آقایان! شما عوض شده‌اید یا آنها افسانه بودند؟

مصطفی داننده

اواخر خرداد و هفته اول تیر نام هایی چون شریعتی و چمران و بهشتی را دوباره می شنویم و برای ما متولدین دهه ۶۰ تنها یک نام هستند که از آنها زیاد شنیده‌ایم. بیشتر برای ما به افسانه می‌مانند تا سیاستمداران دنیای امروز.

آنها برای ما رستم‌هایی هستند که در کتاب‌ها در موردشان خوانده‌ایم و یا در برنامه‌های گوناگون در مورد آنها شنیده‌ایم.

چیزهایی که در مورد آنها نوشته‌اند، اصلا شبیه به اغلب آدم‌های امروز سیاست ایران نیست. انگار آنها متعلق به دنیای دیگری بودند.

می‌گویند عده‌ای از انقلابیون به سراغ شهید بهشتی رفتند و گفتند:« گفتند حالا که «مرگ بر شاه» همه‌گیر شده؛ شعار جدید بدیم. «شاه زنازاده است، خمینی آزاده است.» (بهشتی) آشفته شده بود. گفت: رضاخان ازدواج کرده، این شعار حرام است. از پلکان حرام که نمی‌شود به بام سعادت حلال رسید.

(گفتند:) الآن بهترین موقعیته، برای کمک به پیروزی انقلاب هم هست! نیت بدی هم که نداریم. آمار شهدای ١۵ خرداد رو بالا می‌گیم، خیلی بالا، این ننگ به رژیم هم می‌چسبه! بهشتی بدون تعلل گفت: با دروغ می‌خواهید از اسلام دفاع کنید؟ اسلام با صداقت رشد می‌کنه نه دروغ!»

برای ماهایی که رفتار برخی سیاسیون فعلی را دیده‌ایم که برای رسیدن به کرسی قدرت، هر برچسبی به رقیب خود می‌زنند، این خاطرات باور کردنی نیست.

می توان پرسید چرا کارهایی می‎‌کنید که شبیه به آرمان‌هایی که در ابتدای انقلاب مطرح بودنیست؟این سال‌ها چه گذشته است که از دلخوری به خاطر ساختن یک شعار حرام برای شاه، رسیده‌ایم به بولتن سازی برای رقبای سیاسی انقلابی خودمان؟

چه شده است در ایام انتخابات، تلاش می‌کنیم، هرچه از خلوت وجلوت رقبا داریم، به دایره بریزیم تا همه مردم از آن آگاه شوند و مسیر رسیدن ما به قدرت فراهم شود.

برخی از سیاستمداران انگار بیشتر بزرگ شده مکتب «ماکیاولی» هستند تا مکتب بهشتی وشریعتی.

دوستی تعریف می‌کرد در جهاد سازندگی مشغول به کار بوده است و وقتی حقوق‌ها را تقسیم می‌کردند، بسیاری، بخشی از حقوق خود را بر می‌گرداندند و معتقد بودند قسمتی از آن حقوق برای زندگی آنها کفایت می‌کند و احتیاجی به بقیه آن ندارند و بهتر است آن پول به بیت‌المال برگردد.

الان رفتارها چگونه است؟ چرا برخی به حقوق دریافتی خود اکتفا نمی‌کند و به سمت اختلاس و خوردن پول مردم می‌روند؟ چرا کسانی در کلام درد اسلام دارند الان در دادگاه‌ها در حال محاکمه به جرم خوردن پول مردم هستند؟

لطفا مسؤولان ایران به ما که دهه ۶۰ را ندیده ایم بگویند آیا خودشان نسبت به سال‌های ابتدایی انقلاب عوض شده‌اند یا اینکه مسؤولان آن زمان افسانه بودند یا شاید خیلی از ما آب ندیده بودیم وگرنه شناگران ماهری هستیم! اما شنا در کدام آب؟