استیضاح ترامپ را کلید زدند اما بعید است اتفاقی برای او بیفتد؛ این‌بار پای اوکراین وسط است

 

نانسی پلوسی، رئیس ‌مجلس‌نمایندگان‌ آمریکا، رسما تایید کرد تحقیق‌ها برای استیضاح دونالدترامپ، رئیس‌جمهور این‌کشور، به‌خاطر درخواست‌ ‌سیاسی شخصی از ‌اوکراین، کلید بخورد.

ترامپ اما گفته حالا که وضع مملکت‌عالی‌ است و دمکرات‌ها مطمئن‌شده‌اند انتخابات را می‌‌بازند، استیضاح را پیش می‌کشند.

 

گفته‌می‌شود دونالدترامپ، ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، را زیرفشار گذاشته تا فساد‌مالی احتمالی پسر جو بایدن، که رئیس‌ بزرگ‌ترین شرکت‌گازی اوکراین‌است، به او بدهد ورنه حمایت‌نظامی از اوکراین را قطع می‌کند.

ترامپ می‌‌خواهد به این نتیجه‌ برسد که پسر بایدن، در زمان معاونت ریاست‌جمهوری پدرش، و با بهره از سفارش و نفوذ پدرش به این مدیریت رسیده.

ترامپ وعده‌داده امروز متن گفت‌وگوی تلفنی او و رهبر اوکراین منتشر می‌شود تا «سیه‌روی شود هرکه دراو غش باشد»- چون او در این گفت‌وگو تلفنی تنها برای بایدن و پسرش دل‌نگران‌ بوده که‌ مبادا در فسادمالی اوکراین آلوده‌شوند.

جو بایدن، مهم‌ترین رقیب‌انتخاباتی دونالدترامپ در میان دمکرات‌ها است.

پیش‌تر وقتی دمکرات‌های مجلس نمایندگان می‌خواستند بابت پرونده دخالت‌روسیه در انتخابات آمریکا استیضاح‌کنند، دمکرات‌های ارشدی چون نانسی پلوسی مخالف بودند.

اگر مجلس‌نمایندگان پس‌از روشن‌شدن تحقیق‌های کمیته‌های تخصصی‌اش، ین نتیجه‌برسد که استیضاح ضروری‌است، تایید استیضاح به رای دوسوم نمایندگان مجلس سنا نیاز دارد که در کنترل جمهوری‌خواهان است.