“دیکتاتور اسپانیا نبش‌قبر می‌شود”

 

حزب سوسیالیست اسپانیا سرانجام موفق شد قانون جابجایی قبر فرانکو، دیکتاتور پیشین این کشور را اجرایی کند. قرار است پنج شنبه آینده نبش قبرصورت گیرد.

 

نزدیک به یک سال است که حزب حاکم اسپانیا سعی می‌کند مقبره ژنرال فرانکو را که در قبرستان، دره مرگ، در مادرید قرار دارد؛ خراب کند و او را به قبرستانی در حومه مادرید موسوم به پاردو انتقال دهد.

 

در حال حاضر مقبره باشکوه فرانکو در ۵۰کیلومتری شمال مادرید قراردارد.

 

جمهوریخواهان و مخالفان دیکتاتور مشهور اسپانیا که عامل کشتار صدها هزار نفر در جنگ داخلی و مهاجرت میلیون ها اسپانیایی بود، امیدوارند با ویرانی مقبره فرانکو، دیگر اسپانیا رسما میزبان احزاب فاشیست در مکانی لوکس و باشکوه نباشد.

 

ژنرال فرانکو تنها دیکتاتور قرن بیستم است که همچنان در اروپا مقبره‌ای دارد که محل زیارت هواداران ملی‌گرا و فاشیست اغلب اسپانیایی است.

 

اجرای قانون نبش قبر فرانکو در ماه‌های اخیر به‌دلیل شکایت خانواده وی به تعویق افتاد. سرانجام ۲۵سپتامبر گذشته دادگاه اسپانیا با رد شکایت خانواده دیکتاتور سابق، قانون مورد تصویب پارلمان اسپانیا را اجرایی کرد و دوشنبه ۲۱اکتبر دولت تصمیم به نبش قبر فرانکو گرفت.

 

پدرو سانچز، نخست‌وزیر سوسیالیست اسپانیا، چه در مقام نماینده پارلمان و چه در راس قدرت همواره تلاش کرده تا مقبره دیکتاتور را نابود کند.

 

در جریان شکایت خانواده فرانکو از تصمیم پارلمان بر نبش قبر، ابتدا کلیسای اسپانیا از این شکایت حمایت کرد؛ اما سرانجام کاردینال اعظم اسپانیا اعلام کرد که کلیسا مانع از اجرای این تصمیم نخواهد شد.

 

ژنرال فرانکو، در سال ۱۹۷۵ در مقبره‌ای که خود دستور ساخت آن را داده بود، دفن شد. مشکل اصلی مخالفان دیکتاتور اسپانیا این است که او در کنار جمعی از قربانیان جمهوریخواه جنگ داخلی اسپانیا به خاک سپرده شده است. قربانیانی که به‌دلیل مبارزه با فرانکو کشته شدند.

 

ژنرال فرانکو بین سال‌های ۱۹۳۹ تا پیش از مرگ، ۱۹۷۵، رهبر اسپانیا بود.

 

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com