو و چند جانبه از جمله همکاری‌ها در مورد چابهار و مسیرهای ترانزیتی آسیای میانه را مورد بررسی قرار دادند.