جاذبه‌های گردشگری عربستان که می‌توان از آن بازدید کرد

برای اولین بار، عربستان سعودی با سیاست تازهٔ ویزا برای ۴۹ کشور جهان، درهای خود را به روی گردشگران خارجی می‌گشاید.

تاکنون، ویزای سعودی فقط برای کارگران مهاجر، افرادی که سفر کاری می‌رفتند و زائران دو شهر مقدس مکه و مدینه صادر می‌شد.

این کشور همچنین قرار است مقررات سختگیرانه برای پوشش زنان گردشگر را تسهیل کند و اجازه دهد زنان به تنهایی و بدون همراه مرد به این کشور سفر کنند.

همهٔ این تلاش‌ها بخشی از تلاش‌های عربستان برای اصلاحات اقتصادی است تا وابستگی به نفت را کاهش دهد اما درعین‌حال کوششی است برای این که چهرهٔ تازه‌ای از خود نشان دهد. از عربستان به خاطر سوابق این کشور در نقض حقوق بشر انتقادهای زیادی مطرح شده، که یکی از تازه‌ترین موارد آن، قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار در سال گذشته و سخت‌گیری‌ها و سرکوب فعالان حقوق زنان بوده است .

البته هنوز اخطار‌ها و هشدار‌هایی وجود دارد. زنان باید در مکان‌های عمومی لباس مناسب بپوشند و غیر‌مسلمانان اجازهٔ دیدار از شهر‌های مقدس مکّه و مدینه را نخواهند داشت.

اما چه جاذبه‌هایی در انتظار گردشگران تازهٔ عربستان سعودی است؟

دهانهٔ آتشفشانی الوعبه

دهانهٔ آتشفشانی الوعبهحق نشر عکسGETTY IMAGES

در صحرا، حدود ۲۵۰ کیلومتر دورتر از شهر طائف، دهانهٔ آتشفشانی بزرگ الوعبه با حوضچهٔ نمک در وسط آن قرار دارد.

الوعبه در سال‌های اخیر میان کوهنوردان شهرت پیدا کرده هر چند رسیدن به آن چالش بزرگی است چون این دهانهٔ آتشفشانی نزدیک ۲۵۰ متر عمق دارد و حتی برای کوهنوردان حرفه‌ای هم دو تا سه ساعت طول می‌کشد که به پایین آن برسند و بازگردند.

برای کسانی که به دنبال فعالیتی ملایم‌تر هستند، در این مکان محوطه‌ای هم برای اقامت و چادر زدن وجود دارد.

شهر تاریخی مداین صالح

شهر تاریخی مداین صالححق نشر عکسGETTY IMAGES

مداین صالح دومین شهر بزرگ نبطی‌ها بوده است، مردمانی که در عربستان قدیم و درهٔ اردن زندگی می‌کردند تا در سال ۱۰۶ میلادی این امپراطوری تحت سلطهٔ رومی‌ها قرار گرفت.

اکنون در بقایای آن گورستان وسیع باستانی با ۱۳۰ قبر و محراب‌های دوران پیش از اسلام و تعدادی خانه‌های خشتی و سازه‌های خاکی وجود دارد که مکان زندگی ساکنان شهر بوده است.

مداین صالح در سال ۲۰۰۸ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد، اولین مکان در عربستان سعودی بود که در این فهرست جای گرفت.

شهر تاریخی جده و دروازه مکه

شهر تاریخی جده و دروازه مکهحق نشر عکسGETTY IMAGES

یکی دیگر از مکان‌هایی که در فهرست میراث جهانی یونسکو در عربستان ثبت شده دروازهٔ مکّه است که در شهر باستانی جدّه قرار دارد.

در قرن هفتم میلادی، جدّه هم بندر اصلی واقع در اقیانوس هند برای مبادلات تجاری بود و هم محل ورود زائران مسلمان که از طریق دریا خود را برای زیارت به شهر مقدس مکّه می‌رساندند.

قلعه مصمک در ریاض

مصمکحق نشر عکسGETTY IMAGES

قلعهٔ مصمک (قصر المصمک‎) واقع در پایتخت عربستان، ریاض، در سال ۱۸۶۵ ساخته شد اما دلیل شهرت آن اتفاقی بود که ۳۷ سال پس از آن افتاد.

در سال ۱۹۰۲، شاهزادهٔ تبعیدی عبدالعزیز بن عبدالرحمن ‌بن فیصل آل سعود، به شهر آبا و‌ اجدادی خود بازگشت و این قلعه را تسخیر کرد.

با استقرار در مصمک، او تلاش کرد که مناطق مختلفی را در منطقه تسخیر کند و بعد‌ها با پیوستن آنها به یکدیگر پادشاهی عربستان سعودی فعلی شکل گرفت.

آب‌نمای ملک فهد

آب‌نمای ملک فهدحق نشر عکسGETTY IMAGES

معروف است که آب‌نمای ملک فهد در جدّه بلندترین آب‌نمای موجود در جهان است.

تخمین زده می‌شود این آب‌نما که ملک فهد آن را به شهر اهدا کرده است، تا ارتفاع ۲۶۰ متری، آب شور را به هوا می‌فرستد، هرچند بعضی‌ حتی ارتفاع آن را تا ۳۰۰ متر هم تخمین زده‌اند.

شب‌ها، با بیش از ۵۰۰ نورافکن آن را نور‌پردازی می‌کنند.

املج (مالدیو عربستان)

املج (مالدیو عربستان)حق نشر عکسTHARIK HUSSAIN

سواحل شنی املج که اغلب از آن به عنوان مالدیو عربستان یاد می‌شود، در ساحل دریای سرخ قرار دارد.

از ساحل دریا می‌توان کوه‌ها و آتشفشان‌های خاموش را دید و مزارع انبه را که در نزدیکی آن قرار دارد.

هنر دوران نو‌سنگی در جُبّه و الشویمس

هنر دوران نو‌سنگی در جُبّه و الشویمسحق نشر عکسTHARIK HUSSAIN

بنا بر نظر سازمان یونسکو، زمانی در کنار این صخره‌ها دریاچه‌ای وجود داشته است که آن را به مکان مهمی برای حضور انسان‌ها و جانوران تبدیل کرده بود.

در این مکان اجداد ما از دوران نوسنگی آثاری از خود برجای گذاشته‌اند، نقوش و کنده‌کاری‌هایی بر سطح سنگ‌های جبّه و الشویمس دیده می‌شود.

Presentational grey line

سفر به عربستان

جیمز مریمن، از بارنستاپل انگلستان، در سال ۲۰۱۴ با ویزای ترانزیت توانست سه روز از ریاض بازدید کند.

“من مصمک را دیدم، بخشی از منطقه باستانی شهر ریاض. داخل آن موزهٔ کوچکی شامل تصاویری از ریاض قدیم در اوایل قرن بیستم قرار دارد. در کنار آن میدان دیره قرار دارد که اصلی‌ترین میدان شهر است. هرچند انگار این میدان چهره‌ٔ هولناک‌تری هم دارد و مکانی برای اجرای احکام اعدام عمومی است چون به “میدان شقه‌شقه‌ کردن” معروف است”.

مصمکحق نشر عکسJAMES MERRIMAN

“ریاض امروزی چیزی نیست جز مراکز خرید عظیم و آسمان‌خراش‌های سر‌به‌فلک‌کشیده که در خیابان شاه فهد قرار دارند. برج المملکه بزرگ‌ترین آنهاست (ساختمانی با حفره‌ای در بالای آن درست مثل در‌باز‌کن). گردشگران می‌توانند برای دیدن مناظر و دورنما‌های بدیع از شهر به بالای آن بروند.

جیمز مریمن، از بارنستاپل انگلستانحق نشر عکسJAMES MERRIMAN

“بهترین مناظر شبانه از ریاض از فراز برج فیصلیه است. از بالای این برج می‌توانید برج المملکه را ببینید که با رنگ‌های گوناگونی نورافشانی شده است، چون این فضا روباز است باد شدیدی در آن می‌وزد.

“برای کسانی که دوست دارند غذاهای محلی را بچشند، رستوران‌هایی هست که گوشت شتر سرو می‌کنند. به نظر من طعمی شبیه گوشت گوسفند دارد فقط کمی چرب‌تر است. من خرما‌های بی‌نظیر محلی و نوشیدنی‌های غیر‌الکلی مالت را ترجیح می‌دهم”.