آیت الله رئیسی در دیدار با مقام پاکستانی: سرنوشت افغانستان بدون دخالت بیگانگان باید تعیین شود

طی دیدار آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی؛ رئیس‌جمهور ایران با محمد صادق سنجرانی؛ رئیس مجلس سنای پاکستان، طرفین علاوه بر تأکید به تقویت روابط دو کشور، در رابطه با صلح افغانستان نیز به گفت‌وگو پرداختند.

آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی عصر روز گذشته (چهارشنبه؛ 13 اسد/مرداد) سطح مطلوب مناسبات ایران و پاکستان را بسیار بالاتر از حد کنونی دانست و با اشاره به اینکه می‌توان راه‌های جدیدی برای تعمیق روابط دو کشور ایجاد کرد، اظهارداشت: باید ظرفیت‌های افزایش روابط و همکاری‌های دو کشور را شناسایی و در مسیر منافع دو کشور و منطقه فعال سازیم.

آیت‌الله رئیسی؛ در ادامه این دیدار با ابراز نگرانی از تنش و ناامنی در افغانستان، همکاری ایران و پاکستان برای برقراری صلح و امنیت پایدار در این کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: وضعیت مردم افغانستان نگران کننده است و باید با همکاری‌های مشترک نگذاریم این مردم مسلمان بیش از این دچار آسیب شوند.

رئیس‌جمهوری ایران با تاکید بر اینکه حضور امریکا در هیچ کجای دنیا نه تنها مشکل‌گشا نبوده بلکه مشکل زا است، اظهار داشت: سرنوشت افغانستان باید بدون دخالت بیگانگان و به دست خود افغان‌ها و از مسیر گفت‌وگو و بصورت صلح‌آمیز تعیین شود.

محمد صادق سنجرانی؛ رئیس مجلس سنای پاکستان نیز در این دیدار با ابلاغ پیام تبریک رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر پاکستان، بر گسترش روابط دو کشور تأکید کرد.

وی با اشاره به ناتوانی امریکا در تامین امنیت در افغانستان، خاطرنشان کرد: آمریکا عامل اصلی ناامنی در مناطق مختلف است و با توجه به شرایط موجود منطقه، از شما تقاضا داریم تا برای ایجاد صلح و امنیت در منطقه، بین کشورهای اسلامی هماهنگی ایجاد کنید.